Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Niepokoi cię niska temperatura? COVID może być przyczyną! Rzadkie objawy koronawirusa, powikłania po COVID-19

niska temperatura covid

Istnieją uzasadnione powody do niepokoju, kiedy u pacjenta długo utrzymuje się zbyt niska temperatura. COVID? Niewykluczone, choć niczego nie można przesądzać na podstawie jednego symptomu. Być może to skutek, a nie objaw koronawirusa. Dowiedz się więcej z artykułu!

Obniżona temperatura ciała – poniżej normy 36,6 stopni Celsjusza – to jeden z objawów zaburzeń równowagi organizmu. Brak homeostazy sprzyja występowaniu innych problemów ze zdrowiem. Tak samo infekcja oddziałuje na fizjologię. Koronawirus i COVID-19 kojarzą się z wysoką gorączką, często powyżej 38°C. Pozytywny wynik testów miały także osoby, u których występowała niska temperatura – COVID ma wiele wariantów, a im więcej chorych, tym częściej występują objawy niespecyficzne. Kolejna możliwość to tzw. długi COVID, czyli dolegliwości po zakażeniu i chorobie. U takich pacjentów temperatura spada nawet poniżej 34°C. Dalekosiężne efekty mogą wymusić ponowną hospitalizację dorosłych, a tym bardziej dzieci i niemowląt.

Niska temperatura ciała a COVID-19. Obniżona temperatura ciała nieswoistym objawem choroby

Na początku pandemii w mediach najczęściej przypominało się o wysokiej gorączce oraz problemach z powonieniem i zmysłem smaku. W rzeczywistości przebieg zakażenia wirusem SARS-CoV-2, jak też wywoływanej przez niego choroby COVID-19, jest mocno zindywidualizowany – zależny od wielu różnych czynników. Największe niebezpieczeństwo związane z COVID-em to duszności i inne trudności z oddychaniem, ucisk i ból w klatce piersiowej, a także postępująca utrata zdolności ruchowych i mowy. Takie objawy powinny skłonić do zachowania dystansu społecznego i zasięgnięcia porady medycznej – np. w ramach konsultacji lekarskich online, które zastąpią wizytę w przychodni. 100-procentową pewność daje dopiero przeprowadzenie testu.

Częste symptomy infekcji SARS-CoV-2 to także suchy kaszel oraz zmęczenie. Do objawów niespecyficznych przy COVIDzie zalicza się:

 • niską temperaturę ciała;
 • problemy z pracą układu pokarmowego;
 • biegunkę;
 • zapalenie spojówek i ból oczu;
 • bóle gardła, mięśni i głowy;
 • wysypkę na skórze ciała;
 • przebarwienia na palcach rąk i nóg.

Ozdrowieńcy a niska temperatura – COVID to możliwa przyczyna zaburzeń homeostazy

Według specjalistów nawet 20 proc. pacjentów, którzy przebyli koronawirusa może odczuwać obniżenie temperatury ciała. W rozmowie z Radiem Zet prof. prof. Piotr Jankowski stwierdził, że kłopoty z równowagą procesów organizmu występują przez kilka pierwszych tygodni po wyjściu z choroby. Po upływie pewnego czasu sytuacja powinna wrócić do normy. Pacjenci, którzy niedawno przebyli zakażenie lub podejrzewają ponowną infekcję COVID-em, nie powinni brać leków przeciwgorączkowych na własną rękę. O konieczności ich podania i dawce zawsze decyduje lekarz prowadzący. SARS-CoV-2 może wywołać szereg powikłań. Oprócz niskiej temperatury ciała są to:

 • osłabienie;
 • spadek wydolności;
 • zaburzenia pamięci;
 • kłopoty z koncentracją;
 • symptomy wymagające konsultacji lekarskich:
 • ból głowy;
 • kołatanie serca;
 • duszności.

Inne przyczyny obniżania temperatury ciała

Temperatura ciała spada także w innych okolicznościach, nie tylko w rezultacie długiego COVID-u. Najczęściej dochodzi do tego podczas zakłóceń pracy organów odpowiedzialnych za termoregulację organizmu. To jedno z podstawowych zadań podwzgórza mózgu. Do kłopotów zdrowotnych w tym zakresie przyczyniają się także:

 • anemia;
 • hipoglikemia;
 • niedoczynność kory nadnerczy;
 • niewydolność nerek;
 • niedożywienie;
 • zaburzone funkcjonowanie przysadki mózgowej;
 • niedoczynność tarczycy.

Kiedy pomiar z termometru pokazuje 35 stopni Celsjusza lub mniej, a organizm produkuje mniej ciepła, niż jest go w stanie wytworzyć, oznacza to stan hipotermii. To poważne zagrożenie dla życia, dlatego zaleca się regularne sprawdzanie tego parametru pacjentom z niską temperaturą po COVIDzie. Jeżeli sytuacja nie ulegnie zmianie, należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem. Metoda podwyższenia temperatury zostanie dostosowany do stanu i historii pacjenta. Dlatego podczas wywiadu medycznego należy podać lub zaznaczyć wszystkie informacje.

Profilaktyka to najlepszy sposób na uniknięcie choroby i późniejszych dolegliwości

Jeśli ktoś nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, powinien zaszczepić się przeciwko koronawirusowi. Szczepionki zostały wielokrotnie przebadane w sposób zgodny z obowiązującymi normami, a ich przyjęcie zmniejsza ryzyko ciężkiego przebiegu zakażenia SARS-CoV-2. Spada też prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań, takich jak niska temperatura.

COVID zostanie z nami na długo, zatem warto śledzić najnowsze doniesienia i stosować się do aktualnych zaleceń. W Niemczech rozważa się tymczasowy powrót do maseczek FPP-2 i zachowywania odległości pomiędzy ludźmi w pomieszczeniach zamkniętych. Ma to związek ze spodziewanym wzrostem liczby zachorowań na przełomie września i października, jak to było w dwóch poprzednich latach.

Niepokoi cię niska temperatura? Polecamy kontakt z lekarzem i test na koronawirusa

Masz niską temperaturę i zastanawiasz się, jakie kroki podjąć? Zdecydowanie warto skonsultować ten stan z lekarzem! Poprzez naszą stronę możesz nie tylko uzyskać e-receptę czy e-zwolnienie, ale także odbyć wizyodbyć konsultacje lekarskie online. To doskonała metoda, by szybko uzyskać profesjonalną poradę Aby uporać się z niską temperaturą i pozostałymi powikłaniami długiego COVID-u, należy prowadzić zdrowy, higieniczny tryb życia. Ozdrowieńcom zaleca się stosowanie urozmaiconej diety oraz regularne uprawianie sportu. Niektórzy pacjenci mogą wymagać dodatkowej, specjalistycznej rehabilitacji.

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz