Odczuwasz straszne osłabienie? Nerwica może prowadzić do takich objawów. Jeśli doświadczasz silnego osłabienia związanego z nerwicą, to powinieneś udać się po specjalistyczną pomoc. Lekarz będzie mógł ocenić twoje objawy i zaproponuje odpowiednie leczenie. Nerwica nie może pozostawać nieleczona, ponieważ objawy mogą z czasem ulegać nasileniu. Najskuteczniejszym sposobem leczenia nerwicy jest psychoterapia.
Czym jest nerwica?
Nerwica to choroba psychiczna, w której przebiegu potrzebna jest pomoc specjalisty. Pacjenci powinni szukać pomocy psychologicznej, psychiatrycznej i terapeutycznej, aby móc wrócić do zdrowia i osiągnąć zadowalający poziom życia. Osoba chora na nerwicę ma zaburzenia psychiczne, ale nie ma zaburzeń postrzegania rzeczywistości, dlatego jej zachowanie jest podobne do innych osób z jej otoczenia.
Należy pamiętać, że pojęcie „nerwica” obejmuje kilka różnych schorzeń, które mogą się od siebie różnić rodzajami zaburzeń psychicznych. Najczęstsze objawy nerwicy to lęk, niepokój i nadmierny strach. Obecnie często używana nazwa dla nerwicy to zaburzenia lękowe, co budzi mniej pejoratywne skojarzenia. Zaburzenia nerwicowe mogą mieć znaczący wpływ na całe życie pacjenta i uniemożliwić prawidłowe funkcjonowanie w życiu społecznym, zawodowym i rodzinnym. Jednym z objawów może być także straszne osłabienie. Nerwica to poważny problem, którego nie należy ignorować.
Jeżeli otrzymałeś leki w związku ze swoją chorobą, to pamiętaj, by stosować je zgodnie z zaleceniami lekarza. Twoje leki się kończą, a nie możesz udać się do lekarza? Rozwiązaniem będzie e-recepta, którą otrzymasz bez wychodzenia z domu!
Neurastenia a osłabienie – objawy nerwicy
Neurastenia to zaburzenie lękowe charakteryzujące się zmęczeniem, zawrotami głowy, bólami głowy i obniżonym nastrojem. Może pojawić się w związku z nadmiarem obowiązków i brakiem czasu na odpoczynek. Wpływ na jej rozwój ma również duża liczba sytuacji stresowych. Jak odróżnić neurastenię od zwykłego przemęczenia? W przypadku zwykłego zmęczenia objawy ustępują zaraz po ustąpieniu czynnika, który je wywołuje. W przypadku neurastenii objawy utrzymują się długo i nie mają konkretnej przyczyny. Pacjentowi bardzo trudno jest funkcjonować, a wykonywanie zwykłych codziennych czynności wymaga bardzo dużego samozaparcia. Chory może odczuwać wyczerpanie psychofizyczne nawet po wykonaniu lekkich prac. Dodatkowymi objawami są zaburzenia ze strony układu pokarmowego, osłabienie libido, bezsenność i stany depresyjne. Neurastenię dzieli się na dwa rodzaje:
- z dominującym zwiększeniem męczliwości fizycznej – pacjent odczuwa zmęczenie po lekkim wysiłku fizycznym, może temu towarzyszyć ból mięśni; dodatkowo chory nie może się dobrze zregenerować;
- z dominującym zwiększeniem męczliwości psychicznej – ten rodzaj neurastenii dotyczy zmęczenia po wysiłku umysłowym: pacjentom zdarzają się problemy z koncentracją, mają również problemy z procesami myślowymi i wyciąganiem logicznych wniosków; zaburzenie może dotyczyć także pamięci.
W przypadku nasilenia się objawów, które uniemożliwią wykonywanie obowiązków służbowych, pacjent może wziąć zwolnienie lekarskie. L4 online to najlepszy sposób na otrzymanie kilku dni wolnego ze względu na zły stan zdrowia.
Neurastenia – przyczyny
Za główną przyczynę neurastenii uważa się silny stres, to właśnie on powoduje straszne zmęczenie. Nerwica może utrzymywać się przez długi czas. Na poziomie fizycznym neurastenia związana jest z zaburzeniami w syntezie neuroprzekaźników w układzie nerwowym, a także zaburzeniami w gospodarce hormonalnej organizmu. Chorobę dosyć trudno jest zdiagnozować, ponieważ najpierw trzeba wykluczyć inne możliwe choroby, które dają podobne objawy emocjonalne, neurologiczne i somatyczne.
Neurastenia – leczenie
Najważniejsze w leczeniu neurastenii jest postawienie trafnej diagnozy. Często trwa to dosyć długo, bo konieczne jest wykluczenie innych chorób, które objawiają się zmęczeniem. Najskuteczniejszym sposobem leczenia jest psychoterapia. Skieruje cię na nią psychiatra po rozpoznaniu choroby. Leczenie farmakologiczne stosowane jest, gdy ataki się nasilają. Dzięki nim można załagodzić dokuczliwe objawy. Leków nie można jednak brać stale, ponieważ mogą one doprowadzić do uzależnienia, które pogłębi stany lękowe.
W psychoterapii ważne jest nauczenie pacjenta tego, jak radzić sobie z emocjami, które prowadzą do nasilenia się objawów. Czas jej trwania zależy od indywidualnych warunków każdego pacjenta.
Jeżeli objawy uniemożliwiają pracę, to chory powinien iść na L4. Zwolnienie lekarskie online można otrzymać bez wychodzenia z domu.
Wiele chorób może powodować straszne osłabienie. Nerwica jest jedną z nich, ale żeby ją potwierdzić, konieczne jest czasem przeprowadzenie wielu różnych badań. Jeżeli widzisz u siebie objawy nerwicy, to nie wahaj się udać po pomoc!