Przez wiele lat panowało przekonanie, że regeneracja mózgu po alkoholu następuje od razu po odstawieniu – tymczasem toksyczne substancje uszkadzają komórki nerwowe jeszcze długo po wytrzeźwieniu. Szczególnie narażeni na najpoważniejsze konsekwencje picia są nastolatkowie i alkoholicy. Najintensywniejszy rozwój układu nerwowego trwa do około 21. roku życia, a im bardziej intensywne picie, tym większe ryzyko dużych zmian w mózgu. Niektórym obszarom nie wystarczy samo odstawienie alkoholu. Przywrócenie ich funkcji wymaga zażywania specjalistycznych leków oraz kierunkowej terapii. O uszkodzeniach i wynikających z nich objawach decydują nie tylko duże dawki alkoholu.
Szkodliwy wpływ alkoholu na mózg. Nieodwracalne zmiany, możliwa regeneracja mózgu po alkoholu
Alkohol uszkadza mózg nie tylko bezpośrednio czy przez toksyczne metabolity, ale też w wyniku niedoboru elektrolitów i witamin, odwodnienia oraz chorób, które rozwinęły się na skutek spożywania alkoholu. W wyniku picia dochodzi do zaburzeń funkcji poznawczych, mowy, pamięci, koncentracji, koordynacji ruchowej i świadomości. Istotne zmiany zachodzą także w zakresie pracy i stężenia ważnych neuroprzekaźników. To typowe skutki uboczne działania alkoholu spożywanego w niewielkich ilościach – dlatego w razie kaca warto wziąć zwolnienie lekarskie online. Do najgłębszych, najtrudniejszych do zregenerowania uszkodzeń dochodzi w częściach odpowiedzialnych za:
- rozpoznawanie emocji;
- reakcje impulsywne;
- planowanie;
- ocenę przestrzenną;
- skupienie na jednej czynności;
- podzielność uwagi;
- pracę wzroku.
Przywrócenie powyższych funkcji mózgu jest najtrudniejsze. Wymaga też znacznie więcej czasu, niż się wydawało. W 2019 r. hiszpańscy i niemieccy badacze odkryli, że wypity alkohol wpływa na mózg nawet przez 6 tygodni od momentu rozpoczęcia abstynencji. W tym czasie dochodziło przede wszystkim do uszkodzeń istoty białej, głównie w części przedniej oraz na prawej półkuli. Szanse na regenerację mózgu po alkoholu to kwestia indywidualna. Duże znaczenie ma też to, które komórki nerwowe uległy zniszczeniu. W tych częściach mózgu wytworzenie nowych neuronów jest najtrudniejsze:
- płaty czołowe;
- ciało modzelowate;
- istota biała – spoidło wielkie, strzępek, jądro półleżące;
- istota szara w skupiskach;
- hipokamp;
- móżdżek;
- zwoje podstawy;
- jądro podwzgórza.
Nie tylko ilość spożywanego alkoholu wpływa na zakres alkoholowych uszkodzeń mózgu
Ze wstępu wiesz, że zmiany degeneracyjne w mózgu zależą również od częstotliwości picia i wieku. Zaburzenia funkcjonowania mózgu po raczeniu się alkoholem zależą także od wagi, płci, poziomu zmęczenia, spożywanych posiłków, aktualnego stanu zdrowia oraz predyspozycji genetycznych. Ta sama dawka u jednej osoby może wywołać zupełnie inne skutki niż u pozostałych. Uzależnienie od alkoholu nie daje możliwości odbudowy komórek nerwowych. Zwiększa również ryzyko chorób związanych z uszkodzeniami mózgu. Najpoważniejsza jest chroniczna psychoza Korsakowa – stan w zespole Wernickego-Korsakowa u alkoholika, który może doprowadzić do śmierci. Możliwe objawy to:
- niemożność nauczenia się nowych rzeczy;
- roztargnienie;
- problemy z koordynacją mięśni i chodzeniem;
- paraliż nerwów, które poruszają oczami;
- luki w pamięci.
Są też choroby wywoływane piciem, które wpływają na układ nerwowy i zdolność regeneracji mózgu po alkoholu. Najbardziej zagrożone są dzieci pijących matek – nic nie zależy od nich. Alkoholowy zespół płodowy (FAS) przyczynia się do trwałych uszkodzeń, które powodują upośledzenie fizyczne, oddziałują na psychikę i zniekształcają osobowość. Ciężkie choroby wątroby – marskość, alkoholowe otłuszczenie – uszkadzają mózg. Za encefalopatię wątrobową odpowiadają głównie amoniak i mangan, uwalniane do układu nerwowego przez zniszczone komórki wątroby. Objawy i skutki tego schorzenia to:
- problemy ze snem;
- wahania nastroju;
- stany lękowe;
- zaburzenia osobowości;
- drgawki, trzepotanie rąk;
- depresja;
- śpiączka;
- śmierć.
Co pomaga regenerować komórki nerwowe? Jak długo trwa regeneracja mózgu po alkoholu?
Najlepszą metodą wspomagania odbudowy neuronów jest odtruwanie i suplementacja – zmiana diety lub specjalne preparaty. W regenerowaniu komórek nerwowych pomaga uzupełnienie niedoboru witamin B₁ (tiaminy), B₁₂, C, kwasu foliowego, cynku, magnezu, potasu, wapnia oraz koenzymu Q10. Duże znaczenie ma też odpowiednie nawodnienie – mózg jest wrażliwy nie tylko na brak, ale i nadmiar wody. Nie masz czasu odpowiednio zadbać o siebie po piciu? Weź L4 online i poświęć trochę czasu oraz środków, by uniknąć opisywanych powyżej konsekwencji!
Im dłużej spożywasz alkohol, tym większe prawdopodobieństwo nieodwracalnych zmian. Trudno z góry zakładać, ile potrwa powrót do wcześniejszego stanu. O ile w ogóle będzie możliwy. To, jak długo trwa regeneracja mózgu po alkoholu, zależy od stopnia uszkodzeń i wielu innych czynników – potrzeba średnio ok. 7 tygodni trwałej abstynencji, by zwiększyć liczbę komórek nerwowych o ok. 2%, aczkolwiek zalecany okres odstawienia często przekracza 6 miesięcy. Odstawienie kieliszka nie wystarczy i lekarze przepisali ci leki? Szybka e-recepta pozwoli ci uniknąć zbędnych, niebezpiecznych przerw w kuracji.