Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Testosteron w tabletkach. Czym jest booster testosteronu i jak działa suplement?

Testosteron w tabletkach

Testosteron jest najważniejszym hormonem płciowym męskim. Najczęściej kojarzony jest ze sprawnością seksualną i nic w tym dziwnego, ponieważ jego niedobory skutkują problemami z potencją, a także znacznym obniżeniem libido. Testosteron odpowiada również za wykształcenie typowo męskich cech organizmu – owłosienie, rozłożenie tkanki tłuszczowej, głos, proces spermatogenezy. Jednocześnie hormon ten pełni wiele innych istotnych funkcji jak zwiększenie produkcji czynników krzepnięcia, namnażanie tkanki kostnej, spadek cholesterolu HDL. Testosteron jest hormonem, który wpływa na kształtowanie się wzorca zachowań – jego podwyższony poziom może prowadzić do agresji, podejmowania bardziej ryzykownych działań, znacznego zwiększenia popędu seksualnego. Kiedy konieczny jest testosteron w tabletkach?

Niski poziom testosteronu – objawy

Testosteron w tabletkach może zostać zlecony przez lekarza w celu uzupełnienia niedoborów hormonu. Zaburzenia gospodarki hormonalnej mogą mieć poważne skutki, dlatego, jeśli zauważysz niepokojące objawy wskazujące na zbyt niskie stężenie testosteronu we krwi, koniecznie porozmawiaj z lekarzem. Możesz skorzystać z możliwości odbycia telekonsultacji, podczas której specjalista przeprowadzi wywiad, zasugeruje niezbędne badania, a także wystawi receptę (e-recepta) i zwolnienie lekarskie online. Jakie symptomy mogą wskazywać na zbyt niski poziom testosteronu? Wśród objawów wymienić należy m.in.:

  • zaburzenia wzwodu, zmniejszenie popędu seksualnego;
  • zmniejszenie owłosienia ciała;
  • przerost gruczołu sutkowego, czyli ginekomastia;
  • utrata masy i siły mięśniowej;
  • obniżenie masy kostnej;
  • otyłość;
  • zaburzenia snu;
  • spadek energii;
  • wahania nastroju;
  • stany depresyjne;
  • pogorszenie sprawności intelektualnej.

Zaburzenia produkcji testosteronu u młodych chłopców mogą skutkować opóźnieniem dojrzewania płciowego, brakiem rozwoju wtórnych cech płciowych. W przypadku niskiego stężenia hormonu dochodzi do problemów z płodnością. W takich sytuacjach lekarz może zalecić przyjmowanie preparatów zawierających testosteron. Kuracja ma na celu osiągnięcie prawidłowych stężeń testosteronu. Dostępne są zastrzyki oraz tabletki – o wyborze specyfiku powinien zadecydować specjalista, biorąc pod uwagę objawy, a także wyniki badań (konieczne jest zbadanie poziomu testosteronu).

Testosteron dla sportowców

Po tabletki z hormonem często sięgają sportowcy, którym zależy na jak najszybszym przyroście tkanki mięśniowej oraz na zwiększeniu siły. Szukają ratunku w sterydach, przyjmując jednocześnie hormon wzrostu (hGH). Trzeba jednak pamiętać, że wiele z tych środków pochodzi z nielegalnego źródła, a więc nie można mieć pewności co do ich jakości. Ponadto przyjmowanie niektórych substancji bez kontroli lekarskiej może nieść ze sobą niepożądane skutki – zwiększa się ryzyko wystąpienia zatorów, zakrzepów. Należy zatem sięgać po suplementy diety z legalnych i sprawdzonych źródeł, trzeba też ich przyjmowanie skonsultować z lekarzem. Konieczne jest dostosowanie dawki testosteronu do indywidualnych potrzeb, co będzie gwarancją utrzymania w równowadze gospodarki hormonalnej. Jakie preparaty są dostępne na rynku?

Sportowcy mają do wyboru dwa rodzaje odżywek powodujących wzrost testosteronu. Pierwszy z nich to suplement diety, którego zadaniem jest uzupełnienie niedoboru hormonu. Efekt stosowania suplementów jest jedynie doraźny, ponieważ nie zostaje zlikwidowane źródło problemu. W przypadku niedoborów konieczne jest odnalezienie przyczyny braku testosteronu i wdrożenie leczenia przypadłości. Przyjmowanie suplementów na pewno przyniesie poprawę przyrostów mięśniowych.

Innym rodzajem preparatów są tzw. boostery testosteronu. Ich zadaniem jest stymulować organizm do produkcji hormonu. W tej kategorii znajdziesz tabletki z cynkiem, który odpowiada za prawidłową pracę jąder. Jak działa taki środek? Jego zadaniem jest dostarczenie substancji tworzących androgeny. Efektem kuracji jest podniesienie poziomu testosteronu, a także nadprodukcja hormonu wolnego, czyli niezwiązanego z białkiem, mającego silne właściwości anaboliczne. Preparaty te pomagają szybko osiągnąć zamierzone rezultaty – przyrost masy mięśniowej oraz wzrost siły.

Testosteron w tabletkach – dostępne preparaty

Wśród preparatów znajdziesz np. Tribulus Terrestris, booster stymulujący organizm do produkcji hormonu. Tabletki wzbogacone są o cynk, witaminę A, E, C, zawierają również saponiny, polifenole, indole. Środek Black Devil zawiera komplet substancji odpowiedzialnych za produkcję androgenów – cynk, magnez, witaminę B6, wyciąg z kozieradki pospolitej, buzdyganka naziemnego, korzenia maki. Odżywka ta, spożywana w odpowiednich ilościach przyniesie efekty w postaci budowy beztłuszczowej masy mięśniowej. Preparat ten pomaga w szybszej regeneracji po intensywnym treningu. Doskonałym wyborem są również tabletki ZincMag, które w składzie mają duże ilości magnezu, cynku, witaminy B6. To mikroskładniki stymulujące pracę gonad, sprzyjające naturalnej produkcji hormonów. Testosteron w postaci odżywek i boosterów stosowany rozsądnie, po konsultacji z lekarzem to bezpieczna forma uzupełniania niedoborów.

Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku poważnych braków hormonu konieczna będzie terapia pod okiem specjalisty – np. przyjmowanie testosteronu w postaci zastrzyków, których celem jest wyrównanie poziomu androgenu (ampułki wydawane są na receptę).

Testosteron w tabletkach – co warto wiedzieć?

Testosteron w tabletkach zawsze powinien być przyjmowany pod kontrolą lekarza. Preparaty takie można nabyć w aptece po okazaniu recepty. Kulturyści bardzo często sięgają po sterydy anaboliczne pochodzące z nielegalnego źródła. Trzeba zdać sobie sprawę, że to bardzo niebezpieczna praktyka, która grozi poważnymi konsekwencjami. Środki takie nie są kontrolowane, poddawane testom, zatem nie można przewidzieć, jaki wpływ będą miały na organizm. Samodzielne dawkowanie i przyjmowanie preparatów zwiększa ryzyko wystąpienia zatorów i zakrzepów, depresji, agresywnych zachowań.

Gdy układ hormonalny nie działa prawidłowo, lekarz może zlecić iniekcje lub tabletki z testosteronem. W przypadku zastrzyków może to być np. Omnadren 250 – wskazaniem do zastosowania jest przede wszystkim hipogonadyzm, a w przypadku kobiet zaawansowany rak sutka z przerzutami lub rak endometrium (błony śluzowej macicy). Trzeba wziąć pod uwagę, że stosowanie zastrzyków może mieć również negatywny wpływ na organizm, wiąże się ze skutkami ubocznymi jak zatrzymanie wody w organizmie, zaburzenia produkcji plemników, przerost gruczołów piersiowych. Z przepisu lekarza może być również wydany roztwór do wstrzykiwań, Testosteronum prolongatum, który działa podobnie jak Omnadren.

Boostery testosteronu zalecane są najczęściej w przypadku andropauzy, zaburzeń erekcji, zaburzeniach pracy nadnerczy, a także otyłości. Co więcej, poprawiają one spalanie tłuszczu. Trzeba pamiętać, że testosteron działa przeciwnie niż estrogen. Ten pierwszy stymuluje spalanie tkanki tłuszczowej, podczas gdy hormon żeński sprzyja jej gromadzeniu.

Niepożądane skutki przyjmowania środków zawierających testosteron

Jak działa testosteron? Ma on wpływ na funkcjonowanie organizmu, ale również na samopoczucie i wygląd – jego niedobór może utrudniać budowanie masy ciała, sprawia, że pojawiają się problemy z libido. Niestety również przyjmowanie preparatów z testosteronem może skutkować wystąpieniem działań niepożądanych. Do najważniejszych należą:

Przyjmowanie hormonu zwiększa również ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Osoby stosujące sterydy anaboliczne szybko zauważą wzrost siły mięśni i rozrost beztłuszczowej tkanki mięśniowej, jednak nadużywanie środków równie szybko może doprowadzić do rozwoju skutków ubocznych. Co więcej, ich odstawienie skutkuje większym zmęczeniem, niepokojem, utratą apetytu, zmniejszeniem popędu seksualnego, a także pojawieniem się tzw. głodu sterydowego. Jednym z poważniejszych negatywnych skutków jest depresja, która w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do prób samobójczych. Negatywne konsekwencje mogą być różne i zależą od wieku, płci, czasu zażywania i rodzaju środka.

Czy można zwiększyć poziom testosteronu w naturalny sposób?

Poziom testosteronu można starać się zwiększyć, stosując naturalne metody. Warto na ten temat porozmawiać z lekarzem, wykonać badanie sprawdzające poziom hormonu i ewentualne badania zlecone przez specjalistę, które pozwolą znaleźć przyczynę zaburzeń hormonalnych. Na początek można skorzystać z telekonsultacji – pamiętaj, że podczas rozmowy lekarz przepisze leki i wystawi L4 online. Jakie działania podjąć, by wyregulować stężenie testosteronu bez korzystania z tabletek i odżywek?

  • Zadbać o zbilansowaną dietę bogatą w białko, zdrowe tłuszcze i błonnik;
  • pamiętać o regularnej aktywności fizycznej;
  • ustalić spójny plan ćwiczeń;
  • zadbać o higienę snu;
  • przyjmować witaminę D;
  • zmniejszyć masę ciała;
  • ograniczyć spożywanie alkoholu, palenie papierosów;
  • unikać stresu, stosować techniki relaksacyjne.

Odpowiedni poziom testosteronu ma ogromne znaczenie dla zdrowego ciała i psychiki, a także wyglądu. Zaburzenia w pracy układu hormonalnego warto skonsultować ze specjalistą. Leczenie na własną rękę może przynieść więcej szkody niż pożytku. Ostrożnie należy podchodzić do wszelkiego rodzaju odżywek i suplementów – rozsądne korzystanie z takich środków ograniczy możliwość wystąpienia negatywnych skutków ubocznych.

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz