Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Zatrucie ciążowe – przyczyny, objawy i leczenie gestozy

zatrucie ciążowe

Zatrucie ciążowe nazywane jest również gestozą. Ten niebezpieczny stan wiąże się ze zmianami hormonalnymi, do których dochodzi u kobiety w ciąży. Charakterystycznymi objawami tego schorzenia są wymioty w godzinach porannych, które czasami mogą utrzymywać się przez cały dzień. Zatrucie wczesne często mija samoistnie, ale nie można lekceważyć jego objawów, ponieważ choroba w niektórych wypadkach prowadzi do odwodnienia. Może zaistnieć potrzeba podania elektrolitów drogą dożylną, by można było zapewnić bezpieczeństwo dziecku i matce. Późne zatrucie może nieść za sobą bardzo niebezpieczne powikłania, składa się ze stanu przedrzucawkowego i rzucawki.

Zatrucie ciążowe – czym jest?

Gestoza lub zatrucie ciążowe to zespół objawów takich jak białkomocz oraz nadciśnienie tętnicze. Szacuje się, że problem ten dotyka około 10% kobiet w ciąży. U ciężarnych wyróżnia się dwa rodzaje nadciśnienia tętniczego:

  • przewlekłe;
  • ciążowe.

Nadciśnienie przewlekłe rozwija się u kobiet jeszcze przed zajściem w ciążę, z kolei nadciśnienie ciążowe pojawia się w trakcie ciąży i ustępuje po jej zakończeniu. W zatruciu ciążowym najniebezpieczniejszy jest stan przedrzucawkowy i rzucawkowy. Stan przedrzucawkowy wiąże się ze wzrostem ciśnienia tętniczego, który u ciężarnych pojawia się około 20. tygodnia. Zwykle towarzyszy mu białkomocz. Rzucawka jest dużo groźniejsza. Jest to powikłanie stanu przedrzucawkowego. Do objawów dołączają drgawki toniczno-kloniczne.

Jeżeli odczuwasz niepokojące objawy, pilnie skontaktuj się z lekarzem. We wstępnej diagnostyce może pomóc konsultacja lekarska online!

Przyczyny gestozy

Współczesna medycyna nie ustaliła jednoznacznych przyczyn zatrucia ciążowego. Najpopularniejszą obecnie opinią jest ta, która mówi, że ryzyko wystąpienia tej dolegliwości wzrasta, gdy przyszła mama nie przestrzega odpowiedniej diety w czasie ciąży. Lekarze zaobserwowali, że zatrucie ciążowe częściej występuje u kobiet, które cierpią na nadciśnienie, mają cukrzycę lub problemy z układem krążenia i nerkami. Zdarza się jednak także gestoza pierwotna, gdy kobieta nie była wcześniej obciążona nadciśnieniem tętniczym. Zatrucie ciążowe wiązane jest także z konfliktem serologicznym, chorobą wątroby oraz obecnością zaśniadu groniastego. Niektórzy specjaliści zwracają uwagę na to, że gestozę mogą wywołać zaburzenia psychiczne, wśród których wymienia się między innymi brak akceptacji ciąży.

Objawy zatrucia ciążowego

Głównymi objawami zatrucia ciążowego są:

  • nadciśnienie tętnicze – jeżeli ciężarna ma ciśnienie większe niż 140/90 mmHg, to prawdopodobnie rozwija się u niej gestoza. Nadciśnienie może być pierwotne, czyli rozwijające się jeszcze przed ciążą, lub nabyte, które pojawia się już w ciąży. Nie zawsze nadciśnienie w ciąży oznacza gestozę, może to być związane ze stresem;
  • białkomocz – zbyt duża ilość białka w moczu. Jest to objaw zaawansowanej gestozy. Jeżeli białko w moczu przekracza 0,3 g na dobę, to oznacza, że z organizmem matki dzieje się coś niedobrego;
  • obrzęki – najczęściej związane są z zatrzymaniem wody w ciele kobiety. Widoczne są najczęściej na nogach. Objaw ten nie jest związany z niebezpieczną chorobą, gdy występuje jedynie rano i później ustępuje. Jeżeli utrzymuje się cały dzień, to koniecznie trzeba to skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę.

Nie wszystkie powyższe objawy muszą występować jednocześnie. Zdarzają się przypadki, gdy kobieta cierpi na zatrucie ciążowe, ale ma tylko jeden z trzech symptomów. Warto jednak zaznaczyć, że jeśli białkomocz i wysokie ciśnienie występują razem, to prawdopodobieństwo choroby jest bardzo wysokie. Nadciśnienie tętnicze może wiązać się z zaburzeniami przepływu krwi przez łożysko, a to prowadzi do niedotlenienia oraz nieodżywienia płodu. Taka sytuacja nazywana jest hipotrofią, czyli wewnątrzmacicznym zahamowaniem wzrostu płodu.

Pamiętaj, by o swoich objawach poinformować lekarza. Wprowadzi on odpowiednie leczenie. Jeżeli nie możesz udać się osobiście, to receptę na leki możesz otrzymać zdalnie E-recepta online to bardzo szybki sposób na otrzymanie dokumentu uprawniającego do zakupu specjalnych leków w aptece.

Leczenie zatrucia ciążowego

Leczenie pacjentki zależy od tego, jak zaawansowana jest choroba. Znaczenie ma także etap ciąży. Jeżeli lekarz zdiagnozuje zatrucie ciążowe z możliwością uszkodzenia wzrostu płodu, wówczas konieczna będzie hospitalizacja. Kobieta odpoczywa wtedy w łóżku i podawane jej są leki na nadciśnienie tętnicze. W ciąży zaawansowanej lekarz może zaproponować wcześniejsze rozwiązanie, czyli cesarskie cięcie. Gestoza o lekkim przebiegu może minąć samoistnie i nie będzie konieczności interwencji lekarskiej. Oto kilka cennych rad.

  1. W czasie ciąży warto regularnie mierzyć poziom ciśnienia tętniczego.
  2. Należy również robić badania moczu oraz sprawdzać masę ciała.
  3. Ciężarna powinna mieć dostęp do ciśnieniomierza. Badanie należy przeprowadzać nawet 4 razy dziennie.
  4. Konieczna będzie również odpowiednia dieta, w której będą produkty bogate w białko z niewielką zawartością soli oraz tłuszczów. Dieta kobiety ciężarnej powinna zawierać warzywa, owoce, chude mięso i sery.
  5. Zalecany jest wypoczynek na świeżym powietrzu.

Zatrucie ciążowe może być poważnym problemem. Zwykle kobiety w ciąży przebywają już na zwolnieniu, gdy problem ten występuje. Warto zaznaczyć, że zwolnienie lekarskie można otrzymać przez internet. Zwolnienie lekarskie online w pewnych sytuacjach może być bardzo wygodną opcją!

Zatrucie ciążowe nie może być bagatelizowane, ponieważ stan ten zagraża matce i dziecku. Należy być w stałym kontakcie z ginekologiem aż do porodu, by nie narazić się na niebezpieczne powikłania!

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz