Przeziębienie najpowszechniejszą chorobą u Polaków?
Przeziębienie to choroba, z którą bez wątpienia miał styczność każdy z nas. Szczególnie popularne jest łapanie go w okresie jesienno-zimowym, kiedy za oknem robi się coraz chłodniej, a nasz organizm musi walczyć ze spadkami temperatury. W tym czasie przeziębienie jest zdecydowanie najpowszechniejszą chorobą u Polaków. Zachorowanie na nie nie jest niczym trudnym, ponieważ przedostaje się ono drogą kropelkową i łatwo się nim zarazić od innych. Stanowi zespół objawów związanych z zapaleniem błony śluzowej nosa i zatok i w związku z tym jest prawdopodobnie najczęstszą chorobą, z którą stykają się ludzie na całym świecie co najmniej kilka razy w roku.
Przeziębienie – skąd się bierze ta choroba?
Przeziębienie jest chorobą, na którą dorośli zapadają średnio 2-3 razy w roku, choć częstość jego występowania różni się w zależności od sezonu i indywidualnej odporności organizmu. Skąd w ogóle bierze się ta choroba? Możemy się zarazić nią od innego chorego drogą kropelkową bądź zakazić przez kontakt z przedmiotami, których dotykał. Chory, kichając bądź kaszląc oraz wydostaje bowiem zarazki, którymi zaraża innych. Taka osoba często dotyka także szczególnie tych przedmiotów, które służą do codziennego użytku. Na nich także pozostają zarazki, które przechodzą do naszego organizmu, gdy dotykamy swoich oczu, ust czy nosa.
Przeziębienie jest spowodowane zarażeniem wirusowym. Najczęściej powstaje w wyniku kontaktu z rinowirusami, koronawirusami czy adenowirusami, choć gatunków, którymi można się zarazić, jest znacznie więcej. Wirus dostaje się do nosa z wydychanym powietrzem albo jest przenoszony z rąk osoby podatnej na zarażenie.
Jakie są objawy przeziębienia?
Początkowymi objawami przeziębienia jest zazwyczaj złe samopoczucie, uczucie wysychania, pieczenia lub drapania w nosie. Po ich wystąpieniu następują takie symptomy, takie jak ból gardła, katar i kichanie. U niektórych pojawia się także kaszel oraz stan podgorączkowy osiągający do 38°C. Należy pamiętać, że przeziębienie może być tylko początkiem przyszłych dolegliwości. Może się bowiem rozwinąć to takich chorób, jak zapalenie oskrzeli czy płuc.
Przeziębienie u dzieci wygląda podobnie jak u dorosłych. Najmłodszych dotykają bowiem takie same objawy choroby i przechodzą je podobnie do starszych. Ich czas trwania może być jednak wydłużony, dłużej także zarażają innych. Stanowią zatem także najlepszych nosicieli dla wirusów i dlatego właśnie to najczęściej od dzieci zarażają się osoby dorosłe.
Ile może trwać przechorowanie przeziębienia?
Objawy przeziębienia utrzymują się zwykle około tygodnia, a po 3 do 4 dni od wystąpienia pierwszych symptomów następuje ich największe nasilenie. Po tym czasie stopniowo przemijają, choć katar czy kaszel mogą utrzymywać się u chorych nawet przez okres 2-3 tygodni.
Należy pamiętać także o tym, że po pojawieniu się objawów choroby stajemy się nosicielami wirusów i tym samym z łatwością możemy zarażać chorobą kolejne osoby. Zazwyczaj zarażamy od około jednego dnia przed pojawieniem się objawów, do nawet tygodnia trwania przeziębienia, największą zakaźność osiągając przez pierwsze kilka dni choroby, gdy najwięcej kaszlemy, a katar ma wodnistą postać, powodującą częste wycieranie nosa.
Przeziębienie a grypa – jak odróżnić te dwie choroby?
Mimo że objawy przeziębienia oraz grypy są niemal takie same, przebieg tych dwóch chorób jest nieco inny. Zarówno w przypadku przeziębienia, jak i grypy zarażamy się poprzez wirus złapany drogą kropelkową lub związany z kontaktem z osobą zarażoną. Grypa ma jednak dużo gwałtowniejszy przebieg i trwa zwykle dłużej niż przeziębienie. W przypadku grypy, objawy nie ustępują tak łatwo, lecz stopniowo dochodzi do ich nasilania. Różnicą jest także wysoka, zwykle 39°C gorączka, która w przypadku przeziębienia nie przekracza zwykle 38°C.
Do wystąpienia objawów grypy dochodzi dużo bardziej gwałtownie niż w przypadku przeziębienia, które charakteryzuje się stopniowo narastającymi symptomami. W przypadku grypy często niemożliwe jest także wykonywanie nawet najprostszych codziennych czynności. Chorego dotykają bowiem bóle głowy, mięśni czy stawów oraz mogą pojawiać się do tego jeszcze intensywne poty czy męczący kaszel. Z kolei w przypadku przeziębienia często jesteśmy w stanie względnie normalnie funkcjonować.
Czy na przeziębienie można zdobyć zwolnienie lekarskie?
Jeszcze niedawno przeziębienie nie stanowiło podstawy do wystawienia stosownego zwolnienia lekarskiego przez lekarza. Zmiana mentalności związana z trwającą pandemią COVID 19 zmieniła nieco podejście specjalistów, więc obecnie nieco chętniej wystawiają oni L4 także w przypadku wystąpienia objawów przeziębienia. Zazwyczaj zwolnienie takie wystawione jest na co najmniej kilka dni, by pacjent mógł w pełni wrócić do zdrowia i pokonać szczególnie te najbardziej dolegliwe symptomy choroby.
W związku z tym, że sam przebieg choroby trwa około tygodnia, dłuższe zwolnienie lekarskie nie jest potrzebne. Decyzja o wystawieniu L4 należy jednak jedynie do lekarza przyjmującego nas podczas wizyty lekarskiej. Jeśli nie zauważy on przeciwwskazań do wykonywania obowiązków w pracy, ma prawo takiego zwolnienia lekarskiego pacjentowi nie wystawić.
Jak leczyć przeziębienie? Czy warto w tym czasie pozostać w domu?
Ważnym wskazaniem pozwalającym na przeciwdziałanie chorobie jest częste mycie rąk, szczególnie podczas pierwszych dni, gdzie nasza zakaźność osiąga najwyższy poziom. Istotne jest to także po wycieraniu nosa czy kasłaniu oraz przed sięganiem po przedmioty codziennego użytku, z których mogą korzystać także inni, niezarażeni jeszcze ludzie.
Walczący z chorobą organizm jest także osłabiony. Może to wynikać z niedoboru witamin i niewystarczającej ilości składników odżywczych oraz często pojawiającej się wysokiej temperatury. Warto zatem dbać w tym czasie o odpowiednie nawodnienie i dietę, by pomóc organizmowi w zwalczaniu objawów przeziębienia.
Ze względu na dużą zakaźność choroby, warto w tym okresie pozostać w domu i zadbać o stosowanie podstawowych zasad higieny. Ważne jest w tym czasie spożywanie dużej ilości owoców i warzyw zawierających witaminę C i D. Szczególnie istotne jest także spożywanie posiłków zawierających produkty białkowe oraz takich, zawierających cynk, broniący przed infekcjami. U chorych przechodzących przeziębienie zaleca się dużo odpoczynku oraz picie odpowiedniej ilości płynów. Wskazane jest także częste wietrzenie pomieszczeń, by dostarczyć organizmowi nawilżonego powietrza.
W razie potrzeby stosuje się także leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, takie jak paracetamol. W razie bólu gardła można stosować także tabletki do ssania czy pić ciepłe mleko z miodem oraz przeciwdziałać chorobie z pomocą domowych sposobów na objawy przeziębienia.
Możliwe powikłania po przeziębieniu. Co może spowodować nieleczona choroba?
Nieleczone bądź źle leczone przeziębienie może doprowadzić do nieprzyjemnych skutków ubocznych. Najczęściej pojawiającym się powikłaniem jest bakteryjne zapalenie zatok zapalenie ucha środkowego lub długo utrzymujący się i nieprzechodzący kaszel. Pacjent często walczy także z katarem, który nie mija czy z zapaleniem gardła.
Ignorowane objawy przeziębienia utrudniać będą dojście pacjenta do siebie, a tym samym mogą wydłużyć przechodzenie towarzyszących jemu objawów nawet do 2-3 tygodnie, podczas gdy leczone przechodzą zwykle po kilku dniach. Ich bagatelizowanie może także sprawić poważniejsze problemy zdrowotne, jeśli choroba ta przekształci się w inne dolegliwości.
[sc name=”redirectionboxes”][/sc]