Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Szum w uszach – nerwica, a może coś innego?

szum w uszach nerwica

Wiele osób cierpiących na nerwicę skarży się na szum w uszach. Nerwica to schorzenie natury psychicznej, więc tradycyjne badania nie wykażą nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu. Sam szum w uszach może mieć różne formy, od delikatnego szumu do głośnego pisku lub brzęczenia, które utrudniają słyszenie i koncentrację. Może być odczuwalny bardzo krótko lub trwać dłużej.

Czym jest szum w uszach?

Szum w uszach to dźwięk odczuwany przez osobę bez odpowiedniego bodźca dźwiękowego z zewnątrz. Dźwięk ten może mieć różne formy – od delikatnego szumu do głośnego pisku. Szum w uszach może być spowodowany różnymi czynnikami, w tym zaburzeniami ukrwienia w mózgu, urazami słuchu, chorobami ucha lub nadciśnieniem. W niektórych przypadkach szumy uszne mogą negatywnie wpłynąć na koncentrację, dlatego ważne jest, aby znaleźć i wyeliminować ich przyczynę.

Szum w uszach – nerwica?

Takie szumienie w uszach jest częstym objawem nerwicy, czyli zaburzenia emocjonalnego, które charakteryzuje się silnym lękiem i niepokojem. Osoby cierpiące na nerwicę mogą doświadczać wielu objawów fizycznych i emocjonalnych, w tym szumu w uszach. Temu towarzyszyć mogą także inne objawy, takie jak kołatanie serca, panika, duszności, zawroty głowy i wrażenie ucisku w klatce piersiowej. Szumy w uszach mogą mieć różne tonacje, od niskich do wysokich, mogą być także ciągłe lub okresowe. W niektórych przypadkach objaw może być tak intensywny, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie.

Wśród przyczyn objawiającej się m.in. poprzez szum w uszach nerwicy można wymienić:

 • nadmierny stres lub zmęczenie;
 • zaburzenia odżywiania;
 • używanie narkotyków lub nadużywanie alkoholu;
 • choroby fizyczne, takie jak choroby serca lub cukrzyca;
 • brak snu lub nieregularny tryb snu;
 • niektóre leki lub suplementy diety.

Szum w uszach i nerwica – leczenie

Istotnym elementem leczenia nerwicy jest psychoterapia. Może ona pomóc w zrozumieniu i przepracowaniu przyczyn niepokoju i lęku, a także nauczyć umiejętności radzenia sobie z trudnymi emocjami i sytuacjami. W niektórych przypadkach lekarz może dodatkowo przepisać leki przeciwlękowe i antydepresyjne, które mają pomóc w łagodzeniu objawów nerwicy, należy jednak pamiętać, że mogą one mieć skutki uboczne i nie są rozwiązaniem długoterminowym. Środki farmakologiczne należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. Jeżeli twoje leki się skończą, a nie możesz akurat udać się do lekarza osobiście, to rozwiązaniem dla ciebie będzie e-recepta.

Wśród innych metod leczenia nerwicy można wymienić:

 • techniki relaksacyjne – głębokie oddychanie, medytacja i joga mogą pomóc w złagodzeniu objawów nerwicy;
 • aktywność fizyczna – regularne ćwiczenia mogą pomóc w zmniejszeniu niepokoju i poprawie samopoczucia;
 • zmiana stylu życia – zmiana diety, unikanie nadmiernego stresu i nauczenie się technik radzenia sobie ze stresem mogą pomóc w poradzeniu sobie z nerwicą.

W przypadku nasilenia się objawów nerwicy pacjent powinien dużo odpoczywać, dlatego warto poprosić o L4 online.

Szum w uszach – inne przyczyny

Odczuwasz szum w uszach? Nerwica to tylko jedna z możliwych przyczyn. Szumy uszne mogą pojawić się także w wyniku:

 • uszkodzenia słuchu – uszkodzenie błony bębenkowej lub innych elementów ucha. Może to być spowodowane przez głośne dźwięki, infekcje lub niektóre leki;
 • choroby ucha – można tutaj wymienić między innymi chorobę Meniere’a lub zapalenie ucha środkowego;
 • nadciśnienia tętniczego – osoby zmagające się ze zbyt wysokim ciśnieniem mogą odczuwać szumy uszne;
 • przyjmowania niektórych leków;
 • guza mózgu;
 • zaburzeń metabolicznych.

W przypadku wielu dolegliwości, których objawami są szumy uszne, pacjent może zgłosić się po zwolnienie lekarskie online, gdy nasilenie się symptomów nie pozwala na wykonywanie obowiązków służbowych.

Szum w uszach – diagnostyka

Diagnostyka w przypadku tej dolegliwości bywa bardzo utrudniona. Konieczna jest czasami współpraca z wieloma specjalistami, aby otrzymać poprawne rozpoznanie. Początkowo lekarz zbierze wywiad i wykona badanie otolaryngologiczne, później przeprowadzi badanie audiologiczne. Wśród badań stosowanych w diagnostyce wymienić można jeszcze:

 • badanie nystagmograficzne;
 • kwestionariusze oceniające skutki szumów usznych (np. THI).

Nie można lekceważyć szumu w uszach. Nerwica, a także inne choroby, które dają ten objaw, powinny być leczone przez specjalistów, w innym wypadku symptomy mogą z czasem ulegać nasileniu.

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz