Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Silny ból gardła – przyczyny występowania. Leczenie bólu gardła, domowe sposoby

Silny ból gardła

Ostry ból gardła towarzyszy wielu sezonowym infekcjom, pojawia się również w porze letniej – sprzyja mu przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, różnice temperatur, czy spożywanie zimnych napojów i lodów. Bólowi gardła często towarzyszy ból głowy, gorączka, osłabienie, zmęczenie. W początkowej fazie choroby można próbować domowych sposobów na ból gardła, ewentualnie sięgnąć po preparaty dostępne bez recepty – tabletki do ssania, preparaty do płukania. Przewlekły, nieustępujący ból wymaga konsultacji ze specjalistą. Może wskazywać na rozwinięcie się infekcji bakteryjnej (angina) i wymagać podania antybiotyku. W takiej sytuacji wizyta u lekarza jest niezbędna.

Silny ból gardła – przyczyny występowania dolegliwości

Najczęstszą przyczyną bólu gardła są infekcje wirusowe – dolegliwości spowodowane są przez rynowirusy, adenowirusy, enterowirusy. Przy chorobie spowodowanej przez wirusy pojawia się również szereg innych objawów jak kaszel, chrypka, katar, osłabienie i rozbicie, czasem gorączka. Gardło jest czerwone, występuje obrzęk i podrażnienie śluzówki. Za ból gardła odpowiedzialne mogą być także bakterie, wywołujące m.in. anginę. W przypadku infekcji bakteryjnej można zaobserwować powiększenie migdałków oraz biały nalot. Chory może mieć dreszcze, powiększone węzły chłonne szyi. Inne przyczyny bólu gardła to:

  • mononukleoza zakaźna;
  • grypa;
  • błonica;
  • zakażenie wirusem HIV;
  • przewlekłe zapalenie zatok przynosowych;
  • przewlekłe ropne zapalenie gardła;
  • zatrzymanie ciała obcego w gardle lub przełyku;
  • oparzenie.

Ból gardła może być jednostronny lub uogólniony. Często nasila się podczas przełykania, może uniemożliwić jedzenie i mówienie. Ból gardła miewa różne nasilenie i pojawia się w każdym wieku. Sposoby leczenia uzależnione są od przyczyny wywołującej dolegliwości. Nieustępujący, nasilający się ból wymaga konsultacji lekarskiej. Na początek warto skorzystać z telekonsultacji – specjalista może wystawić L4 online oraz receptę (e-recepta).

Domowe sposoby na ostry ból gardła

Infekcja wirusowa nie wymaga zazwyczaj wizyty u lekarza, pacjent może spróbować pokonać chorobę sam, stosując domowe sposoby na ból gardła i objawy towarzyszące. Przydadzą się środki przeciwgorączkowe, przeciwzapalne. Warto też przeprowadzać płukanie gardła – można wykorzystać wodę z solą, rumianek, szałwię lub gotowe preparaty dostępne w aptece. Doskonale sprawdza się picie herbaty z miodem lub sokiem malinowym, naparu z czarnego bzu lub kwiatu lipy. Dolegliwości będą łagodzić preparaty na ból gardła – tabletki do ssania, syropy, spraye. Działają one odkażająco, zmniejszają ból i obrzęk, nawilżają błonę śluzową gardła. W przypadku infekcji wirusowej konieczny jest odpoczynek, nawadnianie organizmu, oczyszczanie nosa. W leczeniu infekcji pomogą preparaty z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Bakteryjna infekcja – leczenie bólu gardła

Ból gardła jest również objawem infekcji o podłożu bakteryjnym i może zwiastować anginę (ostre zapalenie migdałków podniebiennych). Charakterystyczny jest ostry ból przy przełykaniu, nieprzyjemny zapach z ust, wysoka gorączka. Najczęściej choroba ta wymaga podania antybiotyków – może to być jeden z poniższych preparatów:

Antybiotyki dostępne są na receptę i powinny być stosowane zgodnie z zaleceniami lekarza. Podczas kuracji warto też sięgnąć po środki, które pomogą złagodzić ostry ból gardła wywołany infekcją bakteryjną. Odpowiednie leczenie pozwala pozbyć się problemu w ciągu kilku dni. Angina wymaga pozostania w domu, dlatego konieczne będzie L4 lub zwolnienie lekarskie online.

Silny ból gardła – pozostałe przyczyny dolegliwości

Ból gardła może być również spowodowany innymi czynnikami – często jest wynikiem podrażnienia, które może spowodować oddychanie suchym, zanieczyszczonym powietrzem, nadwyrężanie głosu (krzyk, długie i częste przemawianie), palenie papierosów czy nadużywanie alkoholu. Czynniki te mogą prowadzić do rozwoju zapalenia gardła, które będzie objawiać się bólem, drapaniem, chrypką. Wysuszona śluzówka gardła potrzebuje wsparcia, dlatego należy nawilżyć ją przyjmując większą ilość płynów, stosując odpowiednie środki łagodzące ból (tabletki, spraye, syropy).

Leczenie bólu gardła zależy od przyczyny dolegliwości. W niektórych przypadkach skuteczne sposoby to płukanie i stosowanie tabletek do ssania, w innych konieczne jest podanie silniejszego leku. W razie wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem ogólnym lub udać do laryngologa. Zazwyczaj już sam wygląd gardła umożliwia postawienie prawidłowej diagnozy i wdrożenie właściwego leczenia. Stan zapalny gardła to częsta przypadłość, z którą każdego roku zmagają się zarówno dorośli, jak i dzieci. Na szczęście istnieje sporo metod na poprawę samopoczucia i złagodzenie bólu.

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz