Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Wymioty po antybiotyku

wymioty po antybiotyku

Męczące wymioty po antybiotyku wcale nie oznaczają, że lek jest toksyczny dla organizmu. Nudności i torsje równie dobrze mogą być skutkiem ubocznym zażycia preparatu, co objawem leczonej choroby. Zobacz, jak należy postępować w takich sytuacjach!

Każdy taki przypadek warto skonsultować z lekarzem. Duże znaczenie ma czas, w którym doszło do wydalenia treści żołądkowej. Chodzi o kwestię wchłonięcia leku i ew. zmianę formy terapii. Takie leki mogą być podawane również dożylnie i domięśniowo. Wymioty po antybiotyku częściej dotyczą dzieci – mają bardziej wrażliwe żołądki niż dorośli. Intensywne torsje powodują utratę wody i składników mineralnych przez organizm, dlatego nie należy zapominać o nawadnianiu po takim incydencie. Podczas leczenia trzeba pamiętać o działaniach osłonowych. Substancje, które zabijają drobnoustroje lub hamują ich wzrost, mogą niszczyć naturalną, niezbędną florę bakteryjną układu pokarmowego.

Skąd się biorą wymioty po antybiotyku?

Problem wymiotów po antybiotykach najczęściej wynika z podrażnień ścian żołądka przez substancje aktywne leku. Wśród możliwych konsekwencji naruszenia mikroflory są także bóle brzucha, wzdęcia, biegunka, pogorszenie samopoczucia, poczucie zmęczenia oraz utrata apetytu. U niektórych pacjentów dochodzi do tak silnych i bolesnych skurczy, że konieczne jest przerwanie antybiotykoterapii. O postępowaniu zawsze powinien decydować lekarz. Polecamy skorzystanie z zalet, jakimi wyróżnia się błyskawiczna konsultacja lekarska online – warto otrzymać odpowiedzi i zalecenia możliwie jak najszybciej, bez nerwowego oczekiwania w kolejce.

Działania osłonowe przy zażywaniu antybiotyków zmniejszają ryzyko skutków ubocznych, w tym wymiotów. Duże znaczenie ma stosowanie się do zaleceń lekarzy w terapii i nieprzyjmowanie leku na pusty żołądek. Ochronne prebiotyki i probiotyki zwykle podaje się ok. 1–3 h po przyjęciu antybiotyku, w zależności od wskazań dla konkretnych preparatów. Czasami środki farmakologiczne można zastąpić odpowiednią dietą. Na liście produktów polecanych pacjentom przyjmującym antybiotyki znajdują się m.in.:

  • produkty mleczne, zwłaszcza kefiry i mleko zsiadłe;
  • kwas chlebowy;
  • artykuły kiszone – kapusta, ogórki.

Wymioty po antybiotyku – co robić po zwymiotowaniu?

Leki muszą być przyjmowane regularnie. Jeśli wymioty po antybiotyku wystąpiły praktycznie natychmiast, konieczne może być zażycie (podanie dziecku) drugiej dawki. Czasami torsje nie mają już wpływu na działanie tabletek czy zawiesiny, gdyż podany doustnie antybiotyk zdążył się wchłonąć. Nie istnieje jednolita granica czasowa wchłaniania – czasami to 15–20 minut, innym razem 3 godziny. Jeśli lekarz zaleci zmianę formy podawania leku, może być potrzebna nowa recepta. E-recepta online będzie zdecydowanie najszybszą drogą do celu.

Biegunka i wymioty po antybiotyku mogą spowodować odwodnienie. Po zwymiotowaniu należy sporo pić, ale nie w dużych ilościach na raz – najlepiej herbatę albo ciepłą, przegotowaną wodę. Lepiej unikać mleka i soków owocowych, które w połączeniu z antybiotykiem zwiększają ryzyko wymiotów. Niektórzy pacjenci potrzebują więcej odpoczynku i powinni leżeć w łóżku aż do pełnego wyzdrowienia. W razie potrzeby mogą zgłosić zapotrzebowanie na e-zwolnienie online, np. w naszym serwisie.

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz