Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Wymioty w ciąży

wymioty w ciąży

Różnego typu wymioty w ciąży dotykają ok. 70% kobiet spodziewających się dziecka. Najczęściej to jeden z pierwszych sygnałów brzemienności i radykalnej zmiany sposobu funkcjonowania organizmu. Są też sytuacje, które wymagają pomocy lekarskiej.

Mdłości, które kończą się wymiotami, to zwykle efekt początkowego szoku hormonalnego. W ciele ciężarnej wzrasta stężenie hormonów płciowych, które mogą wywoływać problemy w układzie trawiennym. Z czasem ciało przyzwyczaja się do odmiennego stanu. Na wymioty w ciąży zwykle skarżą się kobiety młode, z nadwagą i otyłe, cierpiące na zaburzenia trawienia i odżywiania oraz oczekujące pierwszego dziecka bądź więcej niż jednego potomka. Torsje można ograniczyć, przede wszystkim domowymi sposobami. Czasami przyczyną dolegliwości są inne problemy zdrowotne. Niektóre są na tyle poważne, że pacjentkę należy hospitalizować i poddać specjalistycznym zabiegom.

Najwięcej wymiotów w ciąży pojawia się w pierwszym trymestrze

Regularne nudności i wymiotowanie u kobiet w ciąży zdarzają się głównie w godzinach porannych. Najbardziej intensywne są od 4. do 10. tygodnia – zwykle całkowicie ustępują do 14. tygodnia, choć u niektórych przyszłych matek trwają do 22. tygodnia i dłużej. Jeśli występują na czczo, w zwróconej treści żołądkowej dominuje żółć. Zwykle wszystko przebiega stosunkowo łagodnie, ale niektóre kobiety zmagają się z niepowściągliwymi wymiotami w ciąży. Częste torsje mogą uniemożliwiać normalne odżywianie, co skutkuje:

 • wstrętem do jedzenia;
 • odwodnieniem;
 • utratą wagi;
 • przyspieszeniem bicia serca.

Takie objawy powinny skłonić do rozmowy z lekarzem. Na przykład poprzez szybką i nowoczesną formę kontaktu, jaką jest konsultacja lekarska online – w serwisie receptaonline.pl zapewniamy dostęp do wykwalifikowanych specjalistów. Inne, niepokojące symptomy towarzyszące wymiotom u ciężarnych to m.in. bóle głowy, zaburzenia świadomości, gorączka, biegunki, częstomocz, bóle brzucha i okolic lędźwi, podwyższenie ciśnienia tętniczego czy krwawienie z pochwy. W zależności od objawów u pacjentki dalsza diagnoza będzie prowadzona w kierunku:

 • chorób układu pokarmowego;
 • infekcji dróg moczowych;
 • migren;
 • zapalenia w nerkach, pęcherzu żółciowym i/lub wyrostku robaczkowym;
 • zaśniadu groniastego.

Skuteczne sposoby na wymioty w ciąży – bezpieczne dla dziecka i matki

Istnieje wiele metod, które pozwalają złagodzić torsje. Pacjentkom najczęściej zaleca się zmianę diety na lekkostrawną, spożywanie małych porcji, unikanie sytuacji stresowych oraz silnych, drażniących zapachów. Wśród porad na zapobieganie wymiotom w ciąży wymienia się jeszcze m.in.:

 • spokojne, powolne wstawanie z łóżka, kanapy;
 • dużą ilość odpoczynku;
 • picie wody z dodatkiem imbiru, herbatek ziołowych;
 • rezygnację z owoców cytrusowych;
 • migdały jako przekąskę;
 • picie i jedzenie osobno – unikanie przeplatania kęsów pokarmu z łykami napoju;
 • przy porannych mdłościach – zjedzenie śniadania jeszcze przed wstaniem (np. sucharka, banana, wafli ryżowych, płatków na ciepłym mleku);
 • mycie zębów po posiłku.

Przyjmowanie jakichkolwiek środków farmakologicznych w stanie błogosławionym to duże ryzyko. Jednak czasami domowe sposoby na wymioty nie są wystarczająco skuteczne. Przed sięgnięciem po jakikolwiek lek przeciwwymiotny – również dostępny bez recepty – należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę. Torsje, które mają podłoże inne niż hormonalne, mogą wymagać leczenia specjalistycznymi preparatami. Przedłużenie kuracji i szybkie otrzymanie kolejnego zlecenia na stosowany już lek umożliwi ci e-recepta przez internet.

Zalecenia lekarskie dla kobiet w ciąży, które często wymiotują

Dużą rolę w zapobieganiu torsji odgrywa dieta. Należy unikać bardzo słodkich deserów, potraw smażonych i z dużą zawartością tłuszczu, a najważniejsze składniki odżywcze to białka, witaminy B, kwas foliowy, węglowodany, cynk, żelazo oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Warto poprosić specjalistę o szczegółowe porady żywieniowe lub przygotowanie jadłospisu, który zmniejszy ryzyko torsji.

Nie wszystkie ciężarne kobiety decydują się pójść na zwolnienie lekarskie od razu po potwierdzeniu swojego stanu. Kierują się m.in. mało obciążającymi fizycznie obowiązkami czy chęcią wypracowania premii. Tymczasem zdenerwowanie i zmęczenie sprzyjają wymiotom w ciąży – przy takich dolegliwościach warto udać się na L4 i zadbać o zdrowie. Wniosek o e-zwolnienie online możesz złożyć za pośrednictwem naszego serwisu.

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz