Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Skuteczna antykoncepcja w zasięgu ręki, czyli jakie tabletki antykoncepcyjne polecacie 2022

skuteczna antykoncepcja

Na rynku istnieje wiele rodzajów tabletek antykoncepcyjnych, przez co kobiety dopiero planujące rozpoczęcie stosowania tej metody antykoncepcji stają przed ciężkim wyborem. Wybór najlepszego rodzaju pigułek jest kluczem do sukcesu, ponieważ pozwala uniknąć wielu skutków ubocznych tego rozwiązania. Ponadto, sprawdzone tabletki gwarantują dobre samopoczucie pacjentki. Jakie tabletki antykoncepcyjne są obecnie polecane? Przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące tej metody antykoncepcji

Jakie tabletki antykoncepcyjne polecacie 2022. Jakie rodzaje tabletek antykoncepcyjnych można zastosować?

Obecnie na rynku istnieje wiele rodzajów tabletek antykoncepcyjnych. Poszczególne z nich mogą różnić się między sobą między innymi ilością zawartych w swoim składzie hormonów, a także stężeniem poszczególnych z nich. Wśród tabletek antykoncepcyjnych możemy wyróżnić dwa główne rodzaje:

Tabletki jednoskładnikowe zawierają tylko jeden hormon – progestagen. W efekcie charakteryzują się mniej zaawanasowanym działaniem, przez co są zalecane młodym kobietom oraz pacjentom, u których istnieją przeciwskazania do stosowania tabletek dwuskładnikowych. Drugi rodzaj tabletek, oprócz progestagenu zawiera również estrogen. Wśród dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych można wyróżnić kolejne kategorie:

To kryterium podziału opiera się na stężeniu hormonów w poszczególnych tabletkach znajdujących się w opakowaniu. Tabletki jednofazowe posiadają to samo stężenie, dwuskładnikowe dzielą się na dwie grupy, natomiast sekwencyjne składają się z kilku różnych grup, z czego każda charakteryzuje się innym stężeniem substancji czynnych. Tabletki dwuskładnikowe oraz sekwencyjne muszą być stosowane z zachowaniem odpowiedniego schematu, ponieważ naśladują one naturalny cykl. 

Jak działają tabletki antykoncepcyjne?

Tabletki antykoncepcyjne wpływają nie tylko na kobiecy układ rozrodczy, ale także na funkcjonowanie całego organizmu. Substancje czynne, czyli hormony regulują wiele procesów, dzięki czemu pacjentka jest kompleksowo chroniona przed zapłodnieniem i zajściem w ciążę. Działanie tabletek antykoncepcyjnych opiera się na:

 • hamowaniu owulacji,
 • uniemożliwianiu dojrzewania pęcherzyków Graafa,
 • zagęszczaniu śluzu znajdującego się w szyjce macicy.

W efekcie komórka jajowa nie jest uwalniania, a plemniki nie mogą poruszać się z powodu gęstego śluzu. Wspomniana wydzielina dba również o to, aby w razie zapłodnienia komórka nie mogła zagnieździć się w macicy. 

Jakie tabletki antykoncepcyjne polecacie 2022. Czym kierować się podczas wyboru tabletek antykoncepcyjnych?

Podczas wyboru tabletek antykoncepcyjnych należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Warto kierować się:

 • stanem zdrowia pacjentki,
 • istnieniem chorób,
 • przeznaczeniem kuracji.

Tabletki antykoncepcyjne mogą być stosowanie nie tylko w celu zapobiegania ciąży, ale także po to, aby leczyć trądzik lub nadmierne owłosienie. Odpowiednio dobrane tabletki pozwolą uniknąć wielu skutków ubocznych, a także sprawią, że pacjentka będzie w pełni zadowolona z kuracji. 

Kto powinien unikać tej metody antykoncepcyjnej?

Nie każda pacjentka może skorzystać ze skutecznego działania tabletek antykoncepcyjnych. Istnieje kilka przeciwskazań, których istnienie wyklucza kobietę z możliwości rozpoczęcia kuracji hormonalnej. Tabletek antykoncepcyjnych należy unikać jeśli występuje:

 • choroba zakrzepowo-zatorowa,
 • ryzyko powstania zakrzepów,
 • cukrzyca,
 • migrena,
 • choroba nowotworowa,
 • nadciśnienie,
 • niewydolność wątroby.

Tabletki antykoncepcyjne nie powinny być stosowane również przez kobiety palące papierosy, a także pacjentki wymagające tymczasowego unieruchomienia, na przykład po przeprowadzonej operacji. Czynniki te mogą zwiększać ryzyko pojawienia się zakrzepów. 

Jakie tabletki antykoncepcyjne polecacie 2022. Które tabletki wybrać, aby móc cieszyć się najwyższym poziomem zabezpieczenia przed ciążą?

Podczas wyboru metody antykoncepcji, wiele kobiet bierze pod uwagę skuteczność poszczególnych z nich. Skuteczność jest określana przez tzw. wskaźnik Pearla. Im niższy wskaźnik, tym wyższa ochrona przed zapłodnieniem. Poszczególne rodzaje tabletek antykoncepcyjnych różnią się miedzy sobą skutecznością ochrony. Wskaźnik Pearla przyjmuje dla poszczególnych rodzajów pigułek następujące wartości:

 • 0,2 – 0,5 dla dwuskładnikowych jednofazowych,
 • 0,7 dla dwuskładnikowych dwufazowych,
 • 0,2 – 1,4 dla dwuskładnikowych sekwencyjnych,
 • 1-3 dla jednoskładnikowych.

Obecnie poleca się stosowanie tabletek antykoncepcyjnych dwuskładnikowych jednofazowych, ponieważ gwarantują one wysoką skuteczność. Przed rozpoczęciem kuracji warto jednak skonsultować się z lekarzem w celu wykluczenia istnienia przeciwskazań do rozpoczęcia stosowania tej metody antykoncepcji. 

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz