Wiele osób błędnie utożsamia stosowanie tabletek antykoncepcyjnych z brakiem okresu. Okazuje się jednak, że w trakcie kuracji hormonalnej wspomniane krwawienie nadal pojawia się, jednak jest bardziej regularne, krótsze i mniej bolesne. Występuje ono w wyniku tymczasowego odstawienia zawartych w tabletkach hormonów. Wiele kobiet zastanawia się czy możliwe jest unikanie odstawiania i przerw w stosowaniu tabletek, a tym samym zapobieganie krwawieniom. Jedno jest pewne – tabletki antykoncepcyjne pozwalają na indywidualne kontrolowanie swojego cyklu. Czy umożliwiają również zatrzymanie krwawień? Odpowiadamy.
Tabletki antykoncepcyjne bez przerwy. Czy można stosować tabletki antykoncepcyjne bez żadnych przerw?
Najczęściej występujący rodzaj tabletek antykoncepcyjnych zawiera w jednym opakowaniu 21 pigułek. Ich prawidłowy schemat stosowania polega na przyjęciu tabletek w ciągu pierwszych 21 dni cyklu, a następnie odbyciu siedmiodniowej przerwy. Jej trakcie dochodzi do tak zwanego krwawienia z odstawienia. Wiele pacjentek zastanawia się czy przerwa ta może zostać pominięta. Okazuje się, że taka sytuacja jest jak najbardziej możliwa, dzięki czemu pacjentka może zahamować krwawienie lub przesunąć je w czasie. Taka możliwość sprawdzi się szczególnie podczas zaplanowanych wyjazdów lub ważnych wydarzeń, dzięki czemu pacjentka nie będzie musiała zmagać się z objawami okresu. Okazuje się, że coraz więcej kobiet decyduje się na niewykonywanie przerw w trakcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych, ponieważ zależy im przede wszystkim na wygodzie.
Co stanie się jeśli pominięta zostanie przerwa w stosowaniu tabletek?
Pominięcie przerwy w stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych sprawi, że taki cykl będzie różnił się od tego przeprowadzanego według ustalonego schematu. W wyniku pominięcia przerwy w stosowaniu pigułek organizm:
- nie odczuje zmiany stężenia hormonów we krwi (ponieważ do niej nie dojdzie),
- nie uzyska bodźca do działania.
Warto zaznaczyć, że pomimo pominięcia przerwy w stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych, ich skutecznej zostanie zachowana, a tym samym pacjentka będzie bez przerwy chroniona przed zajściem w ciążę.
Tabletki antykoncepcyjne bez przerwy. Co o przerwie w stosowaniu tabletek mówią najnowsze badania?
Badania dotyczące działania i skuteczności tabletek antykoncepcyjnych są szczególnie popularne, dlatego nie powinien dziwi fakt, że są one wykonane bardzo często i dotyczą wielu aspektów związanych z antykoncepcją hormonalną. Raport jednego z brytyjskich instytutów dotyczy właśnie siedmiodniowej przerwy w stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych. Badacze przedstawili w swoich wynikach, że przerwa wykonywana regularnie podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych powoduje nie tylko krwawienie, ale także inne objawy. Wśród nich możemy wymienić:
- bóle i zawroty głowy,
- bóle brzucha,
- odczuwalny dyskomfort,
- wahania nastroju,
- rozdrażnienie
Wymienione skutki uboczne zwykle nie są długotrwałe, ponieważ trwają tylko tyle ile krwawienie z odstawienia, jednak dla niektórych pacjentek mogą być mocno problematyczne. Dzięki pominięciu przerw, a tym samym uniknięciu krwawienia, pacjentka może cieszyć się dużo wygodniejszym i bardziej komfortowym cyklem.
Dlaczego w trakcie siedmiodniowej przerwy pojawiają się wspomniane skutki uboczne?
Przemiany zachodzące w kobiecym organizmie w trakcie trwania cyklu wynikają przede wszystkim ze zmieniającego się stężenia hormonów we krwi. Zarówno estrogen, jak i progestagen mają wpływ nie tylko na kobiecy układ rozrodczy, ale także na funkcjonowanie całego organizmu. W momencie tymczasowego odstawienia tabletek antykoncepcyjnych, znacznie zmniejsza się stężenie wspomnianych składników we krwi. To z kolei wywiera wpływ na powodowane reakcje, przez co organizm zachowuje się w taki, a nie inny sposób. Mniejsza ilość dostarczanych hormonów może być dla organizmu pewnego rodzaju szokiem, tym bardziej jeśli kuracja trwa krótko, a dana pacjentka nie przyzwyczaiła się jeszcze do stosowania tabletek.
Tabletki antykoncepcyjne bez przerwy. Jakie inne metody antykoncepcji mogą być stosowane bez przeprowadzania przerw?
Zapewne wiele osób zastanawia się, czy istnieją inne metody antykoncepcji, które pozwalają na niewykonywanie przerw między stosowaniem kolejnych opakowań preparatu. Okazuje się, że można skorzystać z kilku rozwiązań. Wśród najpierw częściej wybieranych znajduje się:
- Wkładka domaciczna – Rozwiązanie to jest aplikowane jednokrotnie na kilka lat. Po upływie określonego czasu zalecane jest wymienienie wkładki na nową. Zawarte w wkładce hormony są powoli i systematycznie wchłaniane do organizmu, przez co mogą długotrwale i skutecznie hamować krwawienie.
- Implant podskórny – Ta metoda antykoncepcji pozwala na niemal trzyletnią ochronę przed zapłodnieniem. Aplikowany w skórę ramienia. Jest subtelny i niewidoczny.
- Wewnątrzmaciczny system hormonalny – Rozwiązanie to występuje w formie charakterystycznego kształtu litery „T”.