Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Objawy zawału serca a nerwica serca – jak odróżnić?

objawy zawału serca a nerwica

Zawał serca jest bardzo poważnym schorzeniem układu krążenia, jego objawy mogą przypominać nerwicę. Są to jednak dwie różne choroby, które wymagają zastosowania innych metod leczenia. Warto podkreślić, że w przypadku problemów z sercem należy zawsze udać się do lekarza. Objawy zawału serca a nerwica – co je odróżnia?

Czym jest zawał serca?

Zawał mięśnia sercowego powstaje na skutek zablokowania przepływu krwi przez naczynia wieńcowe. W wyniku niedokrwienia dochodzi do sytuacji, w której komórki przestają spełniać swoje zadanie. W początkowym etapie zaburzona jest ich kurczliwość, później rozpadają się i ulegają całkowitemu zniszczeniu. Im wcześniej zostanie wdrożone leczenie, tym mniejszy obszar serca dotknie martwica. Wystarczy kilka godzin, aby martwica objęła cały fragment mięśnia sercowego. Zawał najczęściej występuje u osób starszych, ale obecnie obserwuje się coraz większą liczbę przypadków u osób młodych. Aż 10% wszystkich przypadków zawału dotyczy osób przed 40. rokiem życia. Choroba częściej dotyczy mężczyzn niż kobiet. Skutkiem postępującej martwicy serca jest zgon.

Po zawale serca pacjenci muszą przyjmować na stałe leki. Jeżeli nie możesz udać się po receptę osobiście, to rozwiązaniem dla ciebie będzie e-recepta.

Czym jest nerwica serca?

Nerwica serca jest zespołem objawów, które mogą przypominać chorobę serca. Żadne badania nie wskazują jednak, że zdrowiu pacjenta cokolwiek zagraża. Problemy z sercem są tak naprawdę manifestacją zaburzeń lękowych. Chociaż symptomy chorego świadczą o poważnych chorobach układu naczyniowego, to żaden z narządów nie jest uszkodzony. W tym przypadku cierpi jedynie psychika pacjenta. Objawy zaburzeń lękowych przynajmniej raz w życiu występują u 30% populacji.

Objawy zawału serca a nerwica

Zawał serca daje dosyć charakterystyczne objawy. Mimo to choroba bardzo często bywa mylona z innymi schorzeniami, mowa tutaj między innymi o nerwicy serca. Ta odmiana nerwicy lękowej ma podłoże emocjonalne i skutkuje zaburzeniami w funkcjonowaniu układu sercowo-naczyniowego. Przyczyny powstawania nerwicy serca są bardzo złożone. Często przyczyną są traumatyczne przeżycia w dzieciństwie. Psychika pacjenta wywołuje objawy somatyczne w organizmie, które mogą przypominać zawał serca.

Objawy zawału serca a nerwica – podobieństwa

Przy zawale i nerwicy występują bardzo podobne objawy:

 • uczucie duszności;
 • spłycony oddech;
 • silny ból w klatce piersiowej w okolicy zamostkowej, który może promieniować do lewego barku i żuchwy;
 • kołatanie serca;
 • tachykardia;
 • napady paniki i lęk przed śmiercią;
 • zaczerwienienie;
 • pocenie się;
 • uczucie gorąca.

Wymienione wyżej objawy bardzo często kojarzone są z zawałem. Zdarza się jednak, że ich przyczyna leży w sferze psychicznej pacjenta.

Objawy zawału serca a nerwica – różnice

Specjalista będzie w stanie bardzo szybko wykluczyć lub potwierdzić zawał. Wśród podstawowych różnic pomiędzy objawami zawału serca a nerwicy można wymienić:

 • ból w przypadku zawału jest zdecydowanie mocniejszy;
 • przy zawale może wystąpić utrata przytomności, zatrzymanie oddychania i zatrzymanie akcji serca. Te problemy nie występują w przypadku nerwicy serca;
 • zawał serca ma charakter postępujący, oznacza to, że stan pacjenta pogarsza się z czasem. W przypadku problemów nerwicowych dolegliwości bólowe są na stałym poziomie, ale narastać może uczucie paniki i lęku.

Mimo to pacjenci i tak często trafiają do szpitala na obserwację.

Zawał serca a nerwica serca – przyczyny

Zawał serca to po prostu martwica mięśnia sercowego, czyli stan, który powstaje w wyniku niedokrwienia spowodowanego zamknięciem tętnicy wieńcowej. Zazwyczaj przez kilkadziesiąt lat w organizmie pacjenta dochodzi do odkładania tzw. blaszki miażdżycowej, co prowadzi do zawału serca. Schorzenie jest bezpośrednim zagrożeniem życia pacjenta. Powinien on zostać jak najszybciej przewieziony do szpitala, jeżeli istnieje podejrzenie zawału.

Nerwica serca ma zupełnie odmienne przyczyny. Nie stanowi ona zagrożenia dla życia pacjenta, chociaż jej objawy mogą przypominać zawał. Przyczyna nerwicy serca leży w problemach natury psychicznej. Leczenie również przebiega w inny sposób.

Jak odróżnić nerwicę od zawału?

Objawy zawału serca a nerwica – warto wiedzieć, w jaki sposób można odróżnić te dwa schorzenia. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na okoliczności, w których pojawiają się objawy. Jeśli występują się one w spoczynku, może to świadczyć o nerwicy. Choroby serca często są związane z bólem i zaburzeniami rytmu podczas lub bezpośrednio po wysiłku fizycznym.

W przypadku zawału serca ból jest silny i uciskający, a chory ma uczucie dużego ciężaru na klatce piersiowej. W przypadku nerwicy ból jest mniejszy i najczęściej jest opisywany przez pacjentów jako „kłucie”, które narasta i opada. Atak paniki osiąga swoje największe nasilenie po kilkunastu minutach, po czym objawy stopniowo ustępują, nawet bez podjęcia specjalnych działań.

W przypadku faktycznego ataku serca symptomy nasilają się aż do stanu zagrożenia życia. Ból zawałowy i drętwienie rozprzestrzeniają się na szczękę, szyję, lewe ramię i plecy. W przypadku nerwicy może wystąpić drętwienie, ale zazwyczaj nie jest ograniczone do lewej strony ciała i dotyczy również nóg lub palców obu rąk.

Jeśli masz wątpliwości co do swojego stanu, a atak paniki trwa dłużej niż zwykle, najlepszym rozwiązaniem jest pilna wizyta u lekarza. W przypadku potencjalnego zagrożenia życia nie warto zbyt długo czekać. Czasami lepiej jest kilka razy się pomylić, niż raz zignorować rzeczywiste zagrożenie.

Chorzy na nerwicę powinni wziąć zwolnienie lekarskie, gdy ich objawy się nasilają, ponieważ znacznie utrudnia to wykonywanie obowiązków służbowych. L4 online to najwygodniejszy sposób na otrzymanie wolnego w pracy ze względu na problemy zdrowotne.

Zawał serca a nerwica – co zrobić w przypadku wystąpienia tych schorzeń?

W przypadku zawału należy natychmiastowo wezwać karetkę. Zagrożone jest życie pacjenta, a więc niezbędna jest bardzo szybka reakcja. Chory może zostać uratowany jedynie w warunkach szpitalnych. Konieczne jest szybkie podanie leków, a następnie wdrożenie procedur inwazyjnych z zakresu kardiologii.

W przypadku nerwicy należy wykluczyć inne choroby, które mogą powodować podobne objawy. Nerwica serca nie zagraża życiu, a więc w większości przypadków nie jest konieczna hospitalizacja. Należy pamiętać, że wyzwalaczem schorzenia jest często stres, więc należy uspokoić chorego. Aby wyleczyć nerwicę niezbędna będzie psychoterapia. Leczenie farmakologiczne przeprowadzane musi być pod okiem psychiatry. Leki nie mogą być przyjmowane na stałe, a jedynie w momencie, gdy objawy znacznie utrudniają pacjentowi funkcjonowanie. Jeżeli objawy chorego nasilają się okresowo, to powinien on wziąć L4, by móc wypocząć. Zwolnienie lekarskie online można obecnie dostać bez wychodzenia z domu!

Zawał serca a nerwica – chociaż schorzenia te dają podobne objawy, to ich podłoże jest zupełnie inne. Leczenie nerwicy i zwału również znacznie się od siebie różni.

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz