Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Pozytywny wynik COVID a L4. Zalecenie samoizolacji i zwolnienie lekarskie zamiast obowiązkowej kwarantanny

pozytywny wynik covid a l4

Na początku kwietnia zmieniły się zalecenia i obowiązki pacjentów, u których test na obecność koronawirusa da pozytywny wynik. COVID a L4 to kwestia, jaką należy dokładnie wyjaśnić. Czytaj dalej i dowiedz się więcej!

Na początku pandemii COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2, obowiązywały wyjątkowo rygorystyczne obostrzenia. Ich zakres dostosowywano do liczby zakażeń, a szczepienia pozwoliły na coraz dalsze luzowanie. Aktualnie nie ma mowy o kwarantannie dla wszystkich z otoczenia osoby, która otrzyma pozytywny wynik – COVID a L4 to już zalecenie, a nie obligatoryjna izolacja. Tym samym więcej zależy od świadomości i odpowiedzialności pacjentów niż decyzji lekarzy.

Co robić, kiedy test na koronawirusa da pozytywny wynik? COVID a L4 – zmiany od kwietnia 2022

Wytyczne NFZ są krótkie i klarowne. Pozytywny wynik testu na koronawirusa SARS-CoV-2 skutkuje zaleceniem samoizolacji do czasu ustąpienia objawów. Nikt nie będzie sprawdzał, czy chory się do niego stosuje. Nie ma też mowy o karach za nieprzestrzeganie zalecenia.

Jak długo trwa zwolnienie lekarskie dla osoby z pozytywnym wynikiem COVIDu? L4 według rekomendacji NFZ-u powinno trwać przynajmniej 7 dni, ale ostateczna decyzja należy do lekarza. Specjalista uprawniony przez ZUS podejmuje decyzję na podstawie:

  • stanu pacjenta;
  • ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19;
  • ryzyka powikłań po chorobie.

Bezpłatne testy na COVID-19 dla pacjentów ze skierowaniem od lekarza. L4 po pozytywnym wyniku przez internet

Koniec obowiązku izolacji chorych oznacza także brak kwarantanny dla osób, które miały bliski kontakt z zakażonymi, np. pozostałych domowników/współlokatorów. Aktualnie w pierwszej kolejności wykonuje się szybkie testy antygenowe. Lekarze zalecają je pacjentom, którzy zgłaszają objawy wskazujące na COVID-19. Testy PCR są wykonywane w celu ostatecznej weryfikacji postawionej diagnozy.

Odczuwasz pogorszenie stanu zdrowia i podejrzewasz zakażenie koronawirusem? Zgłoś się do nas na konsultacje lekarskie online! W razie potrzeby otrzymasz skierowanie na test PCR. Pozytywny wynik, COVID? A L4 również możesz uzyskać drogą internetową. Wystarczy, że na naszej stronie złożysz wniosek o e-zwolnienie lekarskie!

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz