Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Uczulenie na złoto. Co powoduje alergię na metale?

uczulenie na złoto
  • Uczulenie na złoto to alergia kontaktowa, która może powodować poważne dolegliwości.
  • Złoto samo w sobie jest słabym alergenem, ale po dodaniu do stopu innych substancji, np. niklu, kobaltu lub miedzi, może wywołać reakcję alergiczną.
  • Najczęściej uczulają obrączki i pierścionki, ponieważ ręce są narażone na kontakt z detergentami, a środki te drażnią i przyspieszają pojawianie się zmian skórnych.
  • Objawy uczulenia na złoto mogą utrzymywać się przez dłuższy czas, nawet po rezygnacji ze złotej biżuterii.

Czy uczulenie na złoto naprawdę istnieje?

Złoto samo w sobie jest słabym alergenem, jednak po dodaniu do stopu innych substancji, np. niklu, kobaltu lub miedzi, może wywołać reakcję alergiczną. Uczulenie na złoto bywa bardzo uciążliwe, a objawy mogą utrzymywać się przez dłuższy czas, nawet po rezygnacji ze złotej biżuterii. Istnieje hipoteza, według której złoto uczula łatwo, ale wywołuje reakcję dopiero wówczas, gdy w dużym stopniu zostanie zjonizowane, a to zdarza się tylko wyjątkowo i zależy od dodatkowych czynników. Być może przyczynia się do tego również pocenie ciała. E-recepta to usługa, która pozwala opanować uczulenie na biżuterię wykonaną ze złota.

Jaki rodzaj biżuterii nas uczula?

Mimo że uczulenie na złoto występuje raczej rzadko, warto wiedzieć, na jakie wyroby jubilerskie trzeba uważać. Obrączki i pierścionki uczulają częściej niż łańcuszki, gdyż nasze ręce narażone są na kontakty z detergentami. Środki drażnią skórę i przyspieszają reakcję alergiczną. Przyjmuje się, że stosunkowo bezpieczne jest noszenie złotych zegarków, medalionów oraz kolczyków, chociaż też mogą wywoływać stan zapalny.

Alergia na złoto – przyczyny

Złoto jest szeroko stosowane w przemyśle jubilerskim, stomatologii, a także jako materiał dentystyczny, co może prowadzić do kontaktu z metalem przez dłuższy czas. Przyczyny uczulenia na złoto nie są do końca poznane. Uważa się jednak, że występuje ono w wyniku nadmiernego działania układu immunologicznego na niektóre składniki zawarte w złocie, zwanych haptenami. Są to związki chemiczne, które łączą się z białkami i powodują uwalnianie substancji prozapalnych, co prowadzi do wystąpienia objawów alergicznych. Jeśli są intensywne, warto rozważyć L4 online.

Pozostałe powody występowania uczulenia na złoto

Jak wspomniano wcześniej, jednym z powodów uczulenia na złoto jest kontakt skóry osób noszących biżuterię z tym metalem. Kolejnym powodem może być skłonność do alergii na inne metale, takie jak nikiel, które często występują w stopach złota używanych w jubilerstwie. Innym źródłem alergii na złoto może być stosowanie produktów, mających w swoim składzie złoto, takich jak leki, kosmetyki czy materiały dentystyczne.

Objawy uczulenia na złoto i złotą biżuterię

Uczulenie na złoto może wywoływać alergia kontaktowa, która pojawia się w miejscu przylegania do skóry drogocennej biżuterii. W przypadku uczulenia na złoto należy unikać biżuterii wykonanej z tego metalu, a w leczeniu wyprysku kontaktowego stosuje się miejscowo kortykosteroidy lub inhibitory kalcynuryny. Ważne jest również nawilżanie skóry i stosowanie odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji skóry. Objawy mogą obejmować mrowienie, swędzenie, czerwoną wysypkę i pojedyncze, rozsiane grudki wysiękowe. Uczulenie na metal charakteryzuje się zmianami skórnymi. Obserwujemy między:

  • podrażnienia skóry;
  • zaczerwienienia przypominające zapalenie skóry;
  • powstawanie ognisk rumieniowych.

Uczulenie na złoto – co można zrobić?

Alergia na złoto jest niezwykle rzadkim zjawiskiem, ale jeśli wystąpi, wywołuje wyprysk rumieniowy. Może objawiać się m.in. rumieniem skóry, świądem, obrzękiem, a nawet dusznościami. W przypadku pojawienia się takich objawów po kontakcie ze złotem należy natychmiast przerwać jego stosowanie i skonsultować się z alergologiem. Jeśli symptomy alergiczne są silne, warto wykorzystać zwolnienie lekarskie online.

Leczenie uczulenia na złoto

Leczenie alergii na złoto polega przede wszystkim na unikaniu kontaktu z tym metalem. W przypadku wystąpienia objawów alergicznych można stosować leki przeciwhistaminowe lub glikokortykosteroidy. Jeśli pojawią się poważne objawy, takie jak duszności, należy niezwłocznie wezwać pomoc medyczną. Osoby, które zauważą, że w miejscu styku biżuterii ze skórą, jest ona czerwona lub piecze, powinny udać się do alergologa. Na podstawie wywiadu i badań diagnostycznych, np. testów skórnych lub testów z krwi, pomoże ustalić przyczynę dolegliwości i zaleci odpowiednie leczenie.

Leki, które łagodzą objawy alergii

Objawy alergii kontaktowej można łagodzić odpowiednio dobranymi lekami. Wśród polecanych środków znajdują się na przykład:

Alergia na metale szlachetne – oto silne alergeny!

Metale szlachetne to grupa metali, do których zaliczamy platynowce (ruten, rod, pallad, osm, iryd i platynę) oraz dwa metale z grupy miedziowców: srebro i złoto. W przypadku złota zawartość domieszek innych metali, takich jak cynk, kadmu, palladu i niklu, może prowadzić do wystąpienia reakcji alergicznej. Jeśli mowa o stopach złota, nikiel jest najczęstszą przyczyną alergii, szczególnie u młodych kobiet. Uczulenia na srebro również występuje dość rzadko, a objawy są podobne do tych, jakie opisano wyżej.

Uczulenie na złoto jest reakcją alergiczną, która może objawiać się w postaci wysypki, swędzenia lub obrzęku skóry. Może również powodować poważne objawy, takie jak duszność lub obrzęk twarzy. Przyczyną zazwyczaj jest noszenie biżuterii, a także stosowanie produktów z zawartością złota. Alergię można leczyć lekami przeciwhistaminowymi lub lekami steroidowymi. 

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz