Zwolnienie lekarskie to urzędowe zaświadczenie wystawiane w celu usprawiedliwienia nieobecności pracownika z powodu niezdolności do pracy wskutek jego choroby bądź konieczności opieki nad wymagającym tego członkiem rodziny. Zaświadczenie to może wystawić lekarz lub upoważniony do tego asystent medyczny. Zwolnienie lekarskie można otrzymać także od psychiatry, jeżeli doskwierająca pracownikowi dolegliwość dotyczy zdrowia psychicznego.
Zwolnienie lekarskie od psychiatry podlega takiej samej kontroli ze strony ZUS-u, co zaświadczenie wydane przez zwykłego lekarza. Jak można uzyskać takie zwolnienie? Czy można uzyskać zwolnienie lekarskie od psychiatry płatne 100%?
Niezdolność do pracy z powodu pogorszenia zdrowia psychicznego. Zwolnienie lekarskie od psychiatry płatne 100%
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na choroby i dolegliwości związane ze zdrowiem psychicznym cierpi ok 25% ludzi. Na potrzebę odpoczynku i regeneracji pracowników odpowiada możliwość wystawienia zwolnienia lekarskiego przez psychiatrę.
Zaświadczenie to może wystawić tylko lekarz psychiatra, nie ma do tego prawa psycholog ani terapeuta. Aby otrzymać takie zwolnienie lekarskie, należy najpierw udać się do wybranego specjalisty, do czego nie jest potrzebne skierowanie od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Dzięki temu dostęp do psychiatry jest nieco ułatwiony, zaś czas oczekiwania na wizytę możliwie skrócony. Warto wspomnieć o tym, że możliwe jest uzyskanie takiego zaświadczenia poprzez e-wizytę odbywającą się przez internet, co jest dla pacjenta wyjątkowo wygodnym rozwiązaniem.
Z konsultacji z psychiatrą w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia mogą skorzystać pracownicy objęci ubezpieczeniem chorobowym. Istnieje także możliwość wizyty prywatnej, za którą pacjent musi zapłacić. Lekarz psychiatra ma prawo wystawić zaświadczenie o tymczasowej niezdolności do wykonywania obowiązków zawodowych niezależnie, czy jest to wizyta opłacana przez NFZ, czy prywatna.
Zwolnienie lekarskie od psychiatry – ile trwa?
Długość zwolnienia lekarskiego nie może przekraczać 182 dni (lub 270, jeśli pracownik jest chory na gruźlicę bądź w ciąży) w ciągu roku. Zasada ta dotyczy również zwolnienia wystawionego przez psychiatrę. Również jak w przypadku zwolnienia chorobowego z powodu fizycznych dolegliwości, pracownik odbywający przerwę od pracy z powodu zaburzenia dobrostanu psychicznego, nie może podejmować innej pracy zarobkowej w trakcie przebywania na zwolnieniu. Jego zadaniem jest odpoczynek i działanie w kierunku wyzdrowienia.
Co natomiast, jeżeli pacjent wykorzysta maksymalną liczbę dni przeznaczonych na zwolnienie lekarskie, lecz nadal nie powrócił do pełni sił? Wówczas psychiatra może skierować go na leczenie rehabilitacyjne trwające do 3 miesięcy. Przez ten okres pracownikowi przysługuje ochrona przed zwolnieniem z pracy, tak jak przez pozostały okres przebywania na zwolnieniu lekarskim. Pacjent może również otrzymać wynagrodzenie z tytułu świadczenia rehabilitacyjnego.
Jak wygląda sytuacja w przypadku wystawienia zwolnienia wstecz? Zwykłe zwolnienie lekarskie można wystawić maksymalnie do 3 dni wstecz, jednak inaczej przedstawia się to w sprawie zwolnienia od psychiatry. Lekarz psychiatra może bowiem stwierdzić, że pracownik mógł być niezdolny do wykonywania pracy znacznie wcześniej, choć nie jest określone, jak długi byłby to okres.
Czy można uzyskać zwolnienie lekarskie od psychiatry płatne 100%?
Nie można uzyskać w 100% płatnego zwolnienia lekarskiego od psychiatry. Zazwyczaj zwolnienia wystawiane pracownikom umożliwiają pobieranie świadczeń o kwocie w wysokości 80% podstawy wynagrodzenia – średniej wypłat otrzymywanych w ciągu ostatniego roku przepracowanego przez pracownika. Zarówno zasiłek chorobowy, jak i świadczenie rehabilitacyjne jest odpłatne w wymiarze 100% tylko niektórym osobom, w tym ciężarnym kobietom oraz pracownikom, którzy ulegli wypadkowi w drodze do pracy lub powrotnej.
Zasiłek chorobowy przysługuje pacjentowi poradni psychiatrycznej po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego obowiązkowego lub po 90 dniach, jeżeli ubezpieczenie jest dobrowolne. Świadczenie to wynosi 80% podstawy wymiaru.
Zwolnienie lekarskie od psychiatry a kontrola ze strony ZUS-u
Jak już zostało wspomniane, zwolnienie lekarskie od psychiatry podlega takiej samej kontroli ze strony ZUS-u, co pozostałe zwolnienia chorobowe. Ważne, aby na zwolnieniu lekarskim od psychiatry znalazła się informacja o tym, że pacjent jest w stanie wykonywać podstawowe czynności życiowe, np. iść do sklepu, do apteki czy na terapię. Nie insynuuje to od razu, że pracownik przebywający na zwolnieniu od psychiatry funkcjonuje bez żadnych ograniczeń – dlatego właśnie potrzebny mu jest odpoczynek umożliwiający powrót do zdrowia.
Istotne jest również, że psychiatra może zalecić pacjentowi wyjazd regeneracyjny, jednakże informacja o tym musi się pojawić w zaleceniach. Dzięki temu dłuższy wyjazd pracownika nie będzie kwestionowany przez ZUS.Jeżeli istnieje podejrzenie, że zwolnienie zostało wystawione bezpodstawnie, ZUS ma prawo wezwać pracownika w celu potwierdzenia lub zanegowania konieczności zaświadczenia przez komisję lekarską.