Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Zapalenie mięśnia sercowego po covid-19. Poważne powikłanie po zakażeniu

zapalenie mięśnia sercowego po covid

Zapalenie mięśnia sercowego po covid-19 jest poważnym powikłaniem, które dotyka nawet bardzo młodych pacjentów. Szacuje się, że u około 10% osób na skutek zapalenia dochodzi do uszkodzenia serca. Sprawdź, jakie objawy powinny niepokoić!

Zapalenie mięśnia sercowego może być skutkiem przejścia infekcji wirusowej, bakteryjnej, a także efektem reakcji alergicznej. To powikłanie szczególnie niebezpieczne dla osób z grupy podwyższonego ryzyka – pacjentów starszych, najmłodszych, z obniżoną odpornością oraz zmagających się z chorobami przewlekłymi. Objawy zapalenia mięśnia sercowego są niecharakterystyczne, a należy do nich ból w klatce piersiowej czy osłabienie i większa męczliwość. W ten sam sposób manifestuje się zapalenie mięśnia sercowego po covid. W przypadku wystąpienia niepokojących symptomów niezbędna jest diagnostyka kardiologiczna. Przeczytaj, na co jeszcze zwrócić uwagę i jak postępować w przypadku wystąpienia zapalenia.

Zapalenie mięśnia sercowego – co to za przypadłość?

Zapalenie mięśnia sercowego to choroba atakująca środkową warstwę mięśnia, czyli tzw. sierdzie. Czasem towarzyszy mu również zapalenie osierdzia – zewnętrznej warstwy serca. Proces zapalny obejmuje nie tylko komórki mięśnia, ale również tkankę śródmiąższową oraz naczynia. Konsekwencją może być uszkodzenie i niewydolność serca. U wielu pacjentów choroba nie pozostawia żadnego śladu. Częstość występowania przypadłości nie jest ściśle określona, wiadomo jednak, że może ona dotknąć każdego niezależnie od wieku. Choroba ta nie występuje rodzinnie. Kluczowy w jej leczeniu jest odpoczynek – kardiolodzy podkreślają znaczenie „reżimu łóżkowego”.

Zapalenie mięśnia sercowego – przyczyny

Do najważniejszych przyczyn występowania zapalenia mięśnia sercowego należą:

  • infekcje wirusowe gardła i dróg oddechowych (również SARS-CoV-2);
  • choroby o podłożu bakteryjnym (zakażenie gronkowcem, paciorkowcem, borelioza, chlamydie);
  • reakcje alergiczne.

Zapalenie mięśnia sercowego jest często powikłaniem wymienionych chorób. Może się rozwijać podczas infekcji lub po jej ustąpieniu. Bywa poprzedzone zakażeniem układu pokarmowego, któremu towarzyszą biegunki, a także zakażeniem z wysypką skórną. Zapalenie mogą wywołać pasożyty i grzyby, pojawia się ono również w chorobach autoimmunologicznych (toczeń, sarkoidoza). Do czynników uszkadzających zalicza się także niektóre leki (antybiotyki, preparaty przeciwdrgawkowe, sulfonamidy), narkotyki i promieniowanie. U części pacjentów nie można określić przyczyny wystąpienia zapalenia mięśnia sercowego.

Objawy kliniczne zapalenia mięśnia sercowego

Objawy zapalenia mięśnia sercowego nie są charakterystyczne. Jako pierwsze wymienia się tzw. objawy zwiastunowe, które zależą od rodzaju przebytej infekcji – drogi oddechowe, układ pokarmowy. Szacuje się, że występują one u około 90% pacjentów. Pojawiają się kilka dni, a nawet tygodni przed wystąpieniem symptomów sercowych, do których należą:

  • ból w klatce piersiowej;
  • kołatanie serca (zaburzenie rytmu serca);
  • duszność;
  • zmęczenie.

Zapaleniu mogą towarzyszyć także inne objawy jak obrzęk kostek, podudzi, ból głowy, mięśni, stawów, gardła, gorączka, biegunka. Podane objawy mogą mieć różne nasilenie. Zapalenie mięśnia sercowego może przebiegać bezobjawowo (łagodna postać). Rodzaj objawów zależy od przyczyny choroby i rozległości zapalenia.

Zapalenie mięśnia sercowego po covid

Zapalenie mięśnia sercowego należy do najpoważniejszych powikłań po covid-19. Może rozwinąć się nawet u młodych osób, które do tej pory nie zgłaszały kłopotów zdrowotnych. U około 10% chorych dochodzi do uszkodzenia serca. Konsekwencje mogą być bardzo poważne – w najcięższych przypadkach może dojść do zgonu. Kardiolodzy zaznaczają, że duże znaczenie ma wzmożona aktywność fizyczna po przebytej infekcji – to ona może przyczyniać się do rozwoju stanu zapalnego. Osłabienie organizmu zwiększa ryzyko wniknięcia wirusa do komórek serca. Skutkiem może być zaburzenie rytmu serca (arytmia), ale także uszkodzenie sporego obszaru mięśnia i jego niewydolność. U wielu osób objawy zapalenia wycofują się, jednak u części dolegliwości utrzymują się dłuższy czas. Zmiany pozapalne w sercu zwiększają prawdopodobieństwo rozwoju arytmii, natomiast powstałe już zwłóknienia stanowią ryzyko rozwoju poważnych zaburzeń, a nawet zgonu.

Zapalenie mięśnia sercowego po szczepieniu przeciwko covid-19. Czy to możliwe?

Czy zapalenie mięśnia sercowego może być efektem podania szczepionki? Badania pokazały, że choroba może rozwinąć się u osób, którym podano preparat mRNA covid-19 (szczególnie po drugiej dawce szczepionki). Oszacowano jednak, że powikłanie to występuje bardzo rzadko –  to 1 przypadek na 100 tys. poddanych iniekcji. W grupie chorych znaleźli się przede wszystkim młodzi mężczyźni. Specjaliści podkreślają, że korzyści z podania preparatu wciąż przewyższają ryzyko wynikające z podawania szczepionek.

Zapalenie mięśnia sercowego po covid-19 – diagnostyka

Jeśli przechodzisz infekcję spowodowaną zakażeniem koronawirusem i odczuwasz dolegliwości ze strony serca, czy też ciągłe zmęczenie, masz duszność, koniecznie skontaktuj się ze specjalistą. Możesz także skorzystać z udogodnienia, jakim są prowadzone przez nas konsultacje lekarskie online. Wspólnie ocenimy, jakie badania powinny zostać wykonane i jak musisz postępować. Niezwykle ważne jest unikanie aktywności fizycznej i odpoczynek. Jak wygląda diagnostyka pozwalająca wykluczyć uszkodzenie mięśnia sercowego? Do najważniejszych należą:

  • EKG;
  • echo serca (USG serca);
  • RTG klatki piersiowej;
  • badania laboratoryjne krwi.

Czasem konieczne jest wykonanie rezonansu magnetycznego, a niekiedy także biopsji serca.

Wszystkie wymienione badania umożliwiają ocenę czynności serca, a także ewentualny stopień zmian i uszkodzeń powstałych w przebiegu choroby.

Leczenie zapalenia mięśnia sercowego

Jak podkreślają lekarze najważniejsze jest niedopuszczenie do rozwoju choroby, dlatego chorych na covid-19 należy przestrzegać przed bagatelizowaniem choroby. Infekcję należy wyleżeć, dbając o siebie, unikając wysiłku i nadmiernej aktywności fizycznej jeszcze przez dłuższy czas po wyzdrowieniu. Leczenie zapalenia mięśnia sercowego związanego z covid-19 bywa trudne, może wymagać hospitalizacji. Stosowane są leki kardioprotekcyjne, przeciwwirusowe. W fazie ostrej glikokortykosteroidy, a w przewlekłej leczenie immunosupresyjne.

Zapalenie mięśnia sercowego po covid może pozostawić po sobie trwały ślad. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie zaleceń dotyczących leczenia samej infekcji. Odpoczynek i konsultowanie niepokojących objawów znacznie zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia poważnych i nieodwracalnych zmian.

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz