Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Uczulenie na czekoladę – objawy, przyczyny i leczenie

uczulenie na czekoladę
 • Uczulenie na czekoladę to reakcja alergiczna na składniki takie jak kakao, mleko i orzechy.
 • Alergia może mieć różne nasilenie i wystąpić nawet po spożyciu niewielkiej ilości produktu zawierającego czekoladę.
 • Alergeny zawarte w czekoladzie mogą wywołać objawy takie jak swędzenie i zaczerwienienie skóry, ból brzucha, wymioty, biegunka, kichanie, kaszel i duszność.
 • Jeśli osoba podejrzewa uczulenie, powinna zwrócić uwagę na składniki spożywanych produktów, a także skonsultować się z lekarzem.

Uczulenie na czekoladę – co to jest?

Uczulenie na czekoladę jest reakcją alergiczną, która wynika z nadwrażliwości organizmu na poszczególne składniki przysmaku. To jeden z rodzajów alergii pokarmowej – może mieć ona różne nasilenie. Należy pamiętać, że uczulenie może wystąpić nawet po spożyciu niewielkiej ilości produktu zawierającego czekoladę. W takiej sytuacji należy zastosować środki dostępne dzięki usłudze e-recepta. Złagodzą one objawy alergii na czekoladę.

Kiedy występuje alergia na czekoladę?

Uczulenie na czekoladę może być spowodowane alergenami zawartymi w składnikach czekolady. Należą do nich białka mleka krowiego, tłuszcze, kakao, orzechy, gluten i inne składniki czekolady. Są to produkty, które mogą mocno uczulać, dlatego przy nietolerancji warto uważnie czytać etykiety. Co ciekawe, jeśli w czekoladzie uczula wyłącznie jeden składnik, nie powoduje to konieczności rezygnowania z przysmaku. Na przykład przy alergii na kakao można jeść białą czekoladę. Nadal jednak należy zachować ostrożność.

Przyczyny uczulenia na czekoladę

Alergia jest reakcją układu odpornościowego, która występuje po spożyciu czekolady. Może wystąpić u osób dorosłych, ale najbardziej rozpowszechnione jest uczulenia na czekoladę u dzieci. Może być wywołane przez kilka czynników, takich jak masło kakaowe, mleko i białka mleka, a także nasiona kakaowca. Alergeny zawarte w czekoladzie są wysoce reaktywne i mogą wywoływać reakcje alergiczne nawet po krótkim kontakcie z produktem. Czasami osoby uczulone na któryś ze składników czekolady są zmuszone do tego, by korzystać z L4 online.

Inne przyczyny alergii na czekoladę

Kolejną przyczyną uczulenia na czekoladę może być nadwrażliwość układu pokarmowego na lub dziedziczna predyspozycja do reakcji alergicznych. Powodem wspomnianej nadwrażliwości może być kilka czynników, w tym zażywanie niektórych leków, stres, a nawet przebywanie w zanieczyszczonym środowisku. Ryzyko wystąpienia alergii podnosi również nadmierne spożywanie produktów zawierających alergeny. Uczulenie na czekoladę może być również wywołane przez niewłaściwe postępowanie z produktami. Przede wszystkim należy unikać noszenia produktów zawierających alergeny w miejscach, w których może dojść do kontaktu z alergenem.

Objawy uczulenia na czekoladę

Uczulenie na czekoladę wywołuje reakcję alergiczną, która może wystąpić po spożyciu tego produktu lub po kontakcie z jego składnikami. Najczęściej objawy pojawiają się w postaci:

 • świądu i zaczerwienienia skóry;
 •  łzawienia;
 • kichania i kaszlu;
 • wysypki skórnej;
 • wyprysków skórnych;
 • podrażnienia i obrzęku;
 • atopowego zapalenia skóry.

Inne objawy uczulenia na czekoladę

Pojawiają się też nudności, wymioty, biegunka oraz ból brzucha. Niekiedy zdarzają się sygnały ze strony układu oddechowego. Należą do nich duszność, obrzęk dróg oddechowych, powodujący trudności w oddychaniu, a nawet wstrząs anafilaktyczny. Chociaż wszystkie te objawy są dość powszechne, ich nasilenie może się różnić w zależności od osoby. W niektórych przypadkach objawy uczulenia na czekoladę mogą być bardzo niebezpieczne i wymagać pilnej opieki medycznej. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak je rozpoznać i sobie z nimi radzić.

Alergia na czekoladę – diagnostyka

Alergia powstaje, kiedy organizm uwalnia zbyt duże ilości histaminy. Diagnozowanie uczulenia na czekoladę może być trudne, ponieważ objawy bywają podobne do innych alergii pokarmowych. W takiej sytuacji zastosowanie znajdą między innymi testy skórne oraz płatkowe. W diagnozie może pomóc również zastosowanie diety eliminacyjnej. W niektórych przypadkach wymagane jest wykonanie testów krwi, takich jak testy immunoglobuliny E (przeciwciała IgE). Mając już świadomość tego, co jest alergenem, należy odstawić kakao i czekoladę, aby uniknąć wystąpienia gwałtownej reakcji alergicznej.

Leczenie uczulenia na czekoladę

W przypadku alergii na czekoladę pojawiają się trudności z jej leczeniem. Zawiera ją wiele produktów spożywczych, dlatego przed zjedzeniem czegokolwiek należy dokładnie sprawdzić skład. W przypadku, gdy dojdzie do wystąpienia objawów alergii, należy skontaktować się z lekarzem lub alergologiem. Specjalista może zalecić zastosowanie leków przeciwhistaminowych lub antybiotyków. Należy również przestrzegać wszelkich zaleceń lekarza dotyczących spożywania pokarmów oraz leków, które mogą złagodzić objawy alergii. Ważne jest, aby pamiętać, że alergia na czekoladę jest niebezpieczna i należy ją leczyć natychmiast, gdy tylko wystąpią objawy. W przeciwnym razie może to doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, które skutkują hospitalizacją. Później pacjent często stosuje zwolnienie lekarskie online.

Leki łagodzące objawy alergii

Symptomy alergii pojawiają się ze strony układu pokarmowego oraz innych. Jeśli po zjedzeniu czekolady pojawią się niepożądane objawy, po konsultacji z lekarzem można zastosować:

Uczulenie na czekoladę jest poważną reakcją alergiczną, która może mieć wiele przyczyn. Mogą to być alergie na składniki czekolady lub niewłaściwe postępowanie z produktami zawierającymi alergeny. Ważne jest, aby unikać kontaktu z alergenami z czekolady w celu zminimalizowania objawów alergicznych. 

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz