Tabletki antykoncepcyjne są jedną z najbardziej skutecznych metod antykoncepcyjnych, jednak warto zaznaczyć, że tak w przypadku pozostałych form zabezpieczania się, tak w przypadku pigułek również istnieje marginalne ryzyko zajścia w ciążę. Wiele kobiet obawia się, że zignoruje istotne symptomy wskazujące na zapłodnienie. Warto więc poznać objawy, które jasno świadczą o możliwości zajścia w ciążę. W przypadku zapłodnienia podczas kuracji tabletkami antykoncepcyjnymi kluczowa jest szybka i prawidłowa reakcja. Dzięki niej można znacznie zminimalizować ryzyka powstania jakichkolwiek wad płodu wynikających ze stosowanych hormonów. Skąd wiedzieć, że w trakcie stosowania pigułek nastąpiło zapłodnienie? Odpowiadamy!
Jak rozpoznać ciążę biorąc tabletki antykoncepcyjne? Czy możliwe jest zajście w ciążę w trakcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych?
Tabletki antykoncepcyjne są uważane za jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży. Dzięki ich prawidłowemu stosowaniu możliwe jest uzyskanie niemal stuprocentowej ochrony przed zapłodnieniem. Skuteczność każdej metody antykoncepcyjnej jest określana przez tak zwany wskaźnik Pearla. Informuje on o ilości kobiet, które zaszły w ciążę pomimo stosowania danej formy antykoncepcji. Dzięki jego zinterpretowaniu można dowiedzieć się na ile skuteczne jest dana metoda. Dla poszczególnych rodzajów tabletek antykoncepcyjnych, wskaźnik Pearla przyjmuje następujące wartości:
- 1 – 3 dla jednoskładnikowej tabletki antykoncepcyjnej,
- 0,2 – 1,4 dla sekwencyjnej dwuskładnikowej tabletki antykoncepcyjnej,
- 0,7 dla dwufazowej dwuskładnikowej tabletki antykoncepcyjnej,
- 0,2 – 0,5 dla jednofazowej dwuskładnikowej tabletki antykoncepcyjnej.
Jak można zauważyć, tabletki antykoncepcyjne dają bardzo skuteczną, jednak nie pełną ochronę przed zapłodnieniem. Najbardziej niezawodne są jednofazowe dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne. Zapewniają one niemal stuprocentową ochronę antykoncepcyjną, jednak w niektórych przypadkach ich działanie może zostać osłabione, a tym samym pacjentka może być bardziej podatna na zapłodnienie.
Co może wpływać na zwiększenie ryzyka zajścia w ciążę w trakcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych?
W trakcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych mogą zdarzyć się różne sytuacje, które wpływają na zwiększenie ryzyka zajścia w ciążę. Pacjentka będzie bardziej podatna na zapłodnienie jeśli:
- jedna lub więcej dawek leku zostało pominiętych,
- opóźnienie w przyjęciu pigułki przekroczyło 12 godzin,
- tabletki antykoncepcyjne są przyjmowane nieregularnie, o różnych porach dnia,
- zaraz po przyjęciu pigułki wystąpiły wymioty lub biegunka.
Na skuteczność antykoncepcji hormonalnej mają wpływ również niektóre leki oraz preparaty ziołowe. Pacjentki przyjmujące tabletki antykoncepcyjne powinny unikać między innymi naparu z dziurawca. Przed rozpoczęciem stosowania wspomnianej metody antykoncepcji, należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach. Pozwoli to na uniknięcie wystąpienia interakcji między lekiem a antykoncepcją.
Jak rozpoznać ciążę biorąc tabletki antykoncepcyjne? Najczęstsze objawy ciąży.
W trakcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych należy uważnie obserwować swój organizm. Pozwoli to na szybkie reagowanie w przypadku pojawienia się skutków ubocznych wynikających z przyjmowania pigułek, a także objawów wskazujących na pojawienie się ciąży. Wśród najczęściej występujących symptomów, które mogą świadczyć o zapłodnieniu można wymienić:
- brak lub znaczne opóźnienie tak zwanego krwawienia z odstawienia,
- zmęczenie i senność,
- wahania nastroju,
- nudności i wymioty,
- tkliwość piersi, a nawet ich ból,
- zwiększenie apetytu,
- wyczulenie zmysłów, na przykład węchu.
Wymienione objawy mogą wskazywać nie tylko na ciążę, ale także na pojawienie się innych dolegliwości zdrowotnych. Aby potwierdzić zapłodnienie należy wykonać test ciążowy lub poddać się specjalnemu badaniu ginekologicznemu. Dzięki takiej diagnozie pacjentka będzie miała pewność co do swojego stanu, a także będzie mogła odpowiednio zareagować.
Co zrobić w razie zajścia w ciążę w trakcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych?
Jeśli pacjentka zaobserwuje u siebie objawy wskazujące na ciążę, powinna niezwłocznie zrezygnować z przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Tego typu leki mogą negatywnie wypływać na dziecko, a tym samym zwiększać ryzyko pojawienia się wad, a nawet prowadzić do śmierci. Decyzja o odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych powinna zostać podjęta zaraz po zaobserwowaniu objawów jasno wskazujących na ciążę. Test ciążowy może służyć jako potwierdzenie tych przypuszczeń.
Tabletki antykoncepcyjne charakteryzują się bardzo wysoką skutecznością, jednak nie gwarantują one stuprocentowej niezawodności. Dzięki odpowiedniemu i prawidłowemu przyjmowaniu ryzyko zapłodnienia można jednak zredukować do minimum. Przedstawione powyżej symptomy pozwolą na indywidualną i wstępną diagnozę w przypadku ciąży, dzięki czemu ryzyko wystąpienia wad będzie bardzo niskie.