Silne ból, narastający obrzęk i zasinienie, nadwrażliwość na dotyk i niemożliwość wykonania ruchu ramieniem. Tak najczęściej objawia się złamany obojczyk. Ile zwolnienia lekarskiego można dostać? Dowiedz się, jak stan pacjentów oceniają lekarze!
L4 i odpoczynek od pracy mają służyć jak najszybszemu powrotowi do zdrowia. To, jak długo potrwa niezdolność do pełnienia obowiązków, wynika z wielu różnych zmiennych. Duże znaczenie ma to, w jaki sposób jest złamany obojczyk – ile zwolnienia da lekarz, zależy od jego oceny stanu i potrzeb pacjenta. A one są wypadkową m.in. wieku, rodzaju wykonywanej pracy czy wyników badań kontrolnych. Niejednokrotnie L4 wystawione przez ortopedę przy pierwszej wizycie przedłuża lekarz rodzinny, do czasu kolejnych badań i kontroli u specjalisty.
Niedyspozycja, którą spowodował złamany obojczyk. Ile zwolnienia wystawi lekarz to drugorzędna kwestia
W pierwszej kolejności należy zatroszczyć się o prawidłowe postępowanie bezpośrednio po doznaniu urazu. To pierwsze chwile po nieszczęśliwym zdarzeniu decydują o tym, ile zajmie powrót do formy. Unieruchomienie stawu barkowego (najpierw chustą trójkątną lub temblakiem, później kamizelką, ortezą ortopedyczną albo gipsem) zapobiega przesuwaniu się kostnych odłamków.
W optymalnych warunkach złamany obojczyk u osoby dorosłej pozostaje usztywniony przez 3–5 tygodni, pełne zrost kości zajmuje ok. 16 tygodni. Czas powrotu do pełnej sprawności zależy od:
- miejsca złamania obojczyka;
- rodzaju kontuzji (zamknięta lub otwarta, z przemieszczeniem lub bez);
- powierzchni uszkodzeń;
- kondycji i stanu zdrowia pacjenta.
To lekarz orzeka, czy pacjent po złamaniu obojczyka jest już zdrowy
Rozmaite zabiegi i ćwiczenia rehabilitacyjne mogą ciągnąć się nawet ponad rok. Przy czym pełne wyleczenie złamanego obojczyka nie musi być konieczne, by wrócić do pracy. Zwolnienie lekarskie kończy się przed wyznaczonym terminem badań, a nie chcesz ryzykować zdrowiem? Złóż wniosek o e-zwolnienie lekarskie (L4) za pośrednictwem naszego serwisu. Nie zapomnij dołączyć dokumentacji medycznej! Lekarz podejmie decyzję po pełnym zapoznaniu się z twoim przypadkiem.
O przebiegu kolejnych działań zdecyduje twój ortopeda – podstawą do oceny stanu zdrowia będą badania RTG. Niektórzy wrócą do swoich zajęć w pracy po ok. miesiącu od bolesnego wypadku. U innych złamany obojczyk wymusi znacznie dłuższą przerwę. Pamiętaj, że na zwolnieniu lekarskim z powodu takiego urazu można przebywać maksymalnie 182 dni w ciągu roku.