Zmiany skórne na twarzy, wokół narządów wzroku, mogą być objawem uczulenia. Na powiekach i pod oczami pojawia się zaczerwienienie, obrzęk, zaczyna dokuczać świąd i wodnista wydzielina. Sprawdź, jak przebiegają różne choroby i co lekarze radzą pacjentom!
Reakcje alergiczne oznaczają przesadzoną odpowiedź układu odpornościowego na czynnik drażniący. Alergenami mogą być zarówno pyłki, stosowane miejscowo kosmetyki czy leki, jak też silne substancje chemiczne czy ich opary. Widoczne uczulenie na powiekach i pod oczami przybiera rozmaite formy. Od łagodnego rumienia, przez swędzenie i opuchliznę, aż po zapalną egzemę (wyprysk). Skóra wokół oczu jest delikatniejsza i bardziej reaktywna. Dlatego potrzebuje specjalnej pielęgnacji, ochrony i łagodniejszego leczenia.
Alergie oczu i powiek. Choroby, alergeny wywołujące dolegliwości
Różne schorzenia mogą dawać bardzo podobne objawy, dlatego są trudne do jednoznacznego rozpoznania bez szczegółowych badań. Lekarze najczęściej diagnozują alergiczne kontaktowe zapalenie skóry, stan zapalny powiek z podrażnienia i atopowe zapalenie skóry. Alergie mogą dotyczyć również oczu, spojówki i rogówki. Pacjent powinien dokładnie lokalizować objawy i udzielać wyczerpujących informacji w rozmowie z lekarzem.
Za uczulenie na powiekach i pod oczami mogą odpowiadać między innymi:
- kosmetyki – mydła, kremy, serum;
- środki czystości;
- substancje dezynfekujące;
- artykuły spożywcze, przyprawy;
- barwniki, konserwanty;
- pyłki roślin;
- sierść zwierząt;
- kurz i inne zanieczyszczenia powietrza;
- lateks;
- farby, lakiery, rozpuszczalniki;
- oleje, smary.
Objawy uczulenia lub zupełnie innej przypadłości zdrowotnej
Niektóre oznaki chorób alergicznych są zbliżone do symptomów chorób ustrojowych. Alergiczna egzema wygląda i dokucza podobnie do trądzika różowatego, stanów zapalnych skórno-mięśniowych czy objawów infekcji wirusami opryszczki i półpaśca. Rozróżnienie zwykle wymaga przeprowadzenia badań diagnostycznych. Złóż wniosek o zwolnienie lekarskie online i wykorzystaj je, by zadbać o swoje zdrowie i samopoczucie!
Podstawowe objawy uczulenia na powiekach i pod oczami
Zestawy symptomów zależy od rodzaju alergii, alergenu wywołującego odpowiedź immunologiczną, cech osobniczych pacjenta oraz wielu innych czynników. Za typowe oznaki chorób alergicznych oczu oraz skóry wokół nich zalicza się między innymi:
- rumień, zaczerwienienie;
- obrzęk;
- suchość skóry;
- zgrubienie, zwłóknienie powieki;
- pęcherzyki z ropną treścią;
- łuszczenie się naskórka, skóry;
- pieczenie;
- swędzenie;
- miejscowa tkliwość;
- łzawienie oczu;
- wrażenie obecności ciała obcego w oku;
- brodawki na spojówce powiek;
- światłowstręt (rzadki objaw).
Co robić z uczuleniem na powiece i pod okiem? Po wystąpieniu dolegliwości alergicznych najlepiej skonsultować się ze specjalistą, który przeprowadzi odpowiednie testy i udzieli porady adekwatnej do danego przypadku. Jeżeli objawy powodują poważną niedyspozycję, warto wziąć L4 online i nie odwlekać wizyty u lekarza.
Uczulenie na powiekach i pod oczami – leczenie, zalecenia lekarskie
Sposób postępowania zależy m.in. od diagnozy, rozpoznanych czynników drażniących, wskazań i przeciwwskazań u konkretnej osoby – nie zawsze można przeprowadzić odczulanie. Zalecenia profilaktyczne mogą obejmować:
- unikanie dotykania i pocierania okolic oczu;
- zimne okłady z roztworem fizjologicznym;
- ograniczenie używania kosmetyków;
- stosowanie tzw. sztucznych łez;
- unikanie kontaktu z rozpoznanymi alergenami.
Leki przepisywane pacjentom, którzy skarżą się na uczulenie na powiekach i pod oczami, to najczęściej preparaty antyhistaminowe, emolienty i miejscowe inhibitory kalcyneuryny. Glikokortykosteroidy podaje się jedynie w cięższych przypadkach i przez krótki czas, gdyż mogą doprowadzić do atrofii delikatnej skóry, jaskry lub zaćmy. Lekarz przepisał ci indywidualnie dobrany zestaw leków? Pamiętaj, że e-recepta pozwala nie tylko łatwo i szybko pozyskać kolejne zlecenie sprzedaży farmaceutyku, ale też sprawdzić zalecenia. Informacje o dawkowaniu i inne wskazówki znajdziesz na swoim Internetowym Koncie Pacjenta.