Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Tabletki antykoncepcyjne bez recepty – czy możliwe jest ich uzyskanie?

Tabletki antykoncepcyjne bez recepty

Tabletki antykoncepcyjne bez recepty to zagadnienie, które bardzo często pojawia się w wyszukiwarkach. Okazuje się, że wiele kobiet szuka informacji o możliwości uzyskania tabletek antykoncepcyjnych bez potrzeby okazywania recepty od lekarza. Ta metoda antykoncepcji jest szczególnie popularna i ceniona przede wszystkim dzięki swojej wysokiej skuteczności. Wymóg okazania recepty jest pewnym ograniczeniem, jednak pozwala na kontrolowanie czy stan zdrowia pacjentki umożliwia bezpieczne stosowanie leku. Dzięki dzisiejszemu artykułowi dowiesz się czy możliwe jest zakupienie tabletek antykoncepcyjnych bez recepty. 

Czy można kupić tabletki antykoncepcyjne bez recepty?

Tabletki antykoncepcyjne bez recepty są pożądane przez wiele kobiet. Wiele Pań nie wie, czy tego typu leki można kupić bez recepty. Warto jasno odpowiedzieć na to pytanie, dzięki czemu rozwiązać zostaną wszelkie wątpliwości. Wszystkie rodzaje, tabletek antykoncepcyjnych, bez żadnego wyjątku, mogą zostać zakupione przez pacjentkę jedynie po okazaniu ważnej i odpowiedniej recepty. Niezależnie od tego, czy są to preparaty jednoskładnikowe czy dwuskładnikowe, w każdym przypadku wspomniany dokument jest niezbędny. Poszczególne tabletki antykoncepcyjne różnią się między sobą również ilością zawartych w opakowaniu tabletek, jednak czynnik ten również nie wpływa na większą dostępność wspomnianych preparatów. 

Jakie inne środki antykoncepcyjne można dostać bez recepty?

Obecnie na rynku dostępne są również inne metody antykoncepcji, do których zakupu recepta nie jest wymagana. Pacjenci mogą zdecydować się między innymi na: 

  • prezerwatywy męskie, 
  • prezerwatywy damskie,
  • środki plemnikobójcze,
  • kapturki naszyjkowe, 
  • gąbki lub błony dopochwowe. 

Przedstawione powyżej metody różnią się między sobą przede wszystkim poziomem skuteczności. Czynnik ten jest określony za pomocą przyjętego wskaźnika Pearla. Według niego to właśnie tabletki antykoncepcyjne są najskuteczniejsze i gwarantują najmniejsze ryzyko zajścia w niechcianą ciążę. W wyjątkowych sytuacjach, kiedy niemożliwe jest uzyskanie recepty na wspomniany lek, zalecane jest zastosowanie alternatywnej metody antykoncepcji

Dlaczego nie można kupić tabletek antykoncepcyjnych bez recepty?

Wiemy już, że tabletki antykoncepcyjne bez recepty są niemożliwe do uzyskania. Wiele osób zastanawia się, dlaczego istnieje takie ograniczenie. Przede wszystkim wynika ono z:

  • zaawansowanego działania tego typu leków,
  • silnego działania hormonów zawartych w tabletkach antykoncepcyjnych,
  • szerokiego oddziaływania tego typu tabletek na funkcjonowanie całego organizmu kobiety.

Ograniczenie w postaci wymogu okazania odpowiedniej recepty jest przede wszystkim zabezpieczeniem dla pacjentki. Dzięki uzyskaniu zgody od lekarza na stosowanie tabletek antykoncepcyjnych pewne będzie, że nie istnieją żadne przeciwskazania zdrowotne, które uniemożliwiłyby rozpoczęcie tego typu kuracji. Ich występowanie mogłoby okazać się groźne dla zdrowia, a nawet życia pacjentki w razie zastosowania silnie działających leków. 

Tabletki antykoncepcyjne bez recepty – przeciwskazania

W przypadku tabletek antykoncepcyjnych istnieje kilka istotnych przeciwskazań, których istnienie wyklucza pacjentkę z możliwości ich stosowania. Podanie antykoncepcji hormonalnej w przypadku wymienionych chorób i dolegliwości mogłoby być groźne dla zdrowia kobiety. Nie należy stosować tabletek antykoncepcyjnych, jeżeli:

  • pacjentka jest uczulona na substancję czynną lub którykolwiek inny składnik leku,
  • występuje choroba zakrzepowo-zatorowa, którą dodatkowo spotęgować mogłoby działanie hormonów zawartych w pigułkach,
  • pacjentka cierpi na choroby układu krążenia, takie jak nadciśnienie, choroba zastawek lub zaburzenia krzepnięcia krwi,
  • pacjentka zmaga się z chorobami wątroby, przez co metabolizowane w wątrobie tabletki mogłyby je nasilić,
  • występują regularne migreny z ogniskami neurologicznymi,
  • pacjentka ma cukrzycę,
  • rozpoznany został nowotwór.

Wymienione przeciwskazania są tymi, które należy szczególnie rozważyć podczas podejmowania decyzji o rozpoczęciu kuracji tabletkami antykoncepcyjnymi. Niektóre źródła informują również, że tej metody antykoncepcji nie powinny stosować kobiety palące papierosy lub wymagające tymczasowego unieruchomienia (np. po zabiegu), ponieważ czynniki te mogłyby znacznie potęgować ryzyko powstania zakrzepów. 

Jakie skutki uboczna mogą towarzyszyć stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych?

Tabletki antykoncepcyjne wiążą się również ze zwiększeniem ryzyka pojawienia się wielu nowych schorzeń. Istnieje kilka istotnych skutków ubocznych, których pojawienie się powinno zaniepokoić pacjentkę. W takim przypadku należy niezwłocznie skontaktować się lekarzem i ustalić dalszy plan działania. Najczęściej występującymi skutkami ubocznymi wynikającymi ze stosowania tabletek antykoncepcyjnych są:

  • nudności, wymioty oraz inne zaburzenia pracy układu pokarmowego,
  • nieregularne krwawienia i plamienia, które można zaobserwować szczególnie na początku kuracji),
  • bóle głowy,
  • zwiększony apetyt i większa podatność na zatrzymywanie się wody w organizmie, przez co można zaobserwować przybieranie na wadze.

W niektórych przypadkach tabletki antykoncepcyjne mogą wywoływać zmiany skórne, takie jak trądzik czy łojotok. U części pacjentek obserwuje się również pojawienie się nadmiernego owłosienia. Warto zaznaczyć, że skutki uboczne występują bardzo rzadko i z reguły nie są nasilone. Odpowiednie i rozsądne stosowanie leku, a także przestrzeganie zaleceń lekarza, pozwoli na bezpieczne przeprowadzenie kuracji.

Tabletki antykoncepcyjne bez recepty – jak je stosować?

Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych wiążą się z zachowaniem odpowiedniego schematu ich przyjmowania. Zależy on ilości pigułek zawartych w jednym opakowaniu. 

Jeśli jest ich 28, oznacza to, że:

  • 24 tabletki są tabletkami zawierającymi substancje czynne, 
  • pozostałe 4 są tabletkami placebo. 

Tego typu tabletki należy stosować codziennie – najpierw tabletki aktywne, a po ich zakończeniu 4 tabletki placebo. Krwawienie powinno wystąpić przed rozpoczęciem kolejnego blistra. 

Inny system stosowania obowiązuje w przypadku tabletek, których opakowanie składa się z 21 pigułek. W ich przypadku należy przez 21 dni przyjmować jedną tabletkę, a po ich zakończeniu zrobić 7-dniową przerwę, w trakcie której powinno wystąpić krwawienie z odstawienia. 

Po zakończeniu jednego cyklu stosowania tabletek należy natychmiast rozpocząć kolejny. Nie wolno robić przerw, ponieważ przez nie utracona zostałaby ochrona antykoncepcyjna. 

Zakup tabletek antykoncepcyjnych wymaga okazania ważnej i odpowiedniej recepty wystawionej przez uprawnionego lekarza. Obecnie istnieją jednak sposoby, które umożliwiają uzyskanie jej bez wychodzenia z domu. Bardzo popularnym rozwiązaniem są strony internetowe oferujące generowanie zakupionych dokumentów. Dzięki nim receptę można uzyskać w niemal każdej chwili. Pozwala to na rozpoczęcie oraz kontynuowanie antykoncepcji hormonalnej, a tym samym zagwarantowanie sobie najwyższej skuteczności i bezpieczeństwa.

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz