Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Objawy grypowe

Objawy Grypowe

Objawy grypowe bardzo łatwo pomylić z symptomami przeziębienia. Na początku przejawiają się w podobny sposób, obie choroby są też wywoływane przez zakażenie wirusowe. Jednak na tym podobieństwa się kończą. Przypadłości mają inny przebieg i odmienny sposób leczenia. Dlatego zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym warto zaznajomić się z objawami grypowymi. Jeżeli zostaną zbagatelizowane, mogą przerodzić się w znacznie bardziej poważne dolegliwości. Należy również pamiętać, że chorzy przekazują zarazki innym, więc niedopowiedzialne podejście do zdrowia stanowi zagrożenie także dla osób z otoczenia. Co warto wiedzieć o grypie i przeziębieniu? Jakie są ich objawy? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najważniejsze pytania.

Grypa a przeziębienie – najważniejsze różnice pomiędzy chorobami

Czym różnią się między sobą przeziębienie i grypa, skoro tak wiele osób myli ich objawy? Przede wszystkim wywołują je różne wirusy przenoszone drogą kropelkową. W przypadku objawów grypowych głównym winowajcą jest wirus grypy, natomiast za przeziębienie odpowiada cała ich grupa (nawet 200 różnych wirusów), do której należą między innymi koronawirusy i rynowirusy. Czym jeszcze różnią się obie przypadłości? Przede wszystkim przebiegiem. Grypa pojawia się nagle i od razu daje ostre symptomy, natomiast przeziębienie rozwija się stopniowo. Towarzyszące mu dolegliwości nie są tak silne, by utrudniały codzienne funkcjonowanie, na co z kolei skarżą się chorzy na grypę. Obie infekcje diametralnie różnią się od siebie. Mimo to bywają ze sobą często mylone, dlatego warto przyjrzeć się bliżej poszczególnym ich symptomom.

Grypa – objawy

W przypadku grypy mówimy o całym zespole objawów ogólnych, które pojawiają się między innymi ze strony układu oddechowego. Do najbardziej charakterystycznych należą:

  • nagły charakter choroby;
  • gorączka;
  • suchy kaszel;
  • ból głowy;
  • ból gardła;
  • dolegliwości stawowo-mięśniowe;
  • uczucie rozbicia;
  • ucisk w klatce piersiowej;
  • nasilone złe samopoczucie;
  • uczucie zatkanego nosa, ale występujący przy grypie katar jest niewielki.

Jak rozpoznać grypę u dzieci?

Sezonowa grypa dotyka nie tylko dorosłych, lecz także dzieci. W przypadku najmłodszych choroba objawia się nieco inaczej. Najbardziej charakterystycznymi symptomami są ból brzucha i gorączka. Może im towarzyszyć łagodna biegunka lub nudności i wymioty. Natomiast w przypadku temperatury, zazwyczaj bywa bardzo wysoka. Zdarza się, że dochodzi do 40 stopni Celsjusza.

Objawy przeziębienia

Pierwsze objawy przeziębienia pojawiają się stopniowo. Chory najpierw czuje się rozbity, co można określić także jako ogólne złe samopoczucie, dopiero później dołączają do tego inne dolegliwości. W przypadku przeziębienia najczęściej mówimy o dość intensywnym nieżycie nosa, chrypce, a także pokasływaniu oraz dreszczach. Warto zaznaczyć, że kaszel nie jest tak intensywny, jak w przypadku grypy. Również temperatura ciała nie przekracza 38 stopni Celsjusza. Symptomy ustępują po kilku dniach, jednak nawet kiedy dają o sobie znać, chory może normalnie funkcjonować. Aby wyleczyć przeziębienie, najlepiej zostać w domu i przyjmować leki, które zawierają paracetamol, ibuprofen lub aspirynę. Infekcja mija najczęściej po 7, a maksymalnie 10 dniach.

Objawy Grypowe a przeziębienie

Rozpoznanie grypy – jak jest diagnozowana?

Grypa jest na tyle dobrze poznaną chorobą, że jej diagnozowanie zazwyczaj przebiega na podstawie obserwacji lekarza. Specjalista odczytuje symptomy, które pozwalają odróżnić grypę od przeziębienia. Oprócz tego podczas stawiania diagnozy może kierować się sezonowością zachorowań na grypę – przypadłość występuje regularnie i pojawia się w ściśle określonym czasie. Co ciekawe, zachorowalość na grypę sezonowa jest mniejsza na niż przeziębienie. Trzeba jednak pamiętać, że grypa może mieć charakter epidemiczny. Oznacza to, że co kilkanaście lub kilkadziesiąt lat jej ogniska pojawiają się w różnych miejscach na świecie. Takim przykładem może być pandemia hiszpanki, która miała miejsce na początku lat 20. XX wieku.

Badania, które pozwalają potwierdzić grypę

Aby stwierdzić tę chorobę, zazwyczaj wystarczy wizyta u lekarza pierwszego kontaktu. Jak wspominaliśmy, kieruje się on objawami grypy. Jednak są sytuacje, takie jak hospitalizacja, kiedy diagnoza musi być poparta potwierdzeniem rozpoznania. Odbywa się to poprzez wykonanie któregoś z dostępnych badań diagnostycznych:

  • metoda RT-PCR, która jest niezwykle czuła. Po pobraniu wymazu z nosa i gardła przeprowadza się izolację wirusa w celu wykrycia jego DNA w badanym materiale;
  • szybki test antygenowy na obecność patogenu grypy. Charakteryzuje się średnią czułością, dlatego nie zawsze może ponad wszelką wątpliwość wykluczyć chorobę;
  • badanie serologiczne wykonywane jest w ciężkim przebiegu infekcji. Materiał pobiera się z surowicy, a laboratorium oznacza przeciwciała przeciwko temu wirusowi.

Jak można zarazić się wirusem grypy?

Grypa jest chorobą, którą bardzo łatwo się zarazić. Jako że rozwija się i namnaża w nabłonku górnych i dolnych dróg oddechowych, wirus przenoszony jest w powietrzu wraz z wydzielinami (np. śliną). Wystarczy przebywać blisko chorego, by „przyjąć” grypę wraz z wdychanym powietrzem. Oprócz tego cząsteczki osadzają się na dłoniach, skąd podczas dotykania twarzy trafiają w okolice ust, nosa i oczu. Grypa wylęga się średnio od 2 do nawet 7 dni, natomiast największe ryzyko zakażenia innych osób występuje dzień przed pojawieniem się pierwszych objawów oraz od 3 do 5 dni po ich ustąpieniu. W przypadku dzieci ten okres jeszcze się wydłuża. Maluchy zarażają nawet kilka dni przed ujawnieniem się choroby i do 10 dni po ustąpieniu grypy.

Czynniki, które zwiększają ryzyko zachorowania

W sezonie grypowym warto zdawać sobie sprawę, jak łatwo można „złapać” tę chorobę. Dlatego warto pamiętać o czynnikach ryzyka, które zwiększają to prawdopodobieństwo:

  • nieprzestrzeganie higieny rąk;
  • bezpośredni kontakt z osobą chorą;
  • dotykanie zakażonego przedmiotu;
  • przebywanie w dużych skupiskach ludzi.

Jak leczyć grypę skutecznie?

Pacjenci chorzy na grypę zazwyczaj mogą dochodzić do siebie we własnym łóżku. Powinni więc skorzystać ze zwolnienia L4 i pozostać w domu, by w tym czasie przyjmować zapisane przez lekarza leki. Jeśli grypa przebiega łagodnie, trzeba dużo odpoczywać, przyjmować płyny i izolować się od otoczenia. Najczęściej stosuje się leki wykrztuśne, na obniżenie gorączki oraz przeciwbólowe. Pomocne mogą okazać się również różnego rodzaju preparaty przeciwkaszlowe. Stan chorego poprawia się zwykle po dwóch dobach i z reguły nie ma konieczności, by stosować leki przeciwwirusowe.

Leki, które mogą pomóc na objawy grypowe

Już pierwsze objawy grypy, takie jak gorączka czy uczucie rozbicia, powinny skłonić pacjentów to umówienia się na wizytę lekarską. Dostępne bez recepty preparaty służą do zwalczenia przeziębienia lub infekcji, która przypomina grypę. Lekarze mają do wyboru o wiele więcej silniejszych leków, dostępnych głównie na receptę:

Objawy grypowe – powikłania w przypadku nieleczonej choroby

Należy pamiętać, że takie jednostki chorobowe mogą wiązać się z ciężkimi powikłaniami. Dochodzi do nich w wyniku ostrego przebiegu grypy, która w dodatku nie jest odpowiednio leczona. Na co są narażeni chorzy, którzy zbagatelizują tę chorobę? To przede wszystkim zapalenie płuc, angina oraz zapalenie ucha środkowego. Oprócz tego może dochodzić także do zaostrzenia już istniejących chorób przewlekłych takich jak astma. Nie można pominąć również zagrażających życiu powikłań, do których należy zapalenie mięśnia sercowego. W wyniku skrajnych zaniedbań czasami dochodzi także do zgonu. Dlatego nawet w przypadku tak „oswojonej” choroby nie należy zwlekać z diagnostyką i leczeniem.

Grypa – grupy ryzyka

U większości pacjentów grypa przebiega bardzo łagodnie. Aby szybko dojść do siebie, wystarczy stosować się do zaleceń lekarza. Są jednak grupy ryzyka, które powinny szczególnie ostrożnie podchodzić do kwestii swojego zdrowia:

  • osoby starsze (po 65. roku życia);
  • kobiety w drugim i trzecim trymestrze ciąży;
  • dzieci, które nie ukończyły 5. roku życia;
  • osoby z przewlekłymi chorobami układu krążenia, oddechowego czy upośledzoną odpornością.

Grypa u kobiet w ciąży

Chociaż zazwyczaj grypa to zupełnie łagodna choroba, kobiety w ciąży są szczególnie narażone na związane z nią powikłania. Konieczna jest wizyta u lekarza w przypadku nawet początkowych objawów! W przeciwnym razie istnieje ryzyko przedwczesnego porodu, co wiąże się z zagrożeniem dla płodu. Leczenie ciężarnych polega głównie na podawaniu im paracetamolu, chociaż lekarz może zalecić również zastosowanie leków przeciwwirusowych.

Szczepionka przeciw grypie

Zachowanie ostrożności i higieny nie wystarczy, by zabezpieczyć się przed grypą. Aby zminimalizować ryzyko zachorowania, należy skorzystać ze szczepienia ochronnego. Po jego podaniu układ immunologiczny zaczyna produkować przeciwciała, które skutecznie bronią dostępu patogenom atakującym organizm. Tę procedurę należy powtarzać każdego roku. Optymalna pora na przyjęcie szczepionki przypada jesienią – przed największym szczytem zachorowań. Osoby, które chcą ją otrzymać, powinny zapisać się do lekarza, by mógł je zakwalifikować. Obecnie nie jest to obowiązkowa procedura, jednak szczególnie zaleca się ją osobom znajdującym się w grupie ryzyka.

Niektórzy, w potocznym rozumieniu, mówią o grypie i przeziębieniu zamiennie. Tymczasem należy pamiętać, że to dwie różne choroby – mają inny przebieg, wywołuje je inny rodzaj wirusów. Grypa rozwija się szybko i atakuje znienacka, może też prowadzić do ciężkich powikłań (łącznie ze śmiercią pacjenta). Przeziębienie, w przeciwieństwie do grypy, nie wydaje się tak ciężką przypadłością. Można je pokonać dostępnymi bez recepty preparatami, a przede wszystkim nie utrudnia tak bardzo codziennego funkcjonowania. Wśród objawów grypowych mamy bowiem gorączkę, silny ból głowy czy mięśni, które są niezwykle męczące dla pacjenta. W przypadku pojawiania się tego rodzaju dolegliwości warto zasięgnąć rady lekarza, a przede wszystkim odizolować się od innych ludzi. Dzięki poradom online nie trzeba wychodzić z domu, by uzyskać konsultację oraz otrzymać L4.

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz