Trądzik to powszechna dolegliwość, która często wiąże się z uporczywymi i trudnymi do wyleczenia objawami. Okazuje się, że problem ten dotyka nie tylko dojrzewających nastolatków, ale także osoby dorosłe. Trądzik jest określany jako choroba gruczołów łojowych, a także mieszków włosowych. Do jego powstania może prowadzić wiele czynników, takich jak zła pielęgnacja, niezdrowa dieta czy zmiany hormonalne. W niektórych przypadkach, pomimo długotrwałego leczenia problem nie znika. W takich sytuacjach zalecane jest zastosowanie tabletek antykoncepcyjnych. Zawarte w tego typu preparatach hormony mogą uregulować procesy zachodzące w organizmie, a tym samym zapobiec rozwojowi choroby.
Tabletki antykoncepcyjne na trądzik. Czy hormony mogą redukować zmiany skórne?
Kobiety stosujące tabletki antykoncepcyjne często zauważają znaczną poprawę kondycji cery. Staje się ona bardziej promienna, gładka i zdrowa. Okazuje się, że zawarte w tabletkach antykoncepcyjnych hormony regulują niektóre procesy zachodzące w organizmie, dzięki czemu możliwe jest skuteczne wyleczenie trądziku. Pigułki pozwalają na:
- ograniczenie wydzielania łoju,
- zapobieganie powstawaniu nowych zmian skórnych,
- regulowanie gospodarki hormonalnej.
Dzięki temu skóra trądzikowa może zacząć wyglądać bardziej promiennie i zdrowo. Dzięki blokowaniu wydzielania łoju, na skórze nie rozwijają się bakterie, a tym samym nie powstają nowe stany zapalne.
W jaki sposób działają tabletki antykoncepcyjne?
Kuracja tabletkami antykoncepcyjnymi sprawdzi się u osób, które zmagają się z trądzikiem o podłożu androgenowym. Aby była ona skuteczna, należy stosować preparaty dwuskładnikowe, w których składzie znajdziemy estrogeny oraz progestageny czwartej generacji zwane również antyandrogenami. Trądzik o podłożu androgenowym może oznaczać posiadanie nadmiaru męskich hormonów (androgenów), które odpowiadają za łojotok i zmiany skórne. Zawarte w tabletkach antykoncepcyjnych antyandrogeny skutecznie uregulują wydzielanie androgenów przez jajniki i nadnercze. W efekcie zahamowany zostanie łojotok. Zniknie także podatność na powstawanie nowych, trądzikowych stanów zapalnych.
Tabletki antykoncepcyjne na trądzik. Czy tabletki antykoncepcyjne mogą być przyjmowane przez wszystkich pacjentów?
Tabletki antykoncepcyjne pozwalają na szybkie i skuteczne wyleczenie trądziku, jednak nie wszyscy pacjenci mogą skorzystać z ich niezawodnego działania. Wspomnianych pigułek nie powinny przyjmować osoby, które:
- cierpią na chorobę zakrzepowo-zatorową,
- są podatne na powstawanie zakrzepów,
- zmagają się z chorobami wątroby,
- ciepią na migrenę,
- są cukrzykami,
- mogą mieć chorobą nowotworową,
- palą papierosy,
- są w ciąży.
Istnienie któregokolwiek z powyższych przeciwskazań mogłoby sprawić, że kuracja tabletkami antykoncepcyjnymi okazałaby się niebezpieczna dla pacjenta.
Z jakich innych metod skorzystać w razie istnienia przeciwskazań?
Jak już wspomnieliśmy wcześniej, z zaawansowanego działania tabletek antykoncepcyjnych nie mogą skorzystać wszyscy pacjenci. Warto więc poznać sposoby, z których można skorzystać, jeżeli istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do rozpoczęcia kuracji wspomnianymi preparatami. Trądzik może być również leczony poprzez:
- antybiotyki,
- kremy i maści,
- środki antybakteryjne,
- leki.
Przed rozpoczęciem leczenia warto skontaktować się z dermatologiem. Konsultacje ze specjalistą z pewnością pozwoli na dobranie najskuteczniejszych środków leczniczych. W przypadku leczenia trądziku istotne jest rozpoznanie przyczyny problemu. Leczenie nakierowane na czynnik, który powoduje trądzik, sprawi, że zostanie on skutecznie wyeliminowany, a jego objawy nie pojawia się w przyszłości.
Tabletki antykoncepcyjne na trądzik. Czy mogą one wywoływać jakieś skutki uboczne?
Tabletki antykoncepcyjne charakteryzują się silnym i zaawansowanym działaniem, przez co w trakcie ich stosowania mogą pojawić się różne skutki uboczne. Najczęściej występującymi niepożądanymi reakcjami organizmu w trakcie kuracji pigułkami są:
- nudności,
- wymioty,
- ból i tkliwość piersi,
- znaczne obniżenie libido,
- bóle głowy,
- suchość skóry i błon śluzowych,
- rozdrażnienie i wahania nastroju.
Niektóre pacjentki mogą zaobserwować u siebie również łatwe przybieranie na wadze. Objaw ten z reguły wynika z podatności na zatrzymywanie się wody w organizmie spowodowanej dostarczanymi hormonami. Wzrost masy ciała może być spowodowany również zwiększeniem apetytu i łaknienia. W razie zaobserwowania u siebie jakichkolwiek niepokojących skutków ubocznych, należy skontaktować się z lekarzem.
Trądzik może zostać skutecznie wyleczony dzięki tabletkom antykoncepcyjnym, jednak niezbędne jest ich prawidłowe zażywanie oraz przestrzeganie zaleceń lekarza. Pacjenci stosujący tę metodę leczenia powinni być uświadamia ani o działaniu tego typu preparatów, a także o skutkach ubocznych, jakie mogą one powodować. Dzięki temu kuracja nie tylko przyniesie efekty, ale przede wszystkim będzie przeprowadzona bezpiecznie.