Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Wypieki na twarzy. Nerwica skóry to realna przypadłość!

wypieki na twarzy nerwica

Nerwica staje się jedną z chorób cywilizacyjnych. Jej źródłem jest przewlekły stres i towarzyszące mu napięcie. Trudno, by tego rodzaju doświadczenie nie wpłynęło na organizm. Ludzie, którzy cierpią na zaburzenia lękowe, zmagają się licznymi symptomami. W niektórych sytuacjach pojawiają się u nich wypieki na twarzy. Nerwica przejawia się także innymi zmianami skórnymi.

Czym jest nerwica skóry?

Nerwica skóry zaliczana jest do zaburzeń lękowych. Przypadłość atakuje bowiem nie tylko strefę psychiczną, ale i fizyczną. Do objawów somatycznych można zaliczyć trudności z oddychaniem, mrowienie rąk i nóg, zaburzenia pracy serca, a także wypieki na twarzy.

Nerwica atakuje wiele narządów, a największym jest właśnie skóra. Przewlekły stres oraz zaburzenia lękowe szybko stają się widoczne na jej powierzchni. Co więcej, prowadzą do zaostrzenia już istniejących chorób skórnych. Doświadczając takiego stanu, warto poszukać pomocy lekarskiej. E-recepta wystawiona przez specjalistę pozwoli na złagodzenie objawów zewnętrznych. Jednak nie można przy tym zapominać o emocjach, które leżą u podłoża tego problemu.

Co wywołuje nerwicę skóry?

Zaburzenia lękowe powstają wskutek dysfunkcji ośrodkowego układu nerwowego. Mimo że nerwica zaliczana jest do przypadłości psychicznych, nie wpływa na zachwianie właściwą oceną rzeczywistości. Chory czuje jednak stałe napięcie, lęk oraz stres, które mogą wpływać także na wygląd skóry.

Wypieki na twarzy (nerwica skóry może mieć także ostrzejszy przebieg) pojawiają się przede wszystkim podczas ataku choroby. Dzieje się tak, ponieważ ludzka skóra jest silnie unerwiona. Przekazywane przez nią bodźce zmysłowe szybko trafiają do mózgu. Oznacza to, że powiązanie z układem nerwowym może być źródłem dysfunkcji, mających swoją genezę właśnie w nim. Niestety, powiązanie zmian skórnych z psychiką bywa trudne, choć nie jest niemożliwe. Często pojawiają się inne objawy somatyczne, które eliminują chorego z normalnego życia. Aby przezwyciężyć kryzys, warto zdecydować się na L4 online.

Nerwica skóry jest wywoływana nie tylko przez stres spowodowany wymagającą pracą lub konfliktami w rodzinie. Na pojawianie się zmian narażone są osoby, które nie uporały się z traumatyczną przeszłością, czy są poddawane silnemu napięciu emocjonalnemu. Poza tym dolegliwość towarzyszy takim zaburzeniom psychicznym jak depresja, anoreksja lub bulimia.

Wypieki na twarzy – nerwica skóry i jej objawy

Wśród symptomów choroby jako pierwsze nasuwają wypieki na twarzy. Nerwica skóry wykazuje jednak wiele innych objawów, które nie zawsze kojarzą się z tym zaburzeniem. Najtrudniejszy do zidentyfikowania będzie ból niewiadomego pochodzenia. Do tego dochodzi również ogólne pogorszenie wyglądu skóry, cienie oraz worki pod oczami. Zwykle kładziemy to na karb przemęczenia i przepracowania, rzadko kiedy te objawy wiązane są nerwicą.

Oprócz tego nerwica skóry może prowadzić do zaostrzenia przebiegu przewlekłych chorób skórnych. Dotyczy to przede wszystkim trądziku, atopowego zapalenia skóry, a także łuszczycy. Chory często czuje przymus dotykania oraz rozdrapywania zmian, czego konsekwencją jest tworzenie się zmian zapalnych oraz infekcji.

Co dokładnie może wskazywać na nerwicę skóry? Wśród charakterystycznych symptomów wyróżniamy między innymi:

  • wysypkę i pokrzywkę nerwicową;
  • wypieki na twarzy oraz dekolcie;
  • nadwrażliwość, a w skrajnych przypadkach nawet ból skóry;
  • uczucie pieczenia skóry;
  • uporczywy świąd;
  • reaktywność skóry;
  • przesuszenie skóry;
  • silny łojotok;
  • wrażenie drętwienia skóry.

Diagnostyka i leczenie nerwicy skóry

Dostrzegając u siebie objawy, które mogą wskazywać na nerwicę, trzeba skonsultować się z lekarzem. W przypadku zmian skórnych, powiązanych z zaburzeniami lękowymi, konieczna jest współpraca specjalistów różnych dziedzin medycyny. Być może okaże się, że konieczne będzie zwolnienie lekarskie online, dzięki któremu chory odzyska siły.

W proces leczenia należy zaangażować dermatologa – lekarz pomoże uporać się z widocznymi zmianami. Ważna jest także prawidłowa pielęgnacja skóry. Należy ją dokładnie oczyszczać, intensywnie nawilżać i odżywiać. Istotne dla leczenia będzie zabezpieczenie jej przed kontaktem ze szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak słońce, mróz czy wiatr.

Objawowe leczenie nerwicy skóry nie będzie skuteczne, jeśli chory nie upora się z jej bezpośrednią przyczyną. Nad emocjami należy pracować z psychoterapeutą. Czasami lekarz decyduje się wesprzeć terapię farmakologią. Jednak wiele zależy od pacjenta, który powinien zmienić toksyczne środowisko, starać się prowadzić bardziej higieniczny tryb życia, a także korzystać z technik relaksacyjnych.

Chociaż wypieki na twarzy nie wydają się groźnym symptomem, mogą pojawiać się przy zaburzeniach nerwicowych. Zmiany skórne trudno powiązać z psychiką, dlatego leczenie często bywa żmudnym procesem.

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz