Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Tabletka „dzień po” a okres – jak EllaOne i Escapelle wpływają na miesiączkę? Poznaj skutki uboczne

tabletka dzien po a okres

Każda kobieta jest inna i ma swój własny cykl miesiączkowy, którego regularność zależy od wielu czynników. Opóźnienie okresu może wynikać m.in. ze zmian hormonalnych zachodzących w jej organizmie. Jak wygląda w praktyce relacja tabletka „dzień po” a okres?

Wiele pań zastanawia się nad zależnością tabletka „dzień po” a okres i tym, czy antykoncepcja awaryjna może wpływać na krwawienie miesiączkowe? Oczywiście może wpływać, ale nie musi. Wszelkie skutki uboczne i działania niepożądane, wynikające z przyjęcie leku Escapelle czy Ellaone, są zależne od indywidualnych predyspozycji kobiety. Aby zminimalizować ryzyko ich wystąpienia, warto przed aplikacją dokładnie zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do leku i stosować go tylko w uzasadnionych przypadkach. To rozwiązanie działa jak nie zwykłe tabletki antykoncepcyjne, ale oznacza znaczącą ingerencję w cykl miesięczny, dlatego warto przyjmować preparaty z pełną świadomością mechanizmu ich działania.

Działanie tabletki „dzień po”

Tego rodzaju antykoncepcję stosuje się po nieprzewidzianym stosunku seksualnym bez zabezpieczenia. Jej działanie polega na zmniejszeniu możliwości zapłodnienia poprzez zablokowanie procesu owulacji. Inaczej mówiąc, chodzi o uniemożliwienie plemnikom dostępu do komórki jajowej. Ten proces odbywa się w określonym czasie, dlatego tak ważne jest, by zażyć tabletkę „dzień po” maksymalnie 72 godziny po stosunku (tak jest w przypadku tabletki Escapelle). Druga z dostępnych na rynku antykoncepcji awaryjnych, czyli tabletka EllaOne, może zostać zażyta maksymalnie do 120 godzin po zbliżeniu.

Należy jednak mieć na uwadze fakt, że na największą skuteczność pacjentka może liczyć, jeśli przyjmie środek jak najszybciej (badania dowodzą, że największa skuteczność antykoncepcji awaryjnej dotyczy pierwszych 24 godzin). Musisz także wiedzieć, że tego rodzaju preparaty dostępne są w Polsce wyłącznie za okazaniem recepty, a zatem musisz się o nią odpowiednio szybko postarać. Na szczęście tzw. tabletka „72h po” czy „120h po” to lek, który przepisze ci nie tylko specjalista ginekologii i położnictwa, ale również lekarz podstawowej opieki zdrowotnej.

Dużym udogodnieniem są obecnie konsultacje lekarskie w przychodni online, dzięki którym możesz szybko i sprawnie uzyskać i zrealizować tzw. e-Receptę. Wystarczy, że okażesz ją w aptece wraz ze specjalnym kodem (wysłanym na twój numer telefonu) i numerem PESEL. Czas teraz przybliżyć zależność między działaniem tabletki „dzień po” a okresem.

Tabletka „dzień po” a okres. Jakie są najczęstsze skutki uboczne?

Do najczęściej występujących działań niepożądanych tabletki „dzień po” zalicza się:

  • bóle podbrzusza;
  • ból piersi;
  • nudności;
  • wymioty;
  • zawroty głowy.

Niektóre kobiety z powodu bólu piersi i podbrzusza, którym dodatkowo towarzyszą niewielkie plamienia, mylnie sądzą, że szybciej doszło do kolejnego krwawienia miesiączkowego. To skutkuje zgubnym poczuciem bezpieczeństwa w kwestii zapłodnienia i w efekcie panie rezygnują z dodatkowej antykoncepcji w trakcie takiej pozornej miesiączki, a więc nietrudno wtedy o niezamierzone zapłodnienie.

Skuteczność stosowania antykoncepcji awaryjnej

Wiele kobiet zastanawia się, czy preparaty, takie jak EllaOne lub Escapelle, całkowicie wykluczają ciążę. Niestety, zdarza się, że ta metoda antykoncepcji zawodzi. Jest także wiele sytuacji i objawów, które mogą wskazywać na udane zapłodnienie, choć w rzeczywistości mogło dojść do rozregulowania kobiecego organizmu z powodu hormonów. Aby móc całkowicie wykluczyć ciążę, konieczne jest udanie się na wizytę i badanie do lekarza ginekologa lub wykonanie testu ciążowego.

Warto wiedzieć, że po przyjęciu antykoncepcji awaryjnej okres zwykle występuje w swoim stałym terminie lub ewentualnie z kilkudniowym opóźnieniem. Przeważnie jednak krwawienie powinno wystąpić w terminie, który jest przez pacjentkę przewidywany.

Tabletka EllaOne lub Escapelle tuż przed miesiączką

Chcesz zastosować tabletkę „dzień po”, a okres zbliża się wielkimi krokami? Jeśli tabletka zostanie zażyta tuż przed planowaną miesiączką, wiele zależy od tego, czy owulacja już się rozpoczęła, czy raczej zakończyła. Ma to duże znaczenie, ponieważ działanie tego rodzaju antykoncepcji polega na wstrzymaniu pęcherzyka Graafa oraz obniżeniu poziomu progesteronu. Ten ostatni jest konieczny, aby mogło dojść do uwolnienia komórki jajowej i zajścia w ciążę, a także by móc ten stan utrzymać. Można zatem przyjąć, że przyjęcie tabletki „dzień po” tuż przed okresem skutkuje jej wysoką skutecznością.

Środek antykoncepcyjny w trakcie krwawienia miesiączkowego

Coraz więcej pań decyduje się na współżycie w czasie miesiączki, jeżeli nie jest ona obfita i zbyt bolesna, licząc, że będzie to stanowiło dodatkowe zabezpieczenie przed niechcianą ciążą. Oczywiście nie można liczyć na pełną skuteczność tej metody, podobnie jak zażycie antykoncepcji awaryjnej. Tabletka „dzień po” a okres – jaka zależność tu występuje?

Wiele zależy od tego, jak długi jest cykl u danej kobiety. Im jest krótszy, tym przeważnie możliwość zajścia w ciążę wzrasta, jednak nie jest to regułą. W takich przypadkach tzw. dni płodne mogą rozpoczynać się tuż po zakończeniu krwawienia. Jeśli właśnie wtedy przyjmiesz tabletkę „dzień po”, będzie ona raczej skutecznie cię chronić. Jeżeli jednak okres płodności ma rozpocząć się po kilku dniach od okresu, zapłodnienie będzie bardziej prawdopodobne.

Tabletka EllaOne a spóźniający się okres

Niestety, nie da się jednoznacznie orzec, czy antykoncepcja awaryjna ma wpływ na przesunięcie się terminu planowanej miesiączki. Tutaj znów wszystko zależy od organizmu danej kobiety i reakcji na konkretny farmaceutyk. Jak jednak powiedzieliśmy wyżej, zwykle tabletka „dzień po” nie wpływa znacząco na datę pojawienia się krwawienia. Może je tylko czasem opóźniać o kilka dni.

Tabletka „dzień po” a okres. Czy środek może rozregulować organizm?

W tym względzie wiele zależy od tego, jak często przyjmujesz antykoncepcję awaryjną. Jeśli tabletka „dzień po” zdarza ci się na przykład dwa razy w roku, to prawdopodobieństwo rozregulowania cyklu miesięcznego znacznie wzrasta. Za każdym razem należy obserwować swój organizm i w razie niepokoju zgłosić się do ginekologa. Być może konieczne będzie zastosowanie dodatkowej terapii hormonalnej, by przywrócić dawny, regularny tryb funkcjonowania. Ryzyko rozstrojenia jest większe w przypadku kobiet, które na co dzień mają nieregularne cykle. Właśnie z tego powodu antykoncepcja tego rodzaju zalecana jest tylko w ostateczności. Czy może wystąpić sytuacja, że przyjmiesz tabletkę „dzień po”, a okres się nie pojawi?

Brak okresu – czy to możliwe przy antykoncepcji awaryjnej?

Takie przypadki jak najbardziej mogą występować. Także producenci tabletek „dzień po” uwzględniają takie ryzyko i informują o tym w ulotce dołączonej do opakowania z preparatem. Do braku okresu dochodzi wtedy na skutek rozregulowania gospodarki hormonalnej organizmu kobiety lub faktu, że środek został zażyty w mało korzystnym dla cyklu momencie.

Jeśli masz problem w postaci spóźnionego okresu lub krwawienie nie wystąpi wcale, koniecznie skonsultuj się ze swoim lekarzem. Specjalista pomoże wykluczyć lub potwierdzić ewentualną ciążę, a jeśli stwierdzi jej brak – dobierze odpowiednią dla ciebie terapię hormonami.

E-recepta na tabletkę „dzień po”. Jak ją uzyskać?

Jeśli znalazłaś się w sytuacji, w której doszło do nieplanowanego zbliżenia, możesz uzyskać receptę na EllaOne lub Escapelle w formie elektronicznej. Zaloguj się na jeden z portali internetowych oferujących konsultacje lekarskie w formie e-Wizyt. Samodzielnie wybierz datę, godzinę, a także specjalistę, z którym chcesz porozmawiać. Po takiej konsultacji na numer telefonu lub e-mail otrzymasz odpowiedni dokument wraz z kodem dostępu, dzięki któremu szybko zrealizujesz zamówienie w każdej aptece.

Przy wyborze odpowiedniego dla siebie preparatu pamiętaj, że różnią się one między sobą nie tylko czasem, w którym należy je przyjąć, ale także substancją czynną, a więc mechanizmem działania. Escapelle opiera się na substancji zwanej lewonorgestrelem i wpływa na opóźnienie owulacji lub jej całkowite zahamowanie. Z kolei EllaOne blokuje ją, zatrzymując uwalnianie komórki jajowej. Wpływa w ten sposób na cykl pracy jajników. Substancją czynną preparatu jest z kolei octan uliprystalu.

Zależność tabletka „dzień po” a okres jest czasem wyraźna, a wpływ tego preparatu na cykl miesięczny kobiety bywa całkiem znaczący. Warto mieć to na uwadze, jeśli zdecydujesz się na antykoncepcję awaryjną. Pamiętaj, by w razie niepokojących cię objawów, udać się na konsultację lekarską, by rozwiać wszelkie wątpliwości i ewentualnie wdrożyć stosowne leczenie. Reakcje organizmu na zażycie takiej formy antykoncepcji mogą być bardzo zróżnicowane.

[sc name=”redirectionboxes”][/sc]

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz