Co dokładnie oznacza wybity bark? Ile zwolnienia z pracy przysługuje po takim urazie? Warto wiedzieć, że zwichnięcie stawu barkowego wymaga kilkutygodniowego leczenia oraz późniejszej rehabilitacji. Nie jest to więc błaha kontuzja.
Z racji swojej budowy staw barkowy jest bardzo narażony na kontuzje. Ryzyko dotyczy osób, które uprawiają takie sporty jak siatkówka, narciarstwo czy jeździectwo, ale urazu można nabawić się także na co dzień. Dochodzi do niego w wyniku upadku albo skręcenia, gdy w sposób gwałtowny zmienia się ułożenie kości, które tworzą staw. Wymaga to oczywiście ingerencji ortopedy oraz późniejszego leczenia. Jak sobie radzić z takim urazem jak wybity bark? Ile zwolnienia daje lekarz? Odpowiedzi znajdują się w tekście.
Wybity bark – objawy i leczenie
Kontuzja wiąże się z takimi objawami jak intensywny ból, opuchlizna i zniekształcenie ramienia oraz ograniczenie ruchomości. Dolegliwości są tak intensywne, że warto udać się po e-zwolnienie lekarskie (L4), a także na konsultację do specjalisty. Oceni on, z jakim rodzajem zwichnięcia ma do czynienia – potrzebne jest do tego badanie palpacyjne oraz zdjęcie RTG, ukazujące ułożenie kości względem siebie.
W kolejnym etapie konieczne jest nastawienie stawu, co lekarz może zrobić od razu na izbie przyjęć. Często jednak pacjentowi trudno wytrzymać ból, więc wykonuje się je w znieczuleniu ogólnym. Jeżeli natomiast uraz jest poważny, konieczne jest leczenie operacyjne. Nie można bagatelizować wybitego barku! Ile zwolnienia przysługuje z tego powodu, zawsze jednak określa lekarz.
Wybity bark – ile zwolnienia?
Masz wybity bark? ile zwolnienia wypisze lekarz, zależy od skali problemu. Na L4 można spędzić nawet kilka tygodni! Po nastawieniu zwichnięcia zakładany jest bowiem opatrunek Desaulta. Kończyna górna jest unieruchomiona i przywiedziona do tułowia, co uniemożliwia pacjentom swobodne wykonywanie wielu codziennych czynności. Taki stan trwa zwykle przez miesiąc.
Wybity bark – rekonwalescencja
Zdjęcie opatrunku Desaulta nie oznacza powrotu do pełnej sprawności. Konieczne jest bowiem wdrożenie rehabilitacji, przywracającej funkcjonalność stawu barkowego. Zasadność przedłużenia zwolnienia L4 określa jednak lekarz, w którego ocenie leży czy pacjent jest w stanie wykonywać obowiązki służbowe. Na pewno duże znaczenie ma tu profesja chorego.
Wybity bark to kontuzja, którą należy potraktować poważnie. Ból, obrzęk czy utrata ruchomości stawu wymagają wizyty u lekarza i zajęcia się tym problemem. Później pacjent przebywa na kilkutygodniowym zwolnieniu – o jego długości decyduje jednak specjalista.