Jednym z częściej pojawiających się objawów zakażenia koronawirusem jest kaszel. Wymienia się go zaraz obok gorączki, zmęczenia, utraty węchu i smaku, a także dolegliwości bólowych. Suchy kaszel covid dotyka około 60% pacjentów. Jak sobie z nim radzić? Przeczytaj!
Suchy kaszel covid bywa dla chorych uciążliwy – choć jest to odruch obronny organizmu, może znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie i pogorszyć jakość życia pacjenta. Specjaliści tłumaczą, że jest on szczególnie niebezpieczny dla osób starszych, a także z zaburzeniami odporności i tych z ograniczoną zdolnością do kaszlu. To właśnie one są narażone na rozwój zapalenia płuc, a w jego następstwie do niewydolności oddechowej. Pacjenci z grup ryzyka muszą zwrócić szczególną uwagę na właściwe postępowanie w przebiegu choroby i leczenie objawowe suchego kaszlu. Tym bardziej że często towarzyszą mu duszności.
Suchy kaszel covid – objaw choroby
Suchy kaszel oceniany jest jako nieproduktywny, nieprzynoszący ulgi choremu. Dlaczego? Ten rodzaj kaszlu nie powoduje odkrztuszania wydzieliny i oczyszczania dróg oddechowych. Jest on wynikiem podrażnienia rozpoczynającego się w gardle, dlatego najczęściej towarzyszy chorobom górnych dróg oddechowych, pojawia się w przebiegu przeziębienia i grypy. Inaczej kaszel mokry, który powoduje odkrztuszanie plwociny i występuje w zapaleniu dolnych dróg oddechowych. Suchy kaszel może przekształcić się w mokry np. przy zapaleniu płuc. Warto wspomnieć, że kaszel jest jednym z symptomów pozwalających różnicować choroby i stawiać diagnozy.
Suchy kaszel covid to częsty objaw, ponieważ w przypadku koronawirusa sars-cov-2 dochodzi do zajęcia dróg oddechowych. Pojawienie się kaszlu powinno skłonić do konsultacji lekarskiej. Jeśli czujesz się źle i nie chcesz wychodzi z domu, możesz odbyć konsultacje lekarskie online. Jeśli to konieczne, specjalista zleci wykonanie testu, dzięki któremu uzyskasz pewność, czy zaraziłeś się koronawirusem sars-cov-2, czy dotknęło cię zwykłe przeziębienie.
Zakażenie koronawirusem – jak łagodzić i leczyć męczący kaszel?
Jeśli męczy cię infekcja, której towarzyszy uciążliwy, nieproduktywny i przewlekły kaszel, podwyższona temperatura ciała, zmęczenie, zatkany nos, masz trudności z oddychaniem, zasięgnij porady lekarza. Zwłaszcza jeśli objawy będą się nasilać. Koniecznie zastosuj się do zaleceń medycznych. O czym warto pamiętać?
- Przy kaszlu lepiej unikaj pozycji leżącej na plecach;
- warto wprowadzić ćwiczenia oddechowe, po wcześniejszej konsultacji z lekarzem;
- możesz wypróbować naturalne sposoby łagodzenia kaszlu m.in. miód;
- stosuj odpowiednie nawodnienie, by osłabić odruch kaszlu;
- objawy covid-19 można także łagodzić stosując leki przepisane przez specjalistę.
Jakie leki będą skuteczne w przypadku suchego kaszlu? To przede wszystkim preparaty hamujące odruch kaszlu, czy steroidy wziewne dostępne jedynie na receptę. Pomocniczo stosowana jest także lewodropropizyna działająca obwodowo na oskrzela i znosząca ich skurcz. Kaszel blokuje także kodeina, którą należy podawać w odpowiednich dawkach, zgodnie z zaleceniami lekarza. Antybiotyki sprawdzają się jedynie w przypadku bakteryjnych powikłań.
Suchy kaszel covid, czy grypa?
Kaszel jest objawem towarzyszącym wielu chorobom, dlatego nigdy nie należy go bagatelizować. Wynik testu antygenowego lub wymazu z nosogardła da odpowiedź na pytanie, czy masz do czynienia z koronawirusem. Jeśli męczy cię duszący, szczekający kaszel, z którym nie możesz sobie poradzić, zasięgnij porady. Pamiętaj, że w przebiegu covid-19 może pojawić się krwioplucie, które jest wynikiem uszkodzenia błony śluzowej i nie stanowi zagrożenia. Odkrztuszanie krwistej plwociny występujące wraz z mokrym kaszlem to już poważniejszy problem.
W przypadku koronawirusa duże znaczenie ma diagnostyka, szybki test pomaga określać, co jest przyczyną kaszlu. Pamiętaj, że nie każdy suchy kaszel oznacza zarażenie covid-19, jednak każdy wymaga odpowiedniego postępowania.