Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Wymioty wodą – ulewanie, torsje z pianą, śliną żółcią

wymioty wodą

Wielu pacjentów bezskutecznie szuka porady na wymioty wodą, zwłaszcza u swoich dzieci. Znalezienie odpowiedzi nie jest proste, gdyż wydalany płyn w rzeczywistości nie jest czystym H₂O. Lekarze stosują inne nazewnictwo, co może prowadzić do nieporozumień. Zobacz, co warto wiedzieć!

Wymiotowanie to naturalny odruch obronny organizmu. W razie zatrucia pokarmowego (również po nadmiernym spożyciu alkoholu) torsje trwają tak długo, aż nie uda się usunąć nadmiaru toksyn. Czasami odruch wymiotny nie ustaje już po opróżnieniu żołądka, a wtedy wyrzucana treść przypomina wymioty wodą – podobne wrażenie występuje w przypadku ulewania pokarmu przez niemowlaki. Niektórzy pacjenci zwracają pianę bądź ślinę. Niecodzienną zawartość wymiocin najlepiej skonsultować z lekarzem – może to być objaw poważnej choroby. Trudno jednak postawić dokładną diagnozę bez odpowiednich badań.

Wielu rodziców określa ulewanie niemowląt jako wymioty wodą

Płyn, który wylatuje przez usta dziecka, nie zawsze jest przezroczystą, rozwodnioną cieczą. Jednak mechanizm fizjologiczny ulewania pozostaje taki sam, bez względu na zwracaną treść. Główną przyczyną jest budowa układu pokarmowego, który wciąż się rozwija i jeszcze nie wykształcił wszystkich niezbędnych funkcji. „Wymioty wodą” u niemowlaków pojawiają się w sytuacji, gdy dziecko wydala pokarm już strawiony i zjadło za dużo. Pożywienie strawione częściowo ma intensywniejszy zapach. Do ulewania może dochodzić również w sytuacji, gdy jedzenie nie zdąży dotrzeć do żołądka. Masz wątpliwości, co robić w podobnych przypadkach? Szybka konsultacja lekarska online zapewni ci precyzyjne odpowiedzi i zalecenia od specjalisty.

Pilne spotkanie z pediatrą jest koniecznie, jeśli do ulewania dochodzi często (pomimo środków ostrożności, np. zmiany sposobu karmienia), dziecko płacze lub jest niespokojne, a także gdy w płynie widać ślady krwi. Czasami rodzice muszą poświęcić choremu niemowlakowi więcej czasu. W razie takiej konieczności warto złożyć wniosek o e-zwolnienie online – L4 na opiekę nad członkiem rodziny.

Wymiotowanie pianą, śliną, żółcią – podstawowe wyjaśnienia

Takie przypadki są dla wielu pacjentów wymiotami wodą, choć z fizjologicznego i medycznego punktu widzenia nie jest to poprawne. Niektóre świadczą o poważnym problemie zdrowotnym, inne występują przy mniej niepokojących przypadłościach. Poniżej kilka przykładów:

  • wymioty wodą, czyli pianą – czasami tak wygląda spieniona mieszanka śliny i soków trawiennych z pustego żołądka. Jednak mogą być też objawem urazów mózgu, chorób dróg oddechowych czy zaburzeń hormonalnych w ciąży;
  • wymioty wodą, czyli śliną – torsje ze ślinotokiem zwykle towarzyszą niedrożności przełyku powyżej linii żołądka;
  • wymioty wodą, czyli żółcią – wydalona treść ma żółty, czasami zielony kolor. Najczęściej zdarza się przy wymiotowaniu z pustym żołądkiem, może też wskazywać na problemy żołądkowo-jelitowe. Tak objawiają się m.in. jelitówka, refluks jelitowo-żółciowy, żółciowe zapalenie żołądka, niedrożność jelit i zaburzenia ich perystaltyki.

Powyższym dolegliwościom towarzyszą też inne symptomy. Powstrzymanie i leczenie „wymiotów wodą” zależy od diagnozy i stanu pacjenta. Bodaj jedyny punkt wspólny zaleceń lekarskich to dbanie o poziom nawodnienia i elektrolitów, który spada podczas torsji. W niektórych przypadkach konieczne będzie przyjmowanie leków dostępnych jedynie na receptę. Jeśli terapia potrwa dłużej, jedno opakowanie może nie wystarczyć – warto wtedy skorzystać z usługi e-recepta przez internet, np. w serwisie receptaonline.pl.

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz