Jak rozpoznać przeziębienie w ciąży?
Choroba ta przenosi się drogą kropelkową, dlatego zarażenie się nią nie jest niczym trudnym. Wystarczy ze ciężarna przez pewien czas będzie przebywała w jednym pomieszczeniu z kichającą czy kaszlącą osobą i istnieje duże prawdopodobieństwo, że ona także się zarazi. Szczególnie uważać trzeba na przeziębienie w ciąży w okresie jesienno-zimowym, ponieważ właśnie wtedy ryzyko zachorowania i ilość przypadków choroby jest największa.
Do objawów choroby należy osłabienie organizmu, uczucie zmęczenia, kaszel, katar, ból głowy, ból gardła czy stan podgorączkowy. Przyszłym mamom dolegać może także niedrożność nosa czy ogólne pogorszenie samopoczucia. Jeśli nie są to nasilone symptomy, nie powinno być powodów do obaw. Jeśli jednak są to objawy gwałtowne i ciężarna przechodzi je w intensywny sposób, warto skonsultować ten fakt z lekarzem, by wykluczyć u kobiety w ciąży wystąpienie zapalenia oskrzeli czy grypy.
Czy przeziębienie w ciąży jest niebezpieczne dla dziecka?
Wszelkie dolegliwości chorobowe u kobiety w ciąży powinny być konsultowane z lekarzem. Zaniedbania zdrowotne czy źle dobrane leczenie mogą mieć bowiem nieprzyjemne konsekwencje. W przypadku przeziębienia w ciąży nieleczona choroba może doprowadzić nawet do poronienia, a zażywanie przy tym leków nieskonsultowanych z lekarzem – do wad płodu bądź przedwczesnego pojawienia się dziecka na świecie. Nieleczone bądź niepoprawne leczone przeziębienie w ciąży może być zatem bardzo niebezpieczne dla płodu rozwijającego się w brzuchu matki.
Najbardziej niebezpieczne są nasilone objawy przeziębienia na początku ciąży, szczególnie w jej I trymestrze, ponieważ przez ich skutki uboczne może dojść do wykształcenia się wad rozwojowych, a nawet obumarcia płodu. Z kolei zachorowanie podczas końcówki ciąży nie jest aż tak poważne w skutkach, nie doprowadzi bowiem do z tak negatywnych konsekwencji. Może spowodować jednak przejściowe zmiany w objętości płynu owodniowego czy doprowadzić do obrzęku łożyska, dlatego tak ważne jest monitorowanie stanu pacjentki podczas ciąży.
Czy przeziębienie w ciąży może być leczone lekami?
Wszelkie leki przyjmowane przez ciężarną powinny zostać skonsultowane z lekarzem bądź farmaceutą. Ci specjaliści wiedzą bowiem, które z nich nie powinny bądź przeciwwskazane są do stosowania w okresie ciąży i jakie konsekwencje może nieść ze sobą ich zażywanie.
W zasadzie za jedyny bezpieczny lek, który kobieta w ciąży może przyjmować w przypadku przeziębienia, uznaje się paracetamol. Można go stosować przy takich objawach, jak gorączka czy ból głowy. Niektóre inne leki o podobnym działaniu są w takiej sytuacji niewskazane, dlatego lekarze zwykle radzą łagodzenie objawów choroby z pomocą syropów czy ciepłych napojów, opartych na naturalnych składnikach, takich jak cytryna, imbir czy miód. Często zalecają także inhalacje czy jedzenie produktów zawierających dużo witaminy C.
Jak zapobiegać przeziębieniu w okresie ciąży?
Trudno w pełni zapobiec przeziębieniu w ciąży, lecz można wprowadzać działania profilaktyczne, które znacznie mogą zmniejszyć prawdopodobieństwo zarażenia. Najczęstszym zaleceniem, szczególnie w okresie, gdy najwięcej osób choruje i zaraża innych, jest częste mycie rąk oraz unikanie przebywania w dużych skupiskach ludzi, jeśli nie jest to konieczne. Warto także wspomagać organizm, spożywając produkty oparte o witaminę C i D oraz przyjmować dużo płynów. Należy unikać także dotykania przedmiotów, które potencjalnie mogą mieć na sobie wiele zarazków, a jeśli jest to konieczne, pamiętać o higienie i niedotykaniu brudnymi rękami okolic oczu czy ust.
Domowe sposoby na przeziębienie dla ciężarnych kobiet
Oprócz noszenia ciepłych ubrań, unikania skupisk ludzi i zbilansowanej diety, na przeziębienie w ciąży warto stosować także domowe sposoby. Wśród nich wyróżnić można przede wszystkim picie naparów z imbiru, herbaty z miodem i cytryną czy wykonywanie płukanek z soli morskiej. W przeciwdziałaniu kataru służyć mogą roztwory z soli fizjologicznej — są bowiem w pełni bezpieczne i znacznie pomagają w nawilżaniu wysuszonej w obliczu tej dolegliwości śluzówki. Pomogą również ciepłe okłady na czoło, poprawiające obieg krwi i redukujące ciśnienie skumulowane w zatokach.
W przeciwdziałaniu gorączce służyć mogą kąpiele w chłodnej wodzie. Jest to jednak na tyle niebezpieczny objaw, że powinien być skonsultowany z lekarzem, jeśli tylko osiąga powyżej 38°C. Kaszel można zaleczać z kolei m.in. syropem z cebuli, który oprócz łagodzenia objawów, działa także wzmacniająco na organizm kobiety w ciąży i ma właściwości antybakteryjnie. Ból gardła może być zniwelowany przez płukanki z roztworu soli z wodą czy picie miodu, który ma nie tylko działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, ale może przyspieszyć proces regeneracji organizmu kobiety.
W przeciwdziałaniu przeziębieniu warto zadbać także o odpowiednio nawilżone powietrze w pomieszczeniach, w których przebywa ciężarna. Dobrym rozwiązaniem będzie zatem zakup nawilżacza.
Czego nie może robić kobieta w ciąży podczas przechodzenia przeziębienia?
Ciąża to okres, podczas którego nie dba się jedynie o siebie i swoje zdrowie, ale ponosi się odpowiedzialność także za rozwój dziecka, przebywającego w brzuchu matki. W związku z tym, podczas przechodzenia przeziębienia w ciąży, należy pamiętać o kilku rzeczach, które są w tym czasie przeciwwskazane.
Pierwszą kwestią jest stosowanie innych leków niż bezpieczne dla dziecka paracetamol czy Amol do wcierania. Podczas okresu ciąży nie wolno bowiem zażywać wszelkich leków z pseudofedryną, ketoprofenem czy ibuprofenem. Także preparaty na przeziębienie mogą zaszkodzić kobietom, szczególnie tym na początku ciąży. Niektóre leki na bazie ziół także nie są przeznaczone dla ciężarnej. Wśród nich negatywne działanie mogą wykazywać te na bazie tymianku i szałwii. Oba z nich mogą wykazywać działanie wczesnoporonne, szałwia dodatkowo może także hamować proces laktacji. Właśnie dlatego wszelkie stosowane medykamenty warto skonsultować przed ich zażyciem z lekarzem prowadzącym.
Kolejną kwestią jest unikanie przebywania w dużych skupiskach ludzkich. Jest to szczególnie ważne w okresie jesieni i zimy, gdy jest ona najbardziej narażona na łapanie zarazków. Jeśli jednak dojdzie do tego, że złapie ona przeziębienie, konieczne jest uważne monitorowanie stanu zdrowia i w razie potrzeby konsultować go z lekarzem prowadzącym.
Czy przeziębienie w ciąży wymaga konsultacji lekarskiej?
Z racji swej powszechności, przeziębienie w ciąży nie musi być zawsze konsultowane z lekarzem. Jednak w przypadku zauważenia zbyt intensywnych bądź nieprzechodzących objawów sytuacja jest zgoła inna. Jeśli wśród objawów pojawią się zawroty głowy, wysoka gorączka, ucisk bądź ból w klatce piersiowej, trudności z oddychaniem czy niewyczuwalne ruchy dziecka jest to wskazanie do jak najszybszej konsultacji lekarskiej.
[sc name=”redirectionboxes”][/sc]