Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Uczulenie na tatuaż. Jak objawia się alergia na tatuaż, co uczula?

uczulenie na tatuaż
  • Uczulenie na tatuaż może być wywołane przez reakcję alergiczną na barwniki używane do tatuowania, najczęściej na tusz koloru czerwonego.
  • Barwniki tuszu zawierające toksyczne metale ciężkie, takie jak kadm, ołów i arsen, mogą również wywoływać alergie u osób wrażliwych na takie metale jak nikiel.
  • Objawy obejmują silne swędzenie skóry, zaczerwienienie, opuchliznę i świąd. 
  • Leczenie uczulenia na tatuaż zależy od nasilenia objawów i może obejmować stosowanie sterydów oraz antybiotyków.
  • W przypadku ciężkiej reakcji alergicznej może być konieczne usunięcie tatuażu.

Co może wywoływać uczulenie na tatuaże?

Uczulenie na tatuaż to rzadkie powikłanie, które może być wywołane przez reakcję alergiczną na barwniki używane do tatuowania, najczęściej na tusz koloru czerwonego. Objawy alergii na tatuaż obejmują silne swędzenie skóry, zaczerwienienie w miejscu tatuażu, opuchliznę, czy świąd obszaru nakłuwanego przez tatuażystę. Uczulenie opiera się na mechanizmie opóźnionym, co oznacza, że objawy nie pojawiają się natychmiast po naniesieniu tuszu na skórę, ale dopiero po jakimś czasie. Niekiedy rozwijają się nawet po kilku latach. Stan zapalny można złagodzić lekami dostępnymi dzięki usłudze e-recepta.

Które barwniki tuszu uczulają najbardziej?

Badania wykazały znaczącą zawartość toksycznych metali ciężkich w tuszach do tatuażu, szczególnie w kolorowych, które zawierają kadm, ołów i arsen w większych stężeniach niż tusze czarne. Te metale ciężkie mogą również wywoływać alergie lub reakcje niepożądane u osób wrażliwych na takie metale jak np. nikiel. Najczęściej alergię na tatuaż powodują czerwone i żółte pigmenty. Do ich produkcji użyto siarczku rtęci i ołowiu. Niektórzy mogą mieć uczulenie na tusz fioletowy, zawierający mangan i aluminium. W takich sytuacjach niektórzy pacjenci muszą wykorzystywać L4 online.

W jaki sposób objawia się alergia na tatuaże?

Alergia po wykonaniu tatuażu może obejmować szereg zmian skórnych. W takich przypadkach występuje silne swędzenie skóry, zaczerwienienie w miejscu tatuażu, opuchlizna, krosty, obrzęk czy wysypka. Kiedy alergia ma ostry przebieg, mogą pojawić się ropne zmiany i wrzody. W niektórych sytuacjach uczulenie może również wywołać gorączkę, stan zapalny powodujący bóle mięśni, liszaje, łuszczenie się skóry czy obrzęk. Kiedy pojawią się wymienione symptomy infekcji, należy udać się do dermatologa.

Alergia a tatuaż z henny – czy można go zrobić?

Warto zadać sobie pytanie, czy osoby, które mają alergię na tatuaż permanentny, mogą ozdabiać swoje ciało tatuażami z henny? Naturalna henna pochodzi z liści lawsonii i zazwyczaj nie powoduje reakcji alergicznych. Tatuaże bywają jednak wykonywane nie tylko z czystej substancji, lecz również z mieszanki zawierającej PPD (parafenylodiamina). To alergen, który może wywoływać reakcje uczuleniowe takie jak zaczerwienienie, swędzenie, wysypka, a nawet ból skóry, stany zapalne oraz strupy.

Jak leczyć uczulenie na tatuaż?

Leczenie uczulenia na tatuaż zależy od nasilenia objawów. Zwykle stosuje się leki takie jak sterydy, antybiotyki oraz maści z apteki, zawierające aloes i witaminę E lub hydrokortyzon. W przypadku bardzo silnych objawów uczulenia może być konieczne usunięcie tatuażu. Nie zaszkodzą też chłodne okłady, które zredukują opuchliznę. Na pewno warto zdecydować się na wizytę u dermatologa – specjalista może przepisać leki przeciwhistaminowe. Pacjencji mogą zdecydować się też na zwolnienie lekarskie online, zwłaszcza jeśli symptomy są bardzo dokuczliwe.

 Leki, które łagodzą objawy alergii

Uczulenie na tatuaż można łagodzić, stosując środki farmakologiczne. Wśród polecanych leków mamy między innymi:

Uczulenie na tatuaż pojawia się rzadko, jednak przed wizytą w studiu tatuażu warto liczyć się z takimi konsekwencjami zdobienia ciała. Leczenie objawów alergii zależy od ciężkości reakcji i może obejmować stosowanie maści z glikokortykosteroidami, hydrokortyzonem, leków przeciwhistaminowych i leczenie antybiotykami. W przypadku ciężkiej reakcji alergicznej może być konieczne wycięcie tatuażu.

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz