Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Uczulenie na kawę – objawy nietolerancji kofeiny

uczulenie na kawę
  • Uczulenie na kawę to reakcja alergiczna na składniki zawarte w kawie, głównie kofeinę.
  • Alergia wywołuje różne objawy, takie jak wysypka, alergiczny nieżyt nosa, a nawet anafilaksja.
  • Diagnozowanie uczulenia na kawę zaczyna się od konsultacji z lekarzem i może obejmować testy na nietolerancje pokarmowe.
  • Leczenie obejmuje głównie leki przeciwhistaminowe, długotrwałe odczulanie oraz wykluczenie z diety produktów zawierających kawę.

Uczulenie na kawę – co to za przypadłość?

Uczulenie na kawę to reakcja alergiczna na składniki w niej zawarte w kawie, takie jak kofeina. Typowe objawy uczulenia na kawę obejmują wysypkę, alergiczny nieżyt nosa, a nawet śmiertelne zagrożenie życia związane ze wstrząsem anafilaktycznym. Osoby wrażliwe na kawę mogą odczuwać ataki paniki, lęk czy ogólne złe samopoczucie po jej spożyciu. To przykład alergii pokarmowej, z którą można próbować sobie poradzić, stosując leki dostępne dzięki usłudze e-recepta.

Przyczyny alergii na kawę

Jak wspomniano, przyczyną alergii na kawę jest przede wszystkim kofeina. Układ odpornościowy postrzega ją jako najeźdźcę i uwalnia związki ochronne, takie jak histamina, w celu wyizolowania i zniszczenia przeszkadzającej mu substancji. Oprócz tego należy pamiętać, że kawa działa drażniąco na jelita, dlatego po jej wypiciu mogą pojawiać się niepożądane symptomy. Warto wspomnieć również o badaniach opublikowanych przez „Journal of Toxicology and Environmental Health”. Według zawartych tam informacji niektóre ziarna kawy mogą być zanieczyszczone toksynami, których nie udało się zneutralizować podczas prażenia.

Objawy nadwrażliwości na kofeinę

Objawy alergii na kofeinę, która zawarta jest w kawie, mogą obejmować:

  • problemy układu pokarmowego, takie jak biegunki, ból brzucha, nudności i wymioty;
  • zmiany skórne (np. egzema, pokrzywka, obrzęk);
  • zaburzenia ze strony układu oddechowego (np. kaszel, nieżyt nosa, astma, duszność);
  • zaburzenia układu sercowo-naczyniowego, takie jak zawroty głowy, anafilaksja;
  • drażliwość.

Osoby, które po wypiciu kawy zmagają się ze skutkami ubocznymi, powinny skonsultować się ze specjalistą. Jeśli alergia objawia się w bardzo dokuczliwy sposób, dobrym rozwiązaniem będzie L4 online.

Diagnostyka i leczenie nietolerancji kofeiny

Diagnozowanie uczulenia na kawę zaczyna się od konsultacji z lekarzem, który może skierować pacjenta do specjalisty zajmującego się badaniami genetycznymi. Niezbędna jest również wizyta u dietetyka, a przede wszystkim rozpoznanie alergenu. W przypadku nietolerancji pokarmowych, do których można zaliczyć alergię na kawę, warto wykonać różne rodzaje testów diagnostycznych. Jednym z nich są testy na nietolerancje pokarmowe, mierzące stężenie specyficznej IgG.

W jaki sposób leczyć uczulenie na kawę?

Czy osoby cierpiące na alergię muszą zrezygnować z picia kawy? Leczenie alergii opiera się głównie na przyjmowaniu leków przeciwhistaminowych oraz na długotrwałym odczulaniu. Być może konieczne będzie odstawienie napoju, a w przypadku nasilenia symptomów krótkotrwałe zwolnienie lekarskie online. Oprócz tego w przypadku wyżej wymienionych objawów warto sprawdzić, czy źródłem problemów nie są dodatki do kawy. Niekiedy w taki sposób objawia się nietolerancja laktozy. Natomiast kiedy lekarz potwierdzi alergię na kofeinę, z pewnością zaleci rezygnację z małej czarnej. Filiżankę kawy, będącej źródłem kofeiny, trzeba będzie zastąpić bezkofeinową wersją lub czerwoną herbatą.

Uczulenie na kawę może być wywołane przez związki w niej zawarte, a jego objawy obejmują suchość w ustach, bóle brzucha, wysypkę skórną i duszność. Występowanie alergii na kofeinę jest częściowo związane z genetyką pacjenta, ale także na nią wpływają czynniki środowiskowe, takie jak dieta i stosowane środki chemiczne. Na szczęście istnieją skuteczne metody leczenia, w tym leki przeciwhistaminowe i dieta eliminacyjna, która obejmuje wykluczenie z diety produktów zawierających kawę.

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz