Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Zatrucie nikotyną – przyczyny, objawy, leczenie

zatrucie nikotyną

Zatrucie nikotyną może grozić nie tylko osobom, które palą duże ilości papierosów. Również palacze e-papierosów oraz osoby chcące rzucić palenie poprzez stosowanie środków zastępczych zawierających nikotynę mogą zobaczyć u siebie objawy zatrucia. Stan ten rzadko prowadzi do śmierci, ale mimo wszystko odnotowywano takie przypadki. Śmiertelna dawka tej substancji to 0,5 mg/kg masy ciała. Dla osoby ważącej około 80 kg dawką śmiertelną będzie więc 20 mocnych papierosów wypalonych w bardzo szybkim czasie.

Na czym polega zatrucie nikotyną?

Zatrucie nikotyną to stan chorobowy, na który cierpieć mogą osoby palące bardzo duże ilości papierosów. Warto jednak zaznaczyć, że palacze e-papierosów oraz osoby stosujące terapię zastępczą w postaci gum, plastrów lub tabletek również mogą dostarczyć do organizmu zbyt dużą ilość nikotyny. Śmierć w wyniku zatrucia nikotyną jest możliwa, ale bardzo trudno do tego doprowadzić jedynie poprzez palenie papierosów.

Ile trzeba wypalić papierosów, aby zatruć się nikotyną?

Do zatrucia potrzebna jest jednorazowa dawka nikotyny pomiędzy 4 a 8 mg. Nie ma więc szansy na to, że jeden wypalony papieros doprowadzi do problemów zdrowotnych związanych ze zbyt dużą ilością nikotyny w organizmie. Podobnie w przypadku prawidłowo przeprowadzonej terapii nikotynowej. W jednym papierosie znajduje od 10 do 20 mg nikotyny, jednak wraz z dymem do płuc dostaje się zaledwie jej dziesiąta część.

Jeżeli następny papieros zostanie wypalony nawet godzinę po poprzednim, to stężeni nikotyny nie osiągnie poziomu od 2 do 4 mg, ponieważ substancja ta bardzo krótko znajduje się w organizmie. Do zatrucia nikotyną może za to dojść w momencie, gdy palacz wypali dwa lub trzy papierosy jeden po drugim.

Jeżeli cierpisz na jakieś dolegliwości, niekoniecznie związane z zatruciem nikotyną, to nie wahaj się udać do specjalisty. Konsultacje lekarskie online to bardzo wygodny sposób na otrzymanie wstępnej diagnozy!

Rzucanie palenia a zatrucie nikotyną

Objawy zatrucia nikotyną mogą pojawiać się przy rzucaniu palenia. Dzieje się tak u osób, które decydują się na terapię przy użyciu nikotyny w innej formie niż ta w tradycyjnych papierosach. Za przykład posłużyć mogą plastry nikotynowe, w których znajduje się do 7 do nawet 25 mg nikotyny. Uwalnia się ona stopniowo przez jedną dobę, więc w przypadku plastrów nie powinno dojść do zatrucia.

Warunek jest jeden: w czasie noszenia plastra nie należy palić papierosów. Połączenie tych dwóch źródeł nikotyny może doprowadzić do problemów zdrowotnych. Plastry należy też naklejać w takiej liczbie, jaką sugeruje producent. Podobnie ma się sytuacja z tabletkami oraz gumami nikotynowymi.

Objawy zatrucia nikotyną

Pierwszymi objawami, które świadczą o przedawkowaniu nikotyny, są:

  • nudności;
  • bóle brzucha;
  • wymioty;
  • ślinotok;
  • zawroty głowy;
  • zwiększona częstość oddychania;
  • nadciśnienie;
  • tachykardia;
  • blada skóra.

U osoby z zatruciem nikotynowym można również zaobserwować zaburzenia koordynacji ruchowej, zwężenie źrenic, dreszcze oraz drgawki. Później pojawiają się objawy, takie jak biegunka, bezdech, sinica oraz duszność. Jeszcze bardziej zwiększają się zaburzenia rytmu serca. Ostatecznie może dojść nawet do utraty przytomności, zatrzymania krążenia i śpiączki. Objawy zatrucia nikotyną zwykle pojawiają się po godzinie po przyjęciu substancji.

Leczenie zatrucia nikotyną

Leczenie jest uzależnione od wielkości przyjętej dawki oraz drogi, którą została dostarczona do organizmu. Leki przeciwwymiotne oraz węgiel aktywowany mogą pomóc w leczeniu. Zwykle jednak kończy się na podaniu pacjentowi dużej ilości płynów. Jeżeli doszło do zaburzeń akcji serca, konieczna może być intensywna opieka lekarska do czasu ustąpienia tego objawu.

Przyjmujesz jakieś leki na stałe, ale nie możesz udać się do lekarza po receptę? Dobrym rozwiązaniem będzie e-recepta online!

Pierwsza pomoc w zatruciu nikotyną

Co zrobić, jeżeli zobaczyłeś u poszkodowanego objawy zatrucia nikotyną? Przede wszystkim powinieneś odizolować go od źródła substancji. Oznacza to zabranie papierosa lub odklejenie plastra nikotynowego. Dodatkowo miejsce po plastrze warto przemyć dokładnie czystą wodą. Nie używaj mydła, ponieważ może ono sprawić, że nikotyna będzie się lepiej wchłaniała, co dodatkowo narazi pacjenta. Po udzieleniu pierwszej pomocy jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem.

Oczyszczanie organizmu z nikotyny

Organizm natychmiastowo pozbywa się nikotyny. Właśnie z tego powodu mózg nałogowych palaczy tak szybko domaga się kolejnej dawki tytoniu. Szybkie pozbycie się substancji z organizmu ma też dobre strony. Nikotyna jest toksyczna, a jej nadmiar może być śmiertelny. Do metabolizowania nikotyny dochodzi w wątrobie, później jest ona wydalana poprzez nerki. Organizm pozbywa się w ten sposób 90% przyjętej substancji. Pozostałe 10% pozostaje w organizmie jeszcze przez około 8 godzin.

Jeżeli palacz bardzo często sięga po papierosa, to organizm nie nadąża z pozbywaniem się nikotyny. U niektórych miłośników tytoniu całkowite pozbycie się nikotyny z organizmu może potrwać nawet do kilka tygodni. Oznacza to też, że skutki uboczne odstawienia wyrobów tytoniowych pojawiają się stopniowo.

Z twoim zdrowiem dzieje się coś złego i potrzebujesz kilku dni odpoczynku? E-zwolnienie lekarskie to najszybszy sposób na wzięcie L4!

Nikotyna a ciąża

Z badań wynika, że nikotyna ma bardzo zły wpływ na płód. Dlatego ciężarne nie mogą palić papierosów oraz przebywać w pomieszczeniach, w których narażone są na bierne palenie. W wyniku zatrucia nikotyną u kobiet w ciąży zwiększa się między innymi śmiertelność okołopłodowa.

Ciężkie przypadki zatrucia nikotyną są dosyć rzadkie. Bardzo trudno jest wypalić taką liczbę papierosów, aby organizm doznał zatrucia. Nie jest to jednak niemożliwe. Nałóg lub zdarzenie losowe może doprowadzić do sytuacji, w której ty lub ktoś z twojego otoczenia będzie potrzebował pierwszej pomocy!

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz