Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Nocne poty – nerwica. Jak stan psychiczny wpływa na problem z poceniem?

nocne poty nerwica

Każdemu zdarzyło się kiedyś obudzić i stwierdzić, że zarówno pościel, jak i łóżko są przesiąknięte potem. Co powoduje nocne poty – nerwica, menopauza, czy może inna choroba? Przyczyn tego stanu jest wiele, zarówno banalnych, jak i o wiele groźniejszych. Właśnie dlatego nie można bagatelizować dolegliwości, zwłaszcza jeżeli ma tendencję do nawracania.

Czym są nocne poty?

Nocne poty (nerwica, jak i inne przypadłości mogą się tak objawiać) to krępująca dolegliwość. Powoduje, że pacjent budzi się mokry od potu i czuje, że również pidżama oraz pościel są nimi przesiąknięte. Utrudnia to wypoczynek, często uniemożliwia ponowne zaśnięcie. Mimo to wiele osób nie przywiązuje należytej wago do tego symptomu.

Należy zaznaczyć, że nadmierne pocenie się w nocy niekiedy jest objawem groźnej choroby. W ten sposób organizm wysyła sygnał, informując o tym, że dzieje się z nim coś niepokojącego. Zawsze warto udać się lekarza, który sprawdzi, czy rzeczywiście jest się czym martwić. Być może wystarczy e-recepta z lekami, pomocnymi w powrocie do równowagi.

Nocne poty – nerwica

Nerwica a nocne poty to kwestia, którą niewiele osób wiąże ze sobą. Tymczasem zaburzenie lękowe przejawia się na wiele różnych sposobów. Silne emocje znajdują ujście również bez świadomego udziału pacjenta. Dlatego, jeśli nadmierna potliwość w nocy pojawiła się nagle i ma tendencję do nawracania, warto dać się przebadać. Być może jest to sygnał alarmowy ze strony układu nerwowego.

Nie każdy od razu podejrzewa nerwicę. Jednak jeśli do tej pory nocne poty nie były problemem, można przemyśleć swoją sytuację życiową. Problemy rodzinne i zawodowe, przewlekły stres – to wszystko wpływa na jakość snu. Zburzenia, które się wtedy pojawiają, również podkopują stan psychiczny. Dlatego konieczna jest diagnoza lekarska, a później terapia. W przypadku pogłębienia zaburzeń nerwicowych warto skorzystać z L4 online. Odpoczynek od pracy pozwoli zatroszczyć się o swoją wewnętrzną równowagę.

Inne objawy zaburzeń lękowych

Co zrobić, doznając takich objawów jak nocne poty? Nerwica przejawia wiele różnych symptomów, dlatego najlepiej przeanalizować swoje samopoczucie w ostatnich dniach lub tygodniach. Zaburzenia lękowe to reakcja na silny stres, zwłaszcza jeżeli presja trwa przez dłuższy czas. Pojawiają się wtedy zarówno objawy somatyczne, jak i psychiczne.

Poza nocnymi potami o nerwicy mogą świadczyć symptomy takie jak:

  • odczuwanie ciągłego lęku i wewnętrznego napięcia;
  • bóle i zawroty głowy;
  • uczucie ucisku w gardle (tzw. gula w gardle);
  • bóle brzucha, zaparcia, biegunka;
  • przyspieszone bicie serca;
  • parestezje, czyli drętwienie, mrowienie nóg i rąk.

Zaburzeń o podłożu nerwowym może doświadczyć każdy człowiek. Najbardziej narażone na nie są jednak osoby, które stale muszą zachowywać najwyższą czujność. To między innymi pracownicy umysłowi, ale także ludzie narażeni na stałe przebywanie w hałasie. Nerwicę wywołują również nierozwiązane konflikty z przeszłości, silne przeżycia albo urazy psychiczne.

Pozostałe przyczyny pocenia się w nocy

Zależność – nerwica a nocne poty – nie jest wcale rzadka. Warto jednak zdawać sobie sprawę, co jeszcze może je wywoływać. Najprostszym wytłumaczeniem jest zbyt wysoka temperatura w sypialni. Jej wysokość powinna oscylować w granicach 20 stopni Celsjusza. Nocne pocenie się występuje również w przebiegu niegroźnych infekcji. Aby sobie z nimi poradzić, wystarczy konsultacja i krótkotrwałe zwolnienie lekarskie online.

Pojawia się także w wyniku zmian hormonalnych zachodzących w trakcie menopauzy oraz andropauzy. Nocne pocenie świadczy też o przedawkowaniu alkoholu i kofeiny, jest skutkiem ubocznym przyjmowania niektórych leków (m.in. przeciwdepresyjnych, hormonalnych). Jednak symptom może zwiastować również groźniejszą chorobę lub niepokojące zjawisko, które zachodzi w organizmie, w tym:

  • bezdech senny;
  • białaczka;
  • chłoniak;
  • gruźlica;
  • niewydolność serca;
  • hipoglikemia;
  • nadczynność tarczycy;
  • otyłość.

Nocne poty – kiedy do lekarza?

Jeśli nocne poty nie są wynikiem spania w zbyt ciepłym pomieszczeniu lub naturalnego procesu, jak menopauza, zawsze trzeba zgłosić się do lekarza. Niepokojące są zwłaszcza utrzymujące się symptomy, które nie pojawiają się sporadycznie i mają objawy towarzyszące.

Lekarz przeprowadzi wywiad, a następnie badanie fizykalne. Zwykle zlecana jest morfologia krwi, oznaczanie TSH, często także badania obrazowe. Leczenie zależy od przyczyny, która wywołała nocne poty. Nerwica zazwyczaj leczona jest z pomocą psychoterapii. Chory powinien stosować także techniki relaksacyjne, a także prowadzić aktywny tryb życia. Zwykle pomocne okazuje się także zmiana stresującego środowiska.

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz