Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Piekący ból głowy – czego to objaw?

Piekący ból głowy

Piekący ból głowy może być bardzo uciążliwym objawem. Najczęściej związane jest to z klasterowym bólem głowy. Współczesna medycyna nie zna przyczyny powstawania tego schorzenia. Dowiedz się więcej!

Piekący ból głowy najczęściej jest związany ze schorzeniem nazywanym klasterowym bólem głowy. Przyczyna powstawania tej dolegliwości nie jest obecnie znana. Specjaliści twierdzą, że może mieć ona podłoże genetyczne. Odczuwasz piekący ból głowy? Dowiedz się, co może być tego przyczyną!

Czym jest klasterowy ból głowy?

Klasterowy ból głowy objawia się między innymi piekącym bólem głowy. Jest to ból jednostronny, przy którym pojawiają się objawy wegetatywne po stronie bólu. Te objawy to łzawienie oraz zaczerwienienie oka i potliwość. Przy klasterowym bólu głowy widoczne może być również zaczerwienienie twarzy oraz wydzielanie wodnistej wydzieliny z nosa. Dzisiejsza medycyna nie zna przyczyny powstawania tej dolegliwości, ale eksperci twierdzą, że może mieć ona podłoże genetyczne. Jeżeli odczuwasz taki ból, to powinieneś udać się do specjalisty. Konsultacje lekarskie online to najszybszy sposób na spotkanie z lekarzem!

Klasterowy ból głowy – przyczyny powstawania

Co może być przyczyna powstawania klasterowego bólu głowy? Nie ma co do tego pewności, ale wymienić można dwie teorie:

 • przyczyną tego piekącego bólu głowy może być zapalenie spowodowane przez bakterie, grzyby, wirusy i inne patogeny. To zapalenie odnosi się do struktury kostnej, w której miejscu przechodzi nerw trójdzielny z tętnicą. Zapalenie powoduje zwolnienie przepływu krwi, obrzęk i poszerzenie tkanek, co prowadzi do ucisku na nerw trójdzielny;
 • kolejna teoria związana jest z podwzgórzem, które reguluje biologiczne rytmy człowieka. Podczas napadów klasterowych bólów głowy podwzgórze jest najbardziej aktywną częścią mózgu.

Jak często pojawiają się klasterowe bóle głowy?

Choroba występuje najczęściej u mężczyzn. To schorzenie jest dosyć rzadkie, ocenia się, że dotyczy ono od 0,1% do 0,4% populacji. Klasterowe bóle głowy są zdecydowanie rzadsze niż migrena i stanowi zaledwie 0,1% wszystkich występujących bólów głowy. Najczęściej ten rodzaj bólu pojawia się pomiędzy 20. a 30. rokiem życia. U kobiet schorzenie może pojawiać się później, nawet po 40. roku życia.

Klasterowy ból głowy – objawy

Głównym objawem klasterowego bólu głowy jest piekący ból głowy. Zwykle jednak nie jest to jednak jedyny objaw, wystąpić mogą również:

 • potliwość twarzy;
 • zaczerwienienie spojówek;
 • łzawienie;
 • opuchnięcie powiek;
 • wyciek z nosa;
 • opadanie powieki;
 • zawężanie źrenicy.

Ból pojawia się zawsze o podobnej porze roku oraz dnia. Może promieniować do szczęki. Klasterowe bóle głowy mogą mieć charakter epizodyczny lub przewlekły. Czasami chorzy muszą zmagać się z chorobą przez wiele lat. Ból jest zawsze jednostronny. Pacjenci twierdzą, że jest on kłujący oraz palący. Najbardziej odczuwalny jest on w okolicy ciemieniowej i gałki ocznej. Pacjent w czasie ataku jest pobudzony ruchowo i bardzo często uciska bolące miejsca. Ból może być wywołany przez:

 • alkohol;
 • leki rozszerzające naczynia krwionośne;
 • sen.

Rzadziej pojawiającymi się objawami są:

 • wymioty;
 • mdłości;
 • zaczerwienie twarzy;
 • osłabiony odruch rogówkowy;
 • pobudzenie psychoruchowe.

Klasterowe bóle głowy – leczenie

Leczenie tego schorzenia może być trudne ze względu na gwałtownie pojawiające się objawy oraz krótki czas ich trwania. Ból najczęściej ustępuje zaledwie po kilkudziesięciu minutach. Najczęściej stosowanymi lekami są tryptany oraz aerozole wprowadzane do nosa. Często stosuje się również leczenie przy pomocy 100% tlenu. Leki doustne działają zbyt wolno, aby mogły uśmierzyć ból. 

Piekący ból głowy może być bardzo nieprzyjemny. Jeżeli odczuwasz go często, to powinieneś udać się do specjalisty.

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz