Ból brzucha jest dolegliwością, której doświadczył każdy z nas. W większości przypadków nie oznacza poważnej choroby, a świadczy np. o niestrawności. Specjaliści wyróżniają kilka rodzajów bólu brzucha – somatyczny, trzewny i odniesiony. Dolegliwości mogą być spowodowane przyjmowaniem niektórych leków, urazem, nowotworami. Przedłużający się, nawracający, przewlekły ból wymaga konsultacji z lekarzem. Przy tzw. ostrym brzuchu konieczna może być interwencja chirurgiczna.
Silny ból brzucha – co to?
Silny ból brzucha może towarzyszyć problemom żołądkowym, bywa spowodowany spożyciem zbyt dużej ilości pokarmu. Może także świadczyć o zapaleniu pęcherzyka żółciowego, zapaleniu trzustki lub jelit, pojawiać się przy chorobach układu moczowego, a nawet wskazywać na zawał serca. Dolegliwości pojawiają się w przebiegu chorób pozostałych narządów jamy brzusznej jak wrzody żołądka, schorzenia trzustki. Ból brzucha towarzyszy infekcjom, wyczerpaniu nerwowemu, zaburzeniom hormonalnym. Dyskomfort, uczucie ucisku może wystąpić w dowolnym miejscu w górnej lub dolnej części jamy brzusznej, a niekiedy promieniuje aż do pleców. Ból może nasilać się np. przy kaszlu.
Aby zdiagnozować przyczynę nagłego i silnego bólu brzucha, lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem. Padają pytania o stosowane leki, dietę, stan emocjonalny chorego. Specjalista może również zalecić badanie krwi lub moczu, USG jamy brzusznej, a nawet tomografię komputerową, aby ustalić dokładną przyczynę bólu. Jeśli dolegliwości nie są znaczne, warto skorzystać z konsultacji online – podczas rozmowy lekarz ma możliwość wypisać zwolnienie lekarskie online. Może zostać również wystawiona e-recepta na leki, które pomogą w walce z uciążliwym problemem.
Natychmiastowej pomocy wymagają osoby z nagłym i bardzo intensywnym bólem brzucha. Zwłaszcza jeśli pojawią się dodatkowe objawy:
- wymioty;
- niemożność wypróżnienia się;
- tkliwość brzucha;
- wymiotowanie krwią;
- problemy z oddychaniem;
- ból między łopatkami, w klatce piersiowej.
Silny ból brzucha – przyczyny
Ból brzucha może mieć różne przyczyny, a także różny charakter – skurczowy, naciskający, kłujący lub tępy. Bywa uciążliwy i często występuje nagle. Najczęściej powodują go choroby narządów wewnętrznych, przewodu pokarmowego, a także zaburzenia trawienia, infekcje, ale również urazy. Do najczęstszych przyczyn należą m.in.:
- kamica żółciowa;
- zapalenie trzustki;
- zapalenie wyrostka robaczkowego;
- choroba refluksowa żołądka;
- zespół jelita drażliwego;
- kamica nerkowa;
- zapalenie jelita grubego;
- wrzody żołądka i dwunastnicy;
- niestrawność;
- infekcje bakteryjne i wirusowe (salmonelloza);
- zapalenie pęcherza moczowego;
- zapalenie wątroby.
Wśród przyczyn dolegliwości wymienia się również zaparcia, wzdęcia, menstruację, zatrucie pokarmowe, alergie i nietolerancje. Nagły ból brzucha może mieć różne przyczyny, dlatego niezmiernie ważna jest konsultacja z lekarzem, który podstawi diagnozę i dobierze metodę walki z problemem. Leczenie bólu brzucha polega najczęściej na leczeniu choroby podstawowej. Jeśli to konieczne specjalista wystawi zwolnienie (może to być L4 online).
Silny ból brzucha – objawy towarzyszące
Ból brzucha jest często jednym z kluczowych objawów wielu chorób. Może mieć różny charakter od delikatnego do silnego. Najczęściej jest to tzw. ból somatyczny, czyli wynikający z choroby organicznej. Silny ból brzucha jest wskazaniem do natychmiastowego skontaktowania się z lekarzem, ponieważ może być sygnałem poważnej choroby lub wskazywać na stan zagrażający życiu (pęknięcie tętniaka aorty brzusznej. zawał mięśnia sercowego). Warto zwrócić uwagę na towarzyszące mu objawy:
- nudności;
- wymioty;
- biegunka;
- wzdęcia, nadmiar gazów;
- zawroty głowy;
- dreszcze;
- gorączka;
- złe samopoczucie;
- osłabienie;
- trudności z oddaniem stolca;
- ból krzyża lub pleców;
- skurcze brzucha.
Symptomy należy monitorować, by w razie potrzeby skonsultować się z lekarzem. Konieczne może być przeprowadzenie specjalistycznych badań, aby wykluczyć poważną chorobę. Niepodjęcie niezbędnych kroków może prowadzić do powikłań jak np. perforacja wrzodu skutkująca zapaleniem otrzewnej. W razie wątpliwości należy udać się do szpitala.
Postępowanie przy bólu brzucha
Jak radzić sobie z bólem brzucha? Pomocne mogą okazać się leki rozkurczowe lub przeciwbólowe. W łagodzeniu dolegliwości pomogą również zimne okłady, a także metody relaksacji – oddychanie, medytacja, masaż. Bólom brzucha można zapobiegać, przede wszystkim modyfikując dietę, rezygnując z potraw ciężkostrawnych, żywności przetworzonej. Ważna jest również regularna aktywność fizyczna i odpowiednie nawadnianie organizmu. Gdy boli brzuch, należy poszukać dla siebie odpowiedniej pozycji – leżącej lub siedzącej (niektórym pomaga także pozycja kuczna). Leczenie zawsze uzależnione jest od przyczyny bólu i stanu chorego. W przypadku refluksu stosowane są preparaty:
Na wymioty i nudności lekarz może przepisać leki:
Dolegliwości bólowe brzucha dotyczą zarówno dzieci, jak i dorosłych. Zwykle ból nie oznacza poważnych kłopotów, może jednak wskazywać na schorzenia narządów wewnętrznych. Ostry, nasilający się lub powtarzający powinien skłonić do odbycia wizyty w przychodni. Poznanie przyczyny pozwoli na skuteczną terapię i poprawę komfortu życia chorego.