Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Zapalenie żyły – przyczyny, objawy, leczenie

zapalenie żyły

Za zapalenie żyły odpowiedzialne są zakrzepy, które powstają w przez zaburzenia przepływu krwi. Stany zapalne mogą być zlokalizowane w żyłach głębokich lub powierzchownych. Objawy w przypadku tego schorzenia nie pojawiają się od razu, a choroba może długo rozwijać się w ukryciu. Na zapalenie żyły narażone są przede wszystkim osoby prowadzące siedzący tryb życia. Dolegliwość może być bardzo bolesna. Konsekwencją jest zakrzepica oraz zwiększone ryzyko pojawienia się zatorów. Leczenie wymaga zastosowania preparatów przeciwzakrzepowych. W niektórych przypadkach niezbędna jest interwencja chirurgiczna.

Zapalenie żyły – przyczyny

Główną przyczyną zapalenia żył są powstające w naczyniach krwionośnych zakrzepy. Ich występowanie jest związane z zaburzeniami w przepływie krwi. Prowadzi to do powstania stanu zapalnego, który objawia się bólem. Może być on odczuwalny nawet w stanie spoczynku. Początki choroby są zazwyczaj nieodczuwalne, dlatego leczenie jest często opóźnione. Dopiero w późniejszym stadium zapalenia żyły pojawia się zaczerwienienie skóry, opuchlizna oraz wrażliwość na dotyk. Sam stan zapalny może rozwijać się zarówno w żyłach powierzchownych, jak i głębokich. Najczęściej stan ten dotyczy kończyn dolnych, rzadziej górnych. Na zachorowanie najbardziej narażone są osoby pomiędzy 40. a 60. rokiem życia, ale możliwe jest zachorowanie w każdym wieku. Szczególnie często zapalenie żyły dotyczy osób, które prowadzą siedzący tryb życia i dużo czasu spędzają w jednej pozycji. Prawdopodobieństwo zachorowania zwiększają również:

  • palenie papierosów;
  • długie kąpiele w gorącej wodzie;
  • infekcje bakteryjne;

Odnotowywano sytuacje, w których do zapalenia żyły dochodziło w wyniku nieprawidłowego założenia wenflonu. Może też zdarzyć się sytuacja, że schorzenie pojawi się po uszkodzeniu żył w wyniku zabiegu lub badania.

Jeżeli widzisz w swoim organizmie niebezpieczne zmiany, nie wahaj się skontaktować z lekarzem. Szybka diagnoza może pomóc uniknąć niebezpiecznych powikłań. Konsultacje lekarskie online to bardzo szybki i wygodny sposób na spotkanie z lekarzem!

Zapalenie żyły – objawy

Zapalenie żył głębokich i żył powierzchownych związane jest najczęściej z kończynami dolnymi. Schorzenie to może doprowadzić do zatorowości płucnej, czyli choroby, w której dochodzi do zwężenia albo zamknięcia światła tętnicy płucnej lub jej rozgałęzień. Najczęściej objawy pojawiają się w okolicy podudzia. Dlatego właśnie specjaliści zalecają unikanie długiego unieruchamiania nóg oraz długotrwałego skurczu łydek. Choroba rozwija się bardzo powoli i początkowo nie daje żadnych objawów. Pacjent może długo nie zdawać sobie sprawy ze swojego stanu. Objawy są dodatkowo mało charakterystyczne, co jeszcze bardziej utrudnia diagnozę. Głównymi symptomami zapalenia żył powierzchownych i głębokich jest ból oraz zwiększone napięcie mięśniowe.

Kolejnym objawem, który występuje w przypadku zapalenia żyły, jest dosyć duży obrzęk. Można go zaobserwować na całym podudziu, na udzie oraz w okolicy kostek. W okolicy zakrzepu może dojść do zwiększonego ocieplenia skóry. Wynika to z miejscowego odczynu zapalnego oraz zwiększonego przepływu krwi w naczyniach włosowatych. Wpływ na ocieplenia ma również nadmierne wypełnienie żył powierzchownych. Przejmują one część funkcji chorej żyły głębokiej i umożliwiają krążenie. Objawem, który może wystąpić przy zapaleniu żył głębokich, jest zasinienie podudzia oraz stopy. Związane jest to z niedotlenieniem oraz zaburzeniami krążenia żylnego. Dolegliwości ogólne przy zapaleniu żyły to gorączka i tachykardia.

Objawy zapalenia żył powierzchownych

Zapalenie żył powierzchownych zaczyna dawać objawy, gdy pojawi się rozległy stan zapalny. Skóra staje się wtedy bardzo wrażliwa na dotyk i pojawia się obrzęk. Objawy nasilają się bardzo szybko i znacznie utrudniają długotrwałe siedzenie w jednej pozycji, chodzenie oraz stanie. Chory odczuwa drętwienie, dodatkowo nogi są cieplejsze od pozostałej części ciała. W przypadku zapalenia żył u ręki może dojść do bardzo nieprzyjemnych objawów. Żyły w ręce mogą być narażone na uszkodzenia w wyniku zabiegów pobierania krwi. Najczęstszym objawem w tej części ciała jest zgrubienie oraz delikatne zasinienie. Dodatkowo ręka może boleć i być osłabiona. Należy pamiętać, że zapalenie żył powierzchownych może prowadzić do powstania zapalenia żył głębokich.

Jeżeli przyjmujesz regularnie jakieś leki, pamiętaj, że najszybszym rozwiązaniem, aby otrzymać dokument uprawniający do wykupienia ich z apteki, jest e-recepta online!

Zapalenie żyły – powikłania

W przypadku zakażenia żył głębokich może dojść do zespołu pozakrzepowego. Następuje to w momencie, gdy choroba jest nieleczona i prowadzi do bardzo zróżnicowanych powikłań. Przede wszystkim dojść może do niewydolności zastawek żylnych oraz zwapnienia skrzeplin, które będą utrudniać odpływ krwi z naczynia. W efekcie tego zwiększy się ciśnienie we wnętrzu naczynia, a to prowadzi do powstania żylaków. Późnymi objawami zapalenia żył głębokich będą między innymi zmiana charakteru skóry oraz zwłóknienie tkanki podskórnej. Skóra stanie się napięta i cienka, czasami pojawi się brunatne zabarwienie. Choroba może także prowadzić do ciężkości nóg, zwłaszcza w sytuacji, gdy chory długo stoi lub chodzi. Pojawić mogą się owrzodzenia podudzi. Najgroźniejszym powikłaniem w przypadku zapalenia żył głębokich jest jednak zatorowość płucna. Zablokowane naczynie płucne może prowadzić do trudności w oddychaniu i utraty przytomności. To właśnie dlatego zapalenie żył powierzchownych jest takie niebezpieczne.

Leczenie zapalenia żyły

Leczenie zapalenia żyły jest wysoce uzależnione od miejsca zmian i stopnia rozwoju dolegliwości. Zazwyczaj rozpoczyna się od podania choremu środków farmakologicznych. Głównym celem leczenia jest pozbycie się zakrzepów i sprawienie, aby krew mogła swobodnie przepływać przez naczynia krwionośne. Pacjent musi przyjmować doustne leki przeciwkrzepliwe lub heparyny drobnocząsteczkowe w formie zastrzyków pod skórę. Można również zastosować preparaty miejscowe w postaci kremów lub żeli. Jeżeli leczenie podstawowe nie przyniesie odpowiedniego rezultatu, to przechodzi się do bardziej inwazyjnych sposobów. Tak też dzieje się wówczas, gdy objawy są bardzo silne i znacznie utrudniają choremu codzienne funkcjonowanie. Leczenie operacyjne polega na usunięciu lub rozpuszczeniu skrzepów znajdujących się w żyłach. Po operacji pacjent musi nosić odzież uciskową.

Jak zapobiegać stanowi zapalnemu żyły? Konieczna jest aktywność fizyczna. Można również przyjmować suplementy uszczelniające naczynia krwionośne i pobudzające krążenie. W przypadku osób, które pracują w pozycji siedzącej, konieczne będą częste przerwy w wykonywaniu obowiązków służbowych.

Jeżeli cierpisz na jakieś choroby i potrzebujesz kilku dni zwolnienia chorobowego, dobrym rozwiązaniem będzie zwolnienie lekarskie online. Możesz je uzyskać bez wychodzenia z domu!

Zapalenie żyły może być bardzo niebezpiecznym schorzeniem. Początkowo nie daje objawów, dlatego warto zapisywać się na badania kontrolne. Jeżeli zauważysz jakieś problemy zdrowotne, które mogą zwiastować ten problem, nie wahaj się udać do specjalisty. Dzięki temu unikniesz bardzo groźnych powikłań!

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz