Stany zapalne, degeneracja tkanek, choroby ogólnoustrojowe, a także intensywne uprawianie sportu i siedzący tryb życia. Skrajnie różne czynniki mogą przyczynić się do tego, że zostanie zerwane ścięgno Achillesa. Ile zwolnienia można otrzymać? Zobacz, co decyduje o czasie niedyspozycji!
Każdy przypadek lekarze rozpatrują indywidualnie. Pacjentowi trzeba zapewnić leczenie i odpoczynek adekwatny do głębokości urazu. Nie można też dopuszczać do nadmiernego przeciążenia nogi. Na ryzyko komplikacji wpływają m.in. wiek oraz charakter wykonywanej pracy. Na L4 trzeba unikać sytuacji, w których ponownie uszkodzi się zerwane ścięgno Achillesa – ile zwolnienia z pracy będzie potrzebne, tego nikt tak naprawdę nie wie. Zdecydują wyniki badań i rokowania. Niektórzy wracają do pełni dyspozycji zawodowej po kilku tygodniach, dla innych pół roku zdecydowanie nie wystarczy.
Nadwyrężenie, częściowo lub całkowicie zerwane ścięgno Achillesa – ile zwolnienia z pracy?
Stopień urazu decyduje o metodzie leczenia. W niektórych przypadkach wystarczy terapia o charakterze zachowawczym – unieruchomienie nogi i podawanie odpowiednich substancji (czynniki wzrostu, komórki macierzyste). Częściowe zerwanie ścięgna Achillesa można w pełni wyleczyć i zrehabilitować w ok. 8–10 tygodni – przy całkowitym przerwaniu ciągłości nie obejdzie się bez operacji, a rekonwalescencja często trwa 8 miesięcy lub dłużej. Ile zwolnienia lekarskiego dostanie pacjent? To oceni lekarz na podstawie:
- aktualnego stanu zdrowia;
- czynników ryzyka ponownego zerwania ścięgna Achillesa;
- obowiązków wykonywanych w pracy przez pacjenta.
Nie można wykluczyć scenariusza, w którym powrót do zdrowia będzie przebiegał wolniej od oczekiwań. Wtedy należy przedłużyć zwolnienie lekarskie – zerwane ścięgno Achillesa musi się odpowiednio zregenerować. Jeśli twoje L4 się kończy, a wciąż odczuwasz ból lub inne dolegliwości, nie musisz iść do swojego lekarza prowadzącego. Za pośrednictwem naszej strony przeprowadzisz błyskawiczne konsultacje lekarskie online. Starannie wypełnij formularz, dołącz dokumentację medyczną, a decyzję otrzymasz niezwłocznie!
Rehabilitacja po zerwaniu ścięgna Achillesa. Zwolnienie lekarskie służy rekonwalescencji
Musisz dokładnie przestrzegać wszystkich zaleceń. Uczestniczenie w fizjoterapii i sumienne wykonywanie wszystkich ćwiczeń na zerwane ścięgno Achillesa i wzmocnienie mięśnia trójgłowego łydki to jeszcze nie wszystko. Na zwolnieniu lekarskim musisz odpoczywać i ograniczyć wiele codziennych czynności – szczegółowych informacji udzieli ci lekarz. Przedwczesny powrót do pracy czy sportu byłby równie niebezpieczny, co przeciążenie podczas wykonywania obowiązków domowych.