Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Zwężenie przestrzeni międzykręgowej – zwolnienie lekarskie

zwężenie przestrzeni

Tak zwane „L4”, czyli zwolnienie lekarskie bądź chorobowe, to zaświadczenie urzędowe informujące o tymczasowej niezdolności do pracy z przyczyn pogorszenia stanu zdrowia pracownika bądź członka jego rodziny, któremu pragnie on zapewnić opiekę. „L4” jest terminem przestarzałym, pochodzącym z dawnego określenia tego formularza, i występuje raczej w języku potocznym.

Obecnie, już od 2018 roku, funkcjonuje za to skrót e-ZLA, nawiązujący do elektronicznej formy wystawiania zwolnień lekarskich. Wypisuje je upoważniony do tego lekarz dowolnej specjalizacji bądź asystent medyczny – warunkiem jest posiadanie do tego uprawnienia nadanego przez ZUS. Elektroniczna forma zwolnienia stanowi ułatwienie dla pracownika, ponieważ zwolnienie lekarskie trafia automatycznie do systemu, gdzie dostęp do niego ma ZUS i upoważniony pracodawca. Oznacz to, że pracownik nie musi udawać się do zakładu pracy z dokumentem, a zamiast tego może od razu pójść do domu i odpoczywać w celu poprawienia stanu zdrowia. E-ZLA ułatwiają także monitorowanie zwolnień i kontrolę ewentualnych nadużyć.

Zwężenie przestrzeni międzykręgowej – zwolnienie lekarskie

Zwężenie przestrzeni międzykręgowej to stan, w którym otwory międzykręgowe bądź kanał kręgowy zostają zwężone, co prowadzi do ucisku rdzenia kręgowego oraz nerwów. Leczenie przyczynowe jest niemożliwe, dlatego stosuje się leczenie objawowe, lecz tylko w przypadku zespołów bólowych kręgosłupa, które wynikają ze zwężenia przestrzeni międzykręgowej. Wpływ na powstanie tej patologii ma między innymi aktywność fizyczna, a w czynnikach ryzyka wymienia się duże przeciążenie kręgosłupa albo pracę w niekomfortowych pozycjach dla kręgosłupa. Oznacza to więc, że zwężenie przestrzeni międzykręgowej może mieć swój początek w życiu zawodowym.

Jak wygląda kwestia zwolnienia lekarskiego w przypadku tej patologii? Na ile wystawiane jest zaświadczenie o niezdolności do wykonywania obowiązków zawodowych? Jakie świadczenia przysługują pracownikowi? O wszystkim przeczytacie Państwo w dalszej części artykułu!

Zwolnienie lekarskie w przypadku zwężenia przestrzeni międzykręgowej – na ile dni?

Zwężenie przestrzeni międzykręgowej nie wymaga leczenia, ponieważ leczenie przyczynowe jest niemożliwe. Ewentualnie stosuje się tylko leczenie objawów. Z tego względu zwolnienie lekarskie wypisywane jest na życzenie pacjenta, jeżeli dyskomfort związany ze zwężeniem przestrzeni międzykręgowej utrudnia mu pracę. Długość przerwy od wykonywania obowiązków zawodowych zależy w pełni od czynników indywidualnych, w tym od nasilenia objawów i charakteru wykonywanej pracy, na przykład jeżeli jest to praca wymagająca ciężkiego wysiłku fizycznego. W przypadku zbliżania się końca zwolnienia lekarskiego pracownik może poprosić o jego przedłużenie, jeżeli jego stan zdrowia będzie ku temu podstawą.

E-wizyty i teleporady – zwolnienie lekarskie wydane poprzez kontakt zdalny. Wygoda dla pacjentów!

W czasie pandemii koronawirusa popularne stały się wizyty lekarskie przez internet i telefon, ponieważ nie wymagały konieczności opuszczania domu przez pacjenta. Obecnie jest to forma, z której pacjenci często i chętnie korzystają ze względu na wygodę, jaka się z tym wiąże. Pracownik w wielu przypadkach nie musi udawać się do gabinetu lekarskiego po uzyskanie zwolnienia chorobowego. Procedura polega na rzetelnym wywiadzie medycznym oraz przejrzeniu dokumentacji pacjenta w celu poznania np. podobnych chorób czy urazów występujących w przeszłości.

Ze względu na brak możliwości fizycznego badania, wywiad medyczny musi być przeprowadzony bardzo rzetelnie, aby stanowił podstawę do wydania zwolnienia lekarskiego. Procedura pozyskiwania zaświadczenia o tymczasowej niezdolności do wykonywania obowiązków zawodowych przez internet lub telefon zwykle nie zajmuje dłużej niż pół godziny. Wraz z oszczędnością czasu, jaki pracownik musiałby poświęcić na dojazd do gabinetu lekarskiego oraz czekanie w ewentualnej kolejce, e-wizyty i teleporady są rozwiązaniem wyjątkowo komfortowym, z którego warto korzystać!

Zwężenie przestrzeni międzykręgowej – zwolnienie lekarskie. Jakie świadczenia przysługują pracownikowi

Tak jak w innych przypadkach zwolnienia lekarskiego, za przebywania na zwolnieniu z powodu zwężenia przestrzeni międzykręgowej, pracownikowi przez pierwszy okres należy się wynagrodzenie chorobowe. U osób poniżej 50 roku życia są to 33 dni, natomiast u osób powyżej tego wieku – 14 dni. Po tym czasie przysługuje zasiłek chorobowy w wysokości 80% podstawy wymiaru obliczanej na bazie średniego wynagrodzenia miesięcznego pracownika z ostatnich 12 miesięcy.

Jednak warto pamiętać, że pracownik ze zwężeniem przestrzeni międzykręgowej może przebywać na zwolnieniu lekarskim łącznie maksymalnie 182 dni w ciągu roku i po przekroczeniu tego limitu, nie może już pobierać zasiłku chorobowego. A co w sytuacji, gdy limit zostanie wyczerpany, ale pracownik nadal potrzebuje zwolnienia lekarskiego, ponieważ nie odzyskał pełni sił i nie może wrócić do pracy? Jeżeli dalsze leczenie rokuje poprawieniem stanu zdrowia, może zostać przyznane świadczenie rehabilitacyjne przysługujące przez kolejne 12 miesięcy.

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz