Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Niedomykalność zastawki mitralnej a nerwica – czy są powiązane?

Niedomykalność zastawki mitralnej a nerwica

Niedomykalność zastawki mitralnej a nerwica – te dwa schorzenia teoretycznie nie mają ze sobą nic wspólnego. Osoby cierpiące na problem mają jednak większą szansę na zachorowanie na nerwicę. Choroby nerwicowe mogą również wpływać na serce, mowa tutaj o schorzeniu nazywanym nerwicą serca. W jaki sposób?

Czym jest niedomykalność zastawki mitralnej?

Niedomykalność zastawki mitralnej to stan, w którym zastawka między lewym przedsionkiem a lewą komorą serca nie zamyka się prawidłowo. Zastawka mitralna składa się z dwóch płatów tkanki, które zazwyczaj zamykają się podczas skurczu serca, aby zapobiec cofaniu się krwi z komory do przedsionka. Jeśli zastawka jest niedomykalna, krew może cofać się z komory do przedsionka podczas skurczu, co jest przyczyną nadmiernego napełnienia komory krwią podczas rozkurczu. To może prowadzić do nadciśnienia w lewym przedsionku i skurczu lewej komory, co z kolei może prowadzić do niewydolności serca. Niedomykalność zastawki mitralnej może być spowodowana różnymi czynnikami, takimi jak choroby serca, urazy, choroby tkanek miękkich lub zaburzenia rozwoju. W zależności od nasilenia niedomykalności zastawki i jej wpływu na pracę serca leczenie może obejmować leki, interwencje chirurgiczne lub inne procedury medyczne.

Czym jest nerwica?

Wiadomo już, czym jest niedomykalność zastawki mitralnej. A nerwica? To zaburzenie emocjonalne i behawioralne, które charakteryzuje się lękiem, niepokojem lub strachem przed różnymi sytuacjami i zdarzeniami. Może być również objawem innych chorób lub stanów emocjonalnych, takich jak depresja lub zaburzenia odżywiania. Nerwica może objawiać się na różne sposoby, w zależności od rodzaju zaburzenia i indywidualnych doświadczeń danej osoby. U pacjentów mogą pojawiać się różnego rodzaju objawy fizyczne, w tym duszności, zaburzenia bicia serca, drżenie kończyn, bóle brzucha, bóle głowy. Wystąpić mogą także objawy psychiczne czy zaburzenia koncentracji, zaburzenia snu, poczucie bezradności i drażliwość.

Istnieje wiele różnych rodzajów nerwic, wymienić można między innymi fobię społeczną, lęk uogólniony i nerwicę natręctw. Leczenie nerwic może obejmować różne metody, ale najwyższą skutecznością cechuje się psychoterapia, szczególnie poznawczo-behawioralna. W niektórych przypadkach lekarze wypisują leki antydepresyjne. W tym wypadku konieczne może być regularne przyjmowanie leków, więc co pewien czas niezbędna będzie e-recepta, którą wystawi specjalista.

Niedomykalność zastawki mitralnej a nerwica – jaki jest ich związek?

Związek między niedomykalnością zastawki mitralnej a nerwicą nie jest bezpośredni, ale osoby mające ten pierwszy problem mogą być bardziej narażone na wystąpienie zaburzeń emocjonalnych. Obawa o swoje zdrowie i stres związany z chorobą mogą wywołać nerwicę. Niedomykalności zastawki nie można jednak uznać za objaw choroby nerwicowej. Jeżeli chorujesz na nerwicę i twoje objawy ulegną nasileniu, to powinieneś odpoczywać. L4 online to wygodny sposób na to, by otrzymać zwolnienie lekarskie, gdy twój stan zdrowia nie pozwala na wykonywanie obowiązków służbowych.

Przyczyny niedomykalności zastawki mitralnej

Co stoi za jednym z opisywanych problemów? Wśród przyczyn niedomykalności zastawki mitralnej można wymienić:

  • choroby serca – niedomykalność zastawki mitralnej może być wynikiem chorób serca, takich jak miażdżyca, zapalenie osierdzia czy reumatoidalne zapalenie stawów;
  • urazy – urazy takie jak uderzenia w klatkę piersiową, np. w wyniku wypadku samochodowego, mogą wywołać niedomykalność zastawki mitralnej;
  • choroby tkanek miękkich – niedomykalność zastawki mitralnej może być spowodowana chorobami tkanek miękkich, takimi jak stwardnienie rozsiane czy zapalenie mięśnia sercowego;
  • zaburzenia rozwoju – niedomykalność zastawki mitralnej może być również spowodowana zaburzeniami rozwoju, takimi jak nieprawidłowości w budowie zastawki mitralnej lub innych elementów serca.

Osoby cierpiące na choroby serca muszą bardzo na siebie uważać. Jeżeli dojdzie do zaostrzenia się objawów, to konieczny jest pilny kontakt z lekarzem. W przypadku złego samopoczucia chory może wziąć zwolnienie lekarskie online, które otrzyma bez wychodzenia z domu.

Jaka jest relacja między niedomykalnością zastawki mitralnej a nerwicą? Są to dwa schorzenia, które mogą w pewnym stopniu być ze sobą powiązane. W wyniku problemów z sercem stan psychiczny pacjenta może ulec pogorszeniu, co w niektórych wypadkach może doprowadzić do pojawienia się nerwicy.

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz