Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Operacja woreczka żółciowego – ile zwolnienia chory otrzyma po zabiegu?

operacja woreczka żółciowego ile zwolnienia

Na czym polega operacja woreczka żółciowego? Ile zwolnienia otrzymuje się po tym zabiegu? Takie pytania zadają sobie osoby, które mają zostać poddane procedurze. Obecne rozwiązania nie są bardzo inwazyjne, jednak wymagają dość długiej rekonwalescencji.

Czym jest woreczek żółciowy?

Pęcherzyk żółciowy, potocznie nazywany woreczkiem, to organ wewnętrzny o gruszkowatym kształcie, który wspiera pracę wątroby. Przechowuje żółć, biorącą udział w procesie trawienia pokarmów. Dolegliwości pęcherzyka objawiają się między innymi silnym bólem brzucha, wzdęciami czy wymiotami. Takie symptomy może skonsultować lekarz online, jednak warto brać pod uwagę, że konieczna bywa operacja woreczka żółciowego. Ile zwolnienia wtedy przysługuje?

Operacja woreczka żółciowego – ile zwolnienia po zabiegu?

Osoby ubezpieczone w ciągu roku mogą wykorzystać 182 płatnego zwolnienia lekarskiego. L4 związane z operacją woreczka żółciowego jest jednak krótsze – większość pacjentów otrzymuje je na dwa tygodnie. Warto zaznaczyć, że sporo osób nawet po takim czasie uskarża się na złe samopoczucie, dlatego często przedłużane jest do miesiąca. Trzeba się nad tym zastanowić zwłaszcza wtedy, gdy chory wykonuje pracę fizyczną.

Na czym polega operacja woreczka żółciowego?

Operacja woreczka żółciowego polega na wycięciu chorego narządu. Można to zrobić jedną z dwóch metod – klasyczną lub laparoskopową. Klasyczna wymaga jednak rozcięcia powłok brzusznych, dlatego jeśli nie występuje na przykład zapalenie otrzewnej, chirurdzy stosują mniej inwazyjny laparoskop. Wystarczy wykonać kilka niewielkich nacięć i za pomocą narzędzia wypreparować chory narząd. Zaletą tego rozwiązania jest szybsza rekonwalescencja pacjenta.

Operacja woreczka żółciowego – wskazania

Wskazaniem do operacji woreczka żółciowego jest:

  • kamica woreczka żółciowego;
  • ostre zapalenie woreczka żółciowego;
  • urazy wątroby;
  • uszkodzenia pęcherzyka;
  • żółciowe zapalenie otrzewnej.

Pytanie „operacja woreczka żółciowego – ile zwolnienia przysługuje pacjentowi?” jest uzasadnione. Ingerencja wymaga bowiem, by przynajmniej dwa tygodnie przebywać na L4. Przy czym ze względu na samopoczucie chorzy często decydują się na przedłużenie zwolnienia.

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz