Silny ból zęba często utrudnia normalne funkcjonowanie i zmusza do szukania pomocy u dentysty. Co, jednak jeśli na wizytę trzeba czekać? W takiej sytuacji warto ratować się dostępnymi w aptece środkami o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Pacjenci mają do wyboru tabletki, kapsułki, granulat do sporządzania zawiesiny. Wiele z nich jest dostępnych bez recepty – można je nabyć w aptece internetowej i stacjonarnej. Do najpopularniejszych środków należy paracetamol i ibuprofen. To jednak nie wszystkie preparaty, które okażą się pomocne w przypadku bólu zębów.
Ból zęba – przyczyny bólu
Do najczęstszych przyczyn bólu zęba należą:
- próchnica;
- zapalenie miazgi;
- uraz;
- wyrzynanie zęba;
- nadwrażliwość;
- zapalenie tkanek okołowierzchołkowych;
- ubytki.
Rodzaj bólu, stopień nasilenia dolegliwości zależy od przyczyny. Może to być ostry ból, pojawiający się okresowo, ćmiący, pulsujący, narastający, nasilający się przy nagryzaniu:
- ubytki próchnicowe powodują charakterystyczny, krótkotrwały, ostry ból oraz wrażliwość na zimne i gorące pokarmy;
- stan zapalny miazgi powoduje ból ćmiący, nieustający;
- zapalenie przyzębia objawia się stałym, uciążliwym bólem;
- zapalenie ucha oraz zatok wiąże się z bólem odczuwanym w całej jamie ustnej; zęby są wrażliwe na nadgryzanie, opukiwanie.
W wielu przypadkach konieczny będzie silny lek przeciwbólowy na ból zęba.
Silny lek przeciwbólowy na ból zęba – jaki wybrać?
Dolegliwości bólowe zębów wymagają konsultacji lekarskiej – konieczna jest wizyta u stomatologa. W oczekiwaniu na pomoc warto sięgnąć po leki, które pomogą złagodzić ból. Jeśli nie wiesz, jaki silny lek przeciwbólowy na ból zęba wybrać, skorzystaj z telekonsultacji. Podczas rozmowy lekarz wytłumaczy, jaki masz wybór i jak stosować wybrany środek. W razie konieczności wystawi zwolnienie lekarskie online – ból znacznie pogarsza jakość życia, czasem uniemożliwia codzienne funkcjonowanie. L4 online to czas, który możesz wykorzystać na powrót do dobrej kondycji.
Szeroki wybór środków przeciwbólowych obejmuje leki w formie tabletek, kapsułek oraz granulatów do przygotowywania roztworu. Dostępne są również tabletki musujące. Możesz wybierać m.in. wśród:
- niesteroidowych leków przeciwzapalnych (tzw. leki z grupy NLPZ), których substancją czynną jest ibuprofen, naproksen, kwas acetylosalicylowy, ketoprofen lub deksketoprofen w postaci deksketoprofenu z trometamolem; leki te wykazują silne działanie, dostępne są w różnych dawkach;
- leki zawierające paracetamol o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym, stosowane przy bólu o słabszym nasileniu;
- preparaty zawierające zarówno paracetamol, jak i ibuprofen;
- środki zawierające metamizol sodowy stosowane w przypadku bardzo silnego bólu.
W aptekach dostępne są również środki przeciwbólowe, które zawierają substancje takie, jak kodeina, kofeina, pseudoefedryna, propyfenazon.
Silny ból zęba – o czym należy pamiętać?
Leki przeciwbólowe powinny być stosowane zgodnie z zaleceniami farmaceuty lub lekarza. Nie należy też przyjmować ich zbyt długo. Trzeba pamiętać, że nadużywanie środków wiąże się z ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych, dlatego konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności. Warto skonsultować się ze specjalistą, który może zaproponować lek na receptę (w takiej sytuacji przyda się e-recepta). Jakie leki mogą ulżyć w bólu?
To silne leki, które pomogą przetrwać do wizyty w gabinecie stomatologicznym.
Każdy, kto choć raz doświadczył silnego bólu zęba wie, że potrafi on uniemożliwić normalne funkcjonowanie. W takiej sytuacji trzeba działać szybko i najlepiej od razu zapisać się do dentysty. Tylko specjalistyczne leczenie pozwoli usunąć przyczynę dolegliwości i pozbyć się bólu na dobre. W oczekiwaniu na wsparcie lekarza można sięgnąć po lek przeciwbólowy. Zadziała on doraźnie i pomoże doczekać do wizyty bez niepotrzebnego cierpienia.