Ból brzucha, wymioty, biegunka często oznaczają zatrucie pokarmowe. Gorączka może, ale nie musi się pojawić w przebiegu choroby. Sprawdź, jak radzić sobie z dolegliwościami.
Przyczyną zatrucia najczęściej jest spożycie nieświeżej, skażonej drobnoustrojami żywności. Dolegliwości mogą także wywoływać pasożyty oraz substancje chemiczne, np. leki. Zatrucie pokarmowe objawia się bólem brzucha, wymiotami lub biegunką. W niektórych przypadkach pojawia się także gorączka, dreszcze, ogólne pogorszenie samopoczucia. Zazwyczaj objawy mijają samoistnie po kilku dniach, a chory nie wymaga hospitalizacji. Jak radzić sobie z zatruciem w warunkach domowych? Co brać na gorączkę?
Zatrucie pokarmowe – gorączka
Objawy zatrucia pokarmowego zależą głównie od rodzaju patogenu, który zaatakował układ pokarmowy. Czy temperatura rośnie, gdy chory cierpi na zatrucie pokarmowe? Gorączka nie występuje w każdym przypadku, a jeśli się pojawi, rzadko jest wysoka. Warto pamiętać, aby nie zbijać jej, gdy nie przekracza 38,50 C. Najważniejsze przy zatruciu pokarmowym jest nawadnianie organizmu, dlatego musisz jak najwięcej pić (małe łyki, płyny podawane łyżeczką zapobiegną zwracaniu przyjętych napojów). Najlepsza w tym przypadku jest woda, ale zalecane są także herbatki ziołowe lub specjalne płyny nawadniające dostępne w aptece.
Również w przypadku pojawienia się gorączki trzeba pamiętać o przyjmowaniu dużej ilości płynów. Po jakie preparaty sięgnąć, gdy gorączka rośnie? Jeśli temperatura wciąż wzrasta, można sięgnąć po znane leki przeciwgorączkowe jak Apap czy Ibuprom. W przypadku wymiotów najlepiej wybrać czopki zamiast tabletek, które mogą dodatkowo podrażniać i prowokować ponownie wymioty. W razie wątpliwości co do odpowiednich środków na gorączkę warto skorzystać z opcji, jaką jest konsultacja lekarska online. Specjalista podpowie, jak działać, by obniżyć temperaturę. Pamiętaj, że jeśli cierpisz na zatrucie pokarmowe, gorączka oznacza walkę organizmu z atakującymi drobnoustrojami. Jest więc objawem pożądanym.
Zatrucie pokarmowe – jak leczyć?
Bardzo intensywne wymioty lub biegunka mogą wymagać podania odpowiednich preparatów hamujących wymioty i przeciwbiegunkowych. Warto skonsultować się z lekarzem, ponieważ część skutecznych specyfików dostępna jest na receptę. Nie musisz wychodzić z domu, wystarczy, że umówisz się na telefoniczną konsultację, a otrzymasz e-receptę online. Pomocny będzie także węgiel aktywowany, który wiąże toksyny i pomaga usunąć je z organizmu.
Kluczowe znaczenie w leczeniu zatrucia pokarmowego ma również dieta. Pamiętaj, aby była lekkostrawna – kiedy tylko zaczniesz tolerować jedzenie, wprowadź gotowane ziemniaki i ryż, a następnie gotowane warzywa i mięso. Możesz sięgnąć po herbatniki, krakersy, jeść makaron. Dietę stosuj jeszcze przez pewien czas po ustąpieniu objawów. Ważny jest też odpoczynek, ponieważ zatrucie potrafi pozbawić sił. Kilka dni w domu to raczej konieczność. Jeśli potrzebne ci L4, skorzystaj z opcji, jaką jest e-zwolnienie online, które pomoże ci szybciej pokonać zatrucie pokarmowe. Gorączka i inne dolegliwości miną szybciej, jeżeli zatroszczysz się o siebie.
Gorączka przy zatruciu pojawia się rzadko i raczej nie jest wysoka. Jeśli jednak wystąpi i będzie dokuczliwa, musisz zbijać ją przy pomocy dostępnych preparatów. Być może konieczne będzie zastosowanie czopków, które są znacznie skuteczniejsze w przypadku uporczywych wymiotów.