Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Co wywołuje uczulenie na twarzy? Kaszka to jeden z symptomów alergii!

uczulenie na twarzy kaszka
 • Kaszka na twarzy może być wywołana przez czynniki zewnętrzne, takie jak kosmetyki czy alergeny pokarmowe.
 • Uczulenie na twarzy charakteryzuje się pojawieniem się drobnych, białych, podskórnych grudek.
 • Kaszka może pojawić się w różnych miejscach na skórze twarzy, takich jak czoło, policzki, okolica oczu oraz broda.
 • Skuteczne sposoby leczenia uczulenia na twarzy obejmują eliminację czynnika alergicznego oraz pielęgnację twarzy.

Uczulenie na twarzy – kaszka. Jak wygląda?

Jak wygląda uczulenie na twarzy? Kaszka to jedna z częściej występujących przy tej dolegliwości zmian skórnych. Tworzy drobne, białe, podskórne grudki, które zwykle pojawiają się w większych skupiskach. Najczęściej obserwuje się je na czole i policzkach, a w niektórych przypadkach zmianom towarzyszy zaczerwienienie, pieczenie lub świąd. Kaszka może pojawić się w różnych miejscach na skórze twarzy, takich jak czoło, policzki, okolica oczu oraz broda. Niekiedy występuje na innych miejscach na ciele, np. udach, ramionach czy plecach.

U kogo najczęściej pojawia się kaszka?

Częściej dotyka osoby z cerą trądzikową, tłustą oraz mieszaną, chociaż nie jest to regułą. Kaszka na twarzy może występować u ludzi w każdym wieku. U niemowląt jej występowanie jest bardzo częste i nie powinno być powodem do zmartwień. W przypadku osób dorosłych, gdy pojawia się swędząca kaszka na twarzy, warto poszukać przyczyny i skonsultować się z lekarzem. Jeśli ma podłoże alergiczne, można skorzystać z usługi e-recepta, zapewniającej szybki dostęp do leków, m.in. tych łagodzących alergie.

Kaszka na twarzy – przyczyny

Niezwykle ważne jest poznanie przyczyny uczulenia na twarzy. Kaszka nie bierze się przecież znikąd! Jedną z przyczyn może być uczulenie na kosmetyki, takie jak kremy, maseczki czy inne nieodpowiednie produkty do pielęgnacji twarzy. Mogą przyczyniać się do blokowania ujścia gruczołów łojowych naskórka. Innymi możliwymi powodami są: 

 • alergia na słońce, zimno czy wiatr;
 • alergia pokarmowa (na białko zwierzęce, orzechy itp.);
 • alergia na zwierzęta;
 • uczulenie na gluten;
 • uczulenie na alkohol.

Inne możliwe przyczyny kaszki na twarzy

Często uczulenie na twarzy wywołują alergeny, które mają bezpośredni kontakt ze skórą. W niektórych przypadkach kaszka na twarzy może być spowodowana nieodpowiednimi kosmetykami, zaburzeniami gospodarki hormonalnej (nieodpowiedni poziom hormonów), a także formą trądziku. Aby dokładnie ustalić przyczynę wysypki na twarzy, warto umówić się na konsultację z dermatologiem, który pomoże w diagnozie i określeniu odpowiedniego sposobu leczenia. Jeśli alergia w znacznym stopniu psuje kondycję skóry i utrudnia codzienne funkcjonowanie, warto skorzystać z rozwiązania, jakim jest L4 online. Pozwoli ono wykonać odpowiednie badania i przejść rekonwalescencję.

Diagnozowanie uczulenia i kaszki na twarzy

Aby zdiagnozować uczulenie na twarzy w postaci kaszki, najlepiej jest skonsultować się z lekarzem alergologiem lub dermatologiem. Nie jest to bowiem problem wyłącznie estetyczny. Dlatego warto zastosować różne metody diagnostyczne, takie jak obserwacja objawów, wywiad z pacjentem, a także wykonanie specjalistycznych testów alergicznych. Jeśli przyczyną kaszki na twarzy są zaburzenia hormonalne, pacjentem zajmuje się endokrynolog.

Pozostałe możliwości diagnozowania kaszki na twarzy

Samodzielna diagnoza uczulenia na twarzy może polegać na drodze eliminacji, czyli wnikliwej obserwacji skóry oraz reakcji na różne substancje. W przypadku podejrzenia uczulenia na kosmetyki warto wyeliminować z użycia podejrzane produkty i obserwować, czy stan skóry się poprawi. Ważne jest również dokładne oczyszczanie cery z wszelkich zanieczyszczeń, drobnoustrojów, martwego naskórka oraz makijażu.

Uczulenie na twarzy a alergia pokarmowa

W przypadku uczulenia na twarzy spowodowanego alergią pokarmową warto rozważyć wykluczenie z diety potencjalnych alergenów, takich jak mleko czy gluten. Jeśli uczulenie występuje w wyniku alergii wziewnej lub kontaktowej, można spróbować unikać kontaktu z alergenami, takimi jak kurz, sierść zwierząt czy rośliny. Pomimo możliwości samodzielnego rozpoznania przyczyny uczulenia, zaleca się konsultację z lekarzem, który pomoże w dokładnym zdiagnozowaniu przyczyny uczulenia oraz określi odpowiedni sposób leczenia.

Kaszka na czole i policzkach – skuteczne sposoby

W jaki sposób radzić sobie z uczuleniem na twarzy? Kaszka, grudki i inne zmiany skórne powinny być leczone zgodnie z przyczyną, jaka je wywołała. Innej reakcji wymagają zmiany hormonalne oraz alergie pokarmowe. Skuteczne sposoby leczenia uczulenia na twarzy obejmują eliminację czynnika alergicznego (np. pokarmów) ze środowiska chorego oraz stosowanie leków antyalergicznych przepisanych przez dermatologa. Lekarz może również zalecić stosowanie środków miejscowych, które łagodzi zmiany skórne. Jeśli problem jest głęboki, można zastosować zwolnienie lekarskie online.

Oczyszczanie skóry a kaszka na twarzy

Pielęgnacja skóry twarzy powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb. W przypadku uczulenia ważne jest stosowanie delikatnych kosmetyków, które nie będą podrażniać skóry, a także regularne i dokładne oczyszczanie twarzy. Wskazane są produkty, które mają właściwości antybakteryjne (np. olejek z drzewa herbacianego). Sprawdzą się także dermokosmetyki oraz peelingi enzymatyczne. Stosuje się je, gdy potrzebne jest łagodne złuszczanie naskórka. W przypadku alergii na twarzy należy unikać kosmetyków z barwnikami i substancjami zapachowymi. Błędy pielęgnacyjne przyczyniają się produkcji łoju, który może zablokować ujścia gruczołów i przyczynić się do powstawania kaszki.

Domowe sposoby na kaszkę na twarzy

W przypadku delikatnej skóry należy unikać rozdrapywania grudek. Można zastosować domowe sposoby na złagodzenie uczulenia na twarzy, takie jak:

 • okłady z rozmoczonych płatków owsianych;
 • maseczka z naturalnej glinki o działaniu antybakteryjnym;
 • parówka z dodatkiem oleju roślinnego;
 • unikanie substancji drażniących.

Leki, które łagodzą alergię

Widoczne objawy alergii można łagodzić, stosując odpowiednie leki. Wśród polecanych środków znajdują się między innymi:

Kaszka na twarzy – co wyeliminować?

Co wyeliminować, kiedy pojawi się uczulenie na twarzy? Kaszka to problem, z którym boryka się wiele osób. Podstawą jest dokładne oczyszczanie skóry. . Warto również zwrócić uwagę na to, jakie kosmetyki stosujemy. Niektóre z nich mogą powodować podrażnienia skóry, a tym samym przyczyniać się do powstawania kaszki na twarzy. Najczęściej występującymi alergenami w kosmetykach są substancje zapachowe, konserwanty, alkohol etylowy, cukier, laktoza oraz sztuczne barwniki.

Eliminacja pokarmów

W przypadku pokarmu kaszka na twarzy zazwyczaj wywoływana jest przez nietolerancje pokarmowe. Zaleca się, aby wyeliminować lub ograniczyć spożycie produktów bogatych w cukier, tłuszcze, sól i węglowodany proste, ponieważ mogą one przyczyniać się do powstawania stanów zapalnych na skórze.

Kaszka na twarzy może mieć wiele przyczyn. To zarówno alergia, jak i skutek niewłaściwej pielęgnacji czy problemy o podłożu hormonalnym. Aby się jej pozbyć, należy wykonywać dwuetapowe oczyszczanie skóry, używać delikatnych kosmetyków, unikać produktów bogatych w cukier, tłuszcze, sól i węglowodany proste oraz regularnie spożywać świeże warzywa. Ważne jest również przyjmowanie leków, które łagodzą problemy. Jednak w większości przypadków przypadłość ustępuje samoistnie.

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz