Silny ból żołądka to dolegliwość, która nie zawsze świadczy o poważnych schorzeniach i wymaga specjalistycznego leczenia. Warto jednak wiedzieć, co może powodować problem i jak radzić sobie w przypadku jego wystąpienia. Przyczyną może być zwykła niestrawność, ale także zapalenie żołądka czy choroba wrzodowa. Kłucie w nadbrzuszu może pojawić się także w zawale mięśnia sercowego oraz przy ostrym zapaleniu trzustki. Objawy takie warto skonsultować z lekarzem, który może zlecić szczegółową diagnostykę – wykonanie gastroskopii i badań laboratoryjnych. Leczenie uzależnione jest od rozpoznania. Poważniejsze przypadki medyczne wymagają pilnej hospitalizacji.
Jakie są najczęstsze objawy bólu żołądka?
Ból żołądka odczuwany jest w obszarze między klatką piersiową a okolicą miednicy (w górnej części brzucha). Może mieć charakter kurczliwy, tępy, przerywany, ostry, pojawia się w jednym miejscu lub rozchodzi po całym brzuchu. W zależności od przyczyny pojawia się na czczo, tuż po jedzeniu albo trwa przez cały dzień. Towarzyszyć mu mogą m.in. mdłości, biegunka i wymioty, kwaśne odbijanie, zgaga, cofanie się treści żołądkowej. Częstym objawem są także zaparcia, wzdęcia, gazy i uczucie pełności, osłabienie apetytu, problemy z oddawaniem stolca, utrata wagi. Wszystkie te symptomy świadczą o problemach zdrowotnych i wymagają odpowiedniego leczenia. Należy zwrócić uwagę na ich częstość i intensywność, ponieważ te cechy mogą wskazywać na konkretną przyczynę bólu żołądka.
Ważne jest, aby zaobserwować, czy ból jest okresowy, czy stały. Ból żołądka pojawiający się od czasu do czasu może być spowodowany złą dietą, stresem lub przyjmowaniem niektórych leków. Natomiast stały ból żołądka może świadczyć o poważniejszych schorzeniach, które wymagają konsultacji z lekarzem (choroba wrzodowa żołądka, dwunastnicy). Jeśli dolegliwości utrzymują się dłużej, ból żołądka jest bardzo intensywny, należy skontaktować się ze specjalistą, który może zlecić badania i wdrożyć odpowiednie leczenie. Możesz skorzystać z telekonsultacji, podczas której wystawione zostaną e-recepta i zwolnienie lekarskie online.
Jaka jest najczęstsza przyczyna bólu żołądka?
Ból brzucha jest częstym problemem zdrowotnym, którego przyczyną mogą być choroby żołądka, ale również innych narządów. Mniej intensywny lub silny ból żołądka zwykle pojawia się przy:
- zapaleniu błony śluzowej żołądka;
- wrzodach żołądka i dwunastnicy, które powstają w wyniku uszkodzenia błony śluzowej żołądka przez bakterię Helicobacter pylori. Objawy obejmują ból żołądka, zgagę, uczucie pełności i nudności;
- zapaleniu trzustki, które wywołane jest przez drobnoustroje i stres, które powodują uszkodzenie trzustki i wyciek enzymów trzustkowych do jamy brzusznej; powoduje ból żołądka, nudności i wymioty;
- zapaleniu wyrostka robaczkowego, które spowodowane jest przez zakażenie bakteryjne. Objawy to ostry ból żołądka, wzdęcia, nudności, wymioty, gorączka;
- chorobie refluksowej przełyku, która wywoływana jest przez nadmiar kwasu żołądkowego, który wydostaje się z żołądka do przełyku; powoduje zgagę, ból za mostkiem, uczucie pełności w żołądku i ból żołądka;
- chorobie Leśniowskiego-Crohna, czyli autoimmunologicznej chorobie jelit, która może powodować ból żołądka, biegunkę, wzdęcia, nudności i utratę masy ciała;
- zespole jelita drażliwego, które jest zaburzeniem czynnościowym układu pokarmowego wywołującym biegunkę, zaparcia, wzdęcia i ból żołądka;
- nadkwaśności.
Inne przyczyny bólu żołądka to infekcje, alergie, stres i nieprawidłowe odżywianie. Jeśli ból żołądka jest ciągły lub trwa dłużej niż kilka dni, pojawia się nagle i staje się coraz bardziej intensywny, należy skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia przyczyny.
Silny ból żołądka – diagnostyka
Silny ból żołądka jest uciążliwym objawem, który może być spowodowany różnymi przyczynami. Dlatego ważne jest, aby wykonać odpowiednie badania diagnostyczne, wykluczyć lub potwierdzić konkretną chorobę przewodu pokarmowego. Metody diagnostyczne obejmują przede wszystkim badania laboratoryjne. Może to być oznaczenie zawartości kwasu solnego w żołądku, morfologia krwi, ale także badanie moczu lub testy alergiczne. Ponadto stosuje się również badania obrazowe, takie jak USG, RTG lub gastroskopia. Wybrana metoda diagnostyczna powinna być dostosowana do konkretnego pacjenta.
Jak leczy się ból żołądka?
Leczenie wymaga identyfikacji i eliminacji przyczyny bólu. W niektórych przypadkach wystarczające będzie stosowanie leków przeciwbólowych, a w innych konieczne może być specjalistyczne leczenie farmakologiczne lub chirurgiczne. Lekarz może zalecić stosowanie leków przeciwbólowych, takich jak paracetamol lub ibuprofen, które mogą pomóc w łagodzeniu bólu. Leki te są dostępne bez recepty i powinny być przyjmowane zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku, gdy ból żołądka jest spowodowany zakażeniem lub zapaleniem, lekarz może przepisać antybiotyki lub leki przeciwzapalne (niekiedy konieczne jest też L4 online). Zaleca się również wprowadzenie zmian w diecie – należy ograniczyć spożycie tłustych potraw, pokarmów, które mogą powodować wzdęcia (produkty mleczne, zbożowe, orzechy), unikać pokarmów wysokosłodzonych i smażonych. Na ból żołądka często pomaga picie dużej ilości wody.
W niektórych przypadkach konieczna może być interwencja chirurgiczna. Leczenie może obejmować usunięcie części żołądka, przywrócenie prawidłowego działania poprzez wszczepienie urządzenia do wytwarzania skurczów mięśni żołądka lub zmiana przepływu żołądkowo-jelitowego. Chirurgiczne leczenie silnego bólu żołądka jest ostatecznością – przeprowadza się je, gdy inne metody nie przynoszą spodziewanych rezultatów.
Ból żołądka – jak zapobiegać?
O układ trawienny można zadbać, eliminując tym samym prawdopodobieństwo występowania dolegliwości bólowych. Należy unikać potraw ciężkostrawnych, tłustych, smażonych, spożywać mniej słodyczy i wysokoprzetworzonej żywności. Nieprzyjemne objawy często nasilają ostre przyprawy oraz używki (kawa, alkohol, papierosy), z których warto zrezygnować. Lekarze zalecają, by pierwszy posiłek zjeść do godziny po przebudzeniu. Na problemy z trawieniem mogą też skarżyć się osoby prowadzące siedzący tryb życia, palące papierosy i nadużywające alkoholu, dlatego konieczna jest zmiana nawyków.
Choć często silny ból żołądka przemija sam i nie świadczy o poważnych problemach, istnieje ryzyko, że za uczuciem dyskomfortu kryją się konkretne schorzenia. Jeśli bóle powtarzają się, odczuwasz nieprzyjemny ucisk, a dolegliwości nasilają się, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Właściwa diagnoza umożliwi podjęcie leczenia, które szybko złagodzi ból i przyniesie ci ulgę. W ten sposób unikniesz też groźnych powikłań.