Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

L4 i zasiłki przy COVID-19

zwolnienie covid ile płatne 2022

Przymusowa izolacja oraz obowiązkowa kwarantanna nie oznaczały, że pacjent od razu idzie na lekarskie zwolnienie. COVID – ile płatne (2022 r.) jest L4 i co trzeba zrobić, by otrzymać wszelkie należne świadczenia chorobowe? Odpowiedzi znajdziesz poniżej – czytaj dalej!

Od 1 kwietnia 2022 r. osoby z pozytywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 nie są już kierowane na izolację. Zamiast tego otrzymują minimum 7-dniowe (wg aktualnych zaleceń NFZ) zwolnienie COVID – ile płatne (2022 r.) są okresy takiego L4 dla pracowników, zależy od miejsca zatrudnienia. Dla większości to standardowe 80% podstawy wynagrodzenia, ale są też pewne grupy zawodowe, którym przysługuje świadczenie w wysokości 100% wymiaru. Zwolnienie lekarskie de facto blokuje możliwość pracy zdalnej i otrzymywania wynagrodzenia za wykonaną pracę zamiast chorobowego, co było możliwe podczas izolacji lub kwarantanny.

Zamiast kwarantanny/izolacji – zwolnienie. COVID – ile płatne? 2022 rok i najważniejsze zmiany

Pandemia sprawiła, że w wielu kwestiach przepisy dostosowywano na bieżąco. Tak było m.in. z rozporządzeniami w sprawie obostrzeń, które miały ograniczać rozprzestrzenianie się COVID-19. Z końcem marca 2022 r. rząd zniósł m.in. obowiązek noszenia maseczki w pomieszczeniach zamkniętych. Nie można wykluczyć, że w przyszłości pewne rozwiązania powrócą. Jedną z istotniejszych zmian dla pacjentów (i pracowników) było zastąpienie przymusowej izolacji zakażonych przez zalecenie samoizolacji oraz lekarskie zwolnienie.

COVID – ile płatne (2022 r.) jest takie L4? Standardowy wymiar świadczeń chorobowych to 80% podstawowego wymiaru wynagrodzenia. Po 33 lub 14 dniach (u pracowników 50+) niezdolności do pracy i pobierania świadczeń od pracodawcy w roku kalendarzowym przechodzi się na zasiłek chorobowy z ZUS-u. Jego wysokość to 80% podstawy wymiaru. Świadczenia w wysokości 100% wynagrodzenia/zasiłku przysługują trzem grupom zawodowym, jeśli powodem zwolnienia jest COVID. Są to:

  • zatrudnieni w podmiotach leczniczych;
  • pracownicy jednostek pomocy społecznej;
  • członkowie ochotniczej straży pożarnej.

Świadczenia chorobowe na zwolnieniu lekarskim przy COVID-19 tylko dla opłacających składki

Warunkiem pobierania wynagrodzenia/zasiłku chorobowego jest objęcie ubezpieczeniem chorobowym. Pracownicy na umowie o pracę odprowadzają je „z urzędu”, za pośrednictwem pracodawcy. Zleceniobiorcy – osoby świadczące pracę na podstawie umów cywilno-prawnych i kontraktów B2B – opłacają je dobrowolnie. Jeśli nie odprowadzasz składek, w okresie L4 z powodu zakażenia koronawirusem nie otrzymasz żadnych pieniędzy. Chyba że możesz wykonywać swoją pracę zdalnie. Przy umowie o pracę taką możliwość dawały kwarantanna i izolacja po podpisaniu stosownego oświadczenia.

Zwolnienie lekarskie trzeba wykorzystywać zgodnie z przeznaczeniem, co wyklucza możliwość legalnego świadczenia jakiejkolwiek pracy. Obecnie pozytywny wynik testu jest równoznaczny ze skierowaniem na L4. Bezpłatne badania przeprowadza się po zaleceniu lekarskim, aktualnie nie ma możliwości samodzielnego zapisania się na test (z wyjątkiem opłacenia go w laboratorium). Obserwujesz u siebie objawy COVID-19 i chcesz się przetestować? Skorzystaj z szybkich konsultacji lekarskich online w naszym serwisie!

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz