Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Uczucie ciężkich nóg – nerwica oraz inne przyczyny. Jak postępować?

uczucie ciężkich nóg nerwica

Rzadko się zdarza, by kogokolwiek niepokoiło uczucie ciężkich nóg. Nerwica oraz choroby somatyczne często rozwijają się jednak w ukryciu. Na początku pojawiają się więc takie nietypowe objawy. Pacjenci mają skłonność do bagatelizowania tego odczucia. Zwykle uważają, że to efekt zbyt długiego siedzenia lub spędzenia kilku godziny w pozycji stojącej. Warto zdawać sobie sprawę, że właśnie w ten sposób organizm może sygnalizować, że dzieje się z nim coś niepokojącego.

Skąd się bierze uczucie ciężkich nóg?

Jaka jest bezpośrednia przyczyna uczucia ciężkich nóg? Nerwica na pewno nie będzie kluczowym powodem – tego trzeba szukać w żyłach. Ciężkie nogi pojawiają się wtedy, kiedy dochodzi do zastojów w krwi. W żyłach znajdują się bowiem zastawki, zapobiegające jej cofaniu. Gromadzenie krwi następuje, gdy pacjent długo przebywa w jednej pozycji – siedzi lub stoi.

Uczucie ciężkich nóg może pojawić się zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Jednak to panie o wiele częściej się na nie skarżą. Sprzyja temu między innych chodzenie w szpilkach, ciąża oraz antykoncepcja hormonalna. Trudno z niej jednak zrezygnować, gdyż jest to najskuteczniejszy sposób zapobiegania ciąży. Aby tabletki mogły działać, trzeba dbać o ciągłość ich przyjmowania. W uzupełnieniu kończących się zapasów może pomóc między innymi recepta online.

Poza tym na zastoje krwi w żyłach wywołujące uczucie ciężkich nóg narażone są też osoby z nadwagą. Powinni zwracać na nie uwagę również pacjenci, mające w rodzinie historię chorób związanych z niewydolnością żylną. Żylaki to przypadłość o podłożu genetycznym, a uczucie ciężkich nóg to jeden z podejrzanych symptomów.

Uczucie ciężkich nóg – nerwica

Zaburzenia nerwicowe wywołują szereg objawów somatycznych, jak też psychicznych. Z tego względu trudno jest je szybko zdiagnozować. Można się również zastanawiać, dlaczego wśród symptomów znajduje się uczucie ciężkich nóg?

Nerwica powoduje ciągłe napięcie, organizm utrzymywany jest w stanie podwyższonej gotowości. To z kolei wpływa na większość układów, w tym również krwionośny. Osoby cierpiące na zaburzenia nerwicowe często skarżą się na podwyższone ciśnienie. Może mieć to wpływ także na powstawanie zastojów krwi w kończynach dolnych, czego konsekwencją jest uczucie ciężkich nóg.

Pacjenci chorujący na nerwicę powinni korzystać z psychoterapii. W momentach zaostrzenia choroby warto również odpocząć. Pomoże w tym L4 online.

Schorzenia, na które wskazuje uczucie ciężkich nóg

Zaburzenia na tle nerwowym, którym towarzyszy uczucie ciężkich nóg, nie wykluczają ryzyka zapadnięcia na chorobę o podłożu somatycznym. Mogą rozwinąć się poważne dolegliwości. Często wymagają one inwazyjnego leczenia, a także rekonwalescencji.

Co może zwiastować uczucie ciężkich nóg? Nerwica to tylko jedna z chorób, poza nią należy wymienić:

  • żylaki to jedna z konsekwencji niewydolności zastawek żylnych, towarzyszy im nie tylko uczucie ciężkich nóg, ale także obrzęki i opuchlizna;
  • refluks żylny, czyli cofanie się krwi – jego konsekwencją mogą być żylaki;
  • skutki uboczne antykoncepcji hormonalnej, w wyniku których pojawia się uczucie ciężkich nóg.

Uczucie ciężkich nóg – czy można je leczyć?

Uczucia ciężkich nóg na pewno nie można bagatelizować. Na pewno trzeba poznać przyczynę, ponieważ może się okazać, że konieczna będzie bardziej zaawansowana terapia i zwolnienie lekarskie online. Jeśli jest to skutek uboczny przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, wtedy należy skonsultować się z ginekologiem i zmienić ich rodzaj. Co z innymi przyczynami wywołującymi uczucie ciężkich nóg? Nerwica powinna być leczona za pomocą psychoterapii, chociaż często stosuje się też środki farmakologiczne.

Oprócz tego tzw. ciężkie nogi można zwalczać domowymi sposobami. Jednym z nich jest kompresjoterapia, polegająca na wywieraniu ucisku na nogi. Służą do tego rajstopy, pończochy, a także skarpety uciskowe. Poza tym, osoby, które skarżą się tego typu dolegliwości układu krążenia, powinny unikać wysokich temperatur. Należy zrezygnować z wizyt w saunie oraz gorących kąpieli, a nawet opalania w solarium czy depilacji gorącym woskiem. To wszystko może powodować rozszerzanie naczyń krwionośnych i pogłębianie problemu.

Jak zapobiegać ciężkim nogom?

Aby nie wywoływać uczucia ciężkich nóg, warto wprowadzić zmiany swoich codziennych nawyków. Przede wszystkim trzeba zadbać o dietę. Posiłki powinny zawierać witaminę C, która wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych. Natomiast tłuszcze nasycone i trans powinny zostać zastąpione zdrowymi kwasami tłuszczowymi jedno i wielonienasyconymi.

Co jeszcze można robić, by zapobiegać ciężkim nogom? Polecane jest między innymi:

  • rzucenie palenia, które źle wpływa na stan żył;
  • nawadnianie organizmu;
  • noszenie wygodnego obuwia;
  • częste zmienianie pozycji podczas pracy – poruszanie nogami, palcami oraz stopami;
  • uprawianie sportu.

Co wywołuje uczucie ciężkich nóg? Głównym winowajcą są niewydolne żyły, na które wpływa zarówno zła dieta i przyzwyczajenia, jak i brak ruchu. Wrażenie towarzyszy różnym chorobom – między innymi nerwicy oraz żylakom. Na pewno nie można go więc bagatelizować, zawsze trzeba starać się odkryć przyczynę problemu. 

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz