Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Zapalenie zatok sitowych – rozpoznanie i sposoby leczenia chorych zatok

zapalenie zatok sitowych

Zatoki są to przestrzenie wypełnione powietrzem, które znajdują się w kościach czaszki. Ich główna funkcja to jej ochrona przed urazami, a także ogrzewanie i oczyszczanie wdychanego powietrza. W tym celu produkują rzadką wydzielinę, o konsystencji śluzu. Każdy człowiek ma cztery rodzaje zatok – czołowe, szczękowe, klinowe oraz sitowe. Jak przebiega zapalenie zatok sitowych? Jakie są sposoby radzenia sobie z tą przypadłością?

Zatoki sitowe – najważniejsze informacje

Mimo że zatoki sitowe (nazywane też komórkami sitowymi) są najmniejszą parą z zatok czołowo-nosowych, to ich wykształcanie kończy się najwcześniej. Powstają już pomiędzy 2. a 6. miesiącem życia płodowego, natomiast pełną dojrzałość osiągają u dzieci maksymalnie w wieku 12 lat. Tymczasem pozostałe grupy zatok wykształcają się aż do 20. roku życia. Są położone w centralnym miejscu twarzoczaszki – w obrębie kości sitowej, za nosem i pomiędzy oczodołami. Podobnie jak w innych przypadkach, wypełnia je powietrze i są wyściełane błoną śluzową. Jeśli tworzy się tam stan zapalny, wtedy mówimy o zapaleniu zatok sitowych. Przypadłość wymaga kontaktu z lekarzem. Podczas takiej wizyty z pewnością zostanie wystawiona e-recepta na potrzebne leki.

Przyczyny zapalenia zatok sitowych

Na dolegliwość najbardziej narażone są osoby, które mają krzywą przegrodę nosową, a także polipy w nosie. Jednak bezpośrednią przyczyną zapalenia zatok sitowych jest zakażenie bakteryjne. Zazwyczaj winowajcą jest bakteria Haemophilus influenzae typu B. Innymi przyczynami choroby jest bezpośredni kontakt z grupą patogenów takich jak wirusy czy grzyby. Przyczynę zazwyczaj pozwala określić czas trwania dolegliwości – jeśli symptomy utrzymują się nie dłużej niż tydzień, prawdopodobnie mamy do czynienia z wirusem. Przy przedłużających się objawach, przyczyną pogorszenia stanu zdrowia mogą być bakterie. W przypadku zapalenia zatok można wyróżnić następujące rodzaje infekcji:

Zapalenie zatok sitowych u dzieci

Dlaczego zapalenie zatok sitowych u dzieci pojawia się częściej niż u dorosłych? Dzieje się tak, ponieważ wykształcają się one najwcześniej. Noworodki mają komórki sitowe wielkości kilku milimetrów, jednak już po kilku miesiącach te przestrzenie stają się o wiele większe. Na tle pozostałych typów zatok wydają się też znakomicie rozwinięte. Należy również pamiętać, że niemowlęta nie mają jeszcze dobrze rozwiniętego układu odpornościowego. Są więc narażone na ataki bakterii i wirusów, które powodują zapalenie zatok sitowych. Infekcja dróg oddechowych ma także dość gwałtowny przebieg. W takiej sytuacji maluchy wymagają troskliwej opieki. Aby zaoszczędzić czas, rodzic może skorzystać z udogodnienia, jakim jest wystawienie przez specjalistę L4 online.

Objawy zapalenia zatok sitowych

Objawy zapalenia zatok to przede wszystkim silny ból głowy w okolicy zatokowej (w tym wypadku zogniskowany jest przede wszystkim u nasady nosa). Pojawia się też gorączka, nieżyt oraz uczucie zatkanego nosa. Poza tym dochodzą symptomy, które są charakterystyczne wyłącznie dla zapalenia zatok sitowych. Zalicza się do nich między innymi:

  • obrzęk policzka, nasady nosa i sąsiadującej powieki;
  • łzawienie;
  • ból, który skupia przede wszystkim w obrębie oczodołów oraz nosa.

Diagnostyka i leczenie zatok

Diagnostyka opiera się przede wszystkim na konsultacji ze specjalistą. Często wystarczy wywiad lekarski, by określić przyczynę dolegliwości. Jednak jeśli to nie wystarczy, lekarz może zalecić dodatkowe badania. Warto oznaczyć OB, a także sprawdzić, czy nie występuje podwyższony poziom leukocytów. Dobrym rozwiązaniem jest także tomografia komputerowa głowy. Profesjonalna diagnoza taką metodą przyniesie jednoznaczną odpowiedź, czy doszło do zapalenia zatok sitowych.

Leczenie zapalenia zatok

Najczęściej leczenie polega na udrożnieniu zatok oraz przewodów nosowych. Stosuje się leki przeciwzapalne oraz obkurczające śluzówkę. Mogą być podawane w formie preparatów doustnych, ale sprawdzają się również spraye donosowe. Jeśli objawy zapalenia przedłużają się, sugeruje to zakażenie bakteryjne i konieczność wdrożenia leczenia za pomocą antybiotyku. Natomiast jeśli zapalenie zatok często nawraca, konieczne może być leczenie operacyjne. Zazwyczaj zatoki udrażniane są za pomocą endoskopu. Innym rozwiązaniem jest korekcja przegrody nosowej, co zawsze stanowi dużą poprawę jakości życia pacjenta. Defekt przyczynia się bowiem nie tylko do schorzeń dróg oddechowych, lecz także chrapania czy zaburzeń węchu. Terapia często wymaga dłuższej nieobecności w pracy, więc w takich przypadkach warto korzystać z udogodnienia, jakim jest zwolnienie lekarskie online.

Leki, które mogą pomóc na zapalenie zatok

Jak wspominaliśmy, w leczeniu zapalenia zatok sitowych stosowana jest przede wszystkim farmakologia. Leki, które znajdują zastosowanie, to między innymi:

Powikłania chorych zatok sitowych

Zapalenie zatok sitowych to dolegliwość, której nie powinno się bagatelizować. Dotyczy to zwłaszcza tych przypadków, kiedy pojawia się u maluchów. Schorzenie przyczynia się bowiem do takich powikłań jak opuchlizna powiek. Rzadziej może dochodzić do groźniejszych sytuacji. Szczególnie groźne są ropnie oczodołu i podokostnowe, a także zapalenie tkanek miękkich czy zatoki jamistej mózgu. Mimo że do takich powikłań dochodzi rzadko, należy zdawać sobie sprawę, że istnieją.

Leczenie domowe – jak powinno przebiegać

Zapalenia zatok sitowych nie należy leczyć domowymi sposobami. Stanowią one jedynie wsparcie dla farmakologii. Na własną rękę można wykonywać jedynie inhalacje, ciepłe okłady na czoło czy płukanie zatok aptecznym roztworem soli fizjologicznej. Oprócz tego pacjent powinien przyjmować dużo płynów. Warto również zadbać, by powietrze w pomieszczeniu, w którym przebywa, było odpowiednio nawilżane. Dzięki temu symptomy towarzyszące zapaleniu zatok nie będą tak dokuczliwe.

Zapalenie zatok sitowych zalicza się do bardzo dokuczliwych chorób. Powoduje silny ból głowy w okolicy oczu oraz nosa. Częściej atakuje dzieci niż dorosłych, dlatego nie można bagatelizować żadnych objawów tej przypadłości.

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz