Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Pieczenie ust – nerwica a zespół piekących ust. To trzeba wiedzieć!

pieczenie ust nerwica

O jakiej chorobie może świadczyć pieczenie ust? Nerwica to tylko jedna z wielu możliwości. Pacjenci, którzy doświadczają nieprzyjemnych objawów, rzadko kiedy wiążą je z zaburzeniami lękowymi. Przypadłość sprawia jednak problem nie tylko chorym, ale również lekarzom! Co więc trzeba wiedzieć o zespole piekących ust?

Czym jest zespół piekących ust?

O przypadłości mówi się coraz więcej. Zespół pieczenia jamy ustnej, w skrócie nazywany jest BMS (ang. burning mouth syndrome). Jest to przewlekłe schorzenie błony jamy śluzowej, którego bezpośrednich przyczyn jeszcze nie poznano. Przyjmuje się jednak, że przypadłość wywołują neurologiczne zmiany, powstałe w wyniku innych chorób. Na co więc wskazuje pieczenie ust? Nerwica to jedno z zaburzeń, które warto wziąć pod uwagę. Choroba diagnozowana jest głównie u kobiet będących w wieku menopauzalnym.

Piekące usta mogą wywoływać uczucie bólu. Dlatego wiele osób chce to skonsultować z lekarzem, a przede wszystkim otrzymać leki, rozwiązujące ten problem. Pomocna może okazać się e-recepta.

Objawy zespołu piekącej jamy ustnej

W przypadku tego syndromu nie można mówić o widocznych objawach. Choroba niemal nie wywołuje zmian w jamie ustnej. Tylko czasami pojawia się niewielkie odbarwienie śluzówki. Co więc może wskazywać na zespół piekącej jamy ustnej? Wśród najbardziej charakterystycznych symptomów mamy między innymi:

 • ból przypominający pieczenie, mrowienie lub drętwienie;
 • dolegliwości utrzymują się przynajmniej kilka miesięcy, mają przewlekły charakter;
 • pieczenie obejmuje nie tylko usta, ale również język, podniebienie oraz policzki;
 • wrażenie suchości w ustach, mimo że nie występują problemy z produkcją śliny;
 • gorycz lub metaliczny posmak w jamie ustnej;
 • dolegliwości mogą ustępować podczas jedzenia posiłków.

Pieczenie ust – nerwica

Na co może wskazywać pieczenie ust? Nerwica to jedna z chorób, którym towarzyszy ten syndrom. Zespół zdiagnozowano u wielu osób cierpiących właśnie na zaburzenia lękowe oraz depresję. Specjaliści przypuszczają, że mają one charakter wtórny. Ból jamy ustnej może nasilać przewlekły stres oraz stany depresyjne. Towarzyszą one pacjentom, cierpiącym na dolegliwości natury psychicznej.

Czy zespół piekących ust stanowi podstawę do otrzymania L4 online? Zasadność przyznania takiego zwolnienia za każdym razem ocenia lekarz. Warto jednak postarać się o nie, jeśli ból utrudnia codzienne funkcjonowanie pacjenta i uniemożliwia wywiązywanie się z obowiązków służbowych.

Inne przyczyny zespołu piekących ust

Pieczenie ust towarzyszy również innym schorzeniom ogólnym. Pojawia się między innymi przy:

 • cukrzycy;
 • problemy z tarczycą;
 • niedoborze hormonów w okresie menopauzy;
 • refluksie przełyku;
 • problemach z układem odpornościowym;
 • niedoborach witamin oraz minerałów (żelaza, witamin z grupy B itp.);
 • alergiach pokarmowych;
 • miejscowych zakażeniach grzybiczych, wirusowych i bakteryjnych;
 • bruksizmie (zaciskaniu zębów, zgrzytaniu).

Poza tym dolegliwości bólowe mogą wywoływać źle dobrane protezy. Czasami organizm nie toleruje komponentów, z jakich są wykonane, więc pieczenie ust jest wynikiem reakcji alergicznej. Do tego dochodzą jeszcze zaniedbana w zakresie higieny jamy ustnej, co również może towarzyszyć zaburzeniom natury psychicznej.

Pieczenie ust – kiedy do lekarza?

Dolegliwości bólowe zawsze powinny skłonić chorych do wizyty u specjalisty. Być może konieczne okaże się zwolnienie lekarskie online? Zespół piekących ust jest przewlekłą dolegliwością, która nie ustępuje samoistnie i często towarzyszy poważnym chorobom. Z tego względu konieczne będzie postawienie diagnozy. 

Proces może okazać się jednak dość trudny, ponieważ polega na eliminacji możliwych przyczyn bólu. Na pewno należy sprawdzić wypełnienia zębów oraz uzupełnienia protetyczne. Być może konieczne okaże się również leczenie ortodontyczne, mające na celu zniwelowanie wad zgryzu. Jednocześnie lekarz powinien sprawdzić, czy ból nie jest spowodowany żadną z wymienionych chorób ogólnych. Jeżeli to nie one wywołały pieczenie ust, nerwica lub depresja będą stanowić kolejny trop do sprawdzenia.

Jak leczyć zespół piekących ust?

Leczenie choroby, która okazała się przyczyną zespołu piekących ust, zwykle pozwala pozbyć się również tej dolegliwości. Jeśli towarzyszy on nerwicy, wtedy najlepiej zastosować psychoterapię. Spotkania z terapeutą, pozwalają odkryć bezpośrednią przyczynę zaburzeń lękowych. Zwykle jest to reakcja na nadmierny stres, któremu chory poddawany był przez dłuższy czas, a także nieprzepracowane traumy z dzieciństwa.

Pieczenie ust, chociaż może wydawać się błahą przypadłością, często towarzyszy poważnej chorobie. Mimo że nie jest łatwo odkryć przyczynę, warto poddać się diagnostyce. W większości przypadków pozwoli to pozbyć się bólu w obrębie jamy ustnej.

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz