Jesteśmy otwarci 24h/7 dni w tygodniu. Realizacja zamówień nawet w kilka minut

Masz pytanie? Napisz do nas biuro@receptaonline.pl

Nerwica przełyku – przyczyny, objawy i leczenie

Nerwica przełyku

Czy czujesz, że Twoje problemy z przełykaniem stają się coraz bardziej uciążliwe? Nerwica przełyku może dawać takie objawy. W jej leczeniu wykorzystuje się psychoterapie oraz farmakoterapię. Główną jej przyczyną jest przewlekły stres. Dowiedz się więcej!

Czym jest nerwica przełyku?

Nerwica przełyku to zaburzenie neurologiczne, które powoduje nieprawidłowe działanie przełyku. Jest to jedna z najczęstszych form zaburzeń somatycznych, które zwykle dotyczą osoby dorosłej. Osoby cierpiące na nerwicę przełyku często odczuwają ból, uczucie ciężkości lub dyskomfortu w okolicach przełyku. Najczęściej towarzyszą temu inne objawy, takie jak niepokój, lęk oraz trudności w połykaniu. Nerwica przełyku może być spowodowana wieloma czynnikami, takimi jak stres, przewlekła choroba, nieprawidłowa dieta lub nadużywanie alkoholu.

Nerwica przełyku jest dość poważnym schorzeniem, które może powodować poważne skutki, jeśli nie zostanie właściwie zdiagnozowane i leczone. Wszystkie osoby, które odczuwają ból, uczucie ciężkości lub dyskomfort w okolicach przełyku, powinny skonsultować się z lekarzem w celu zdiagnozowania i zalecenia właściwego leczenia.

Jakie są objawy nerwicy przełyku?

Głównymi objawami nerwicy przełyku są:

 • ból;
 • uczucie ciężkości lub dyskomfort w okolicach przełyku;
 • trudności w połykaniu;
 • mdłości;
 • ucisk w gardle;
 • wzdęcia;
 • zaparcia;
 • biegunka.

Często towarzyszą temu także objawy psychologiczne, takie jak lęk, niepokój i depresja. Najczęściej nerwica przełyku jest spowodowana stresującymi wydarzeniami w życiu, ale może być także spowodowana przewlekłymi chorobami, nieprawidłową dietą lub nadużywaniem alkoholu.

W leczeniu nerwicy przełyku wykorzystuje się między innymi farmakoterapię. Jeżeli skończyły ci się leki i nie możesz udać się do lekarza osobiście, to rozwiązaniem może być e-recepta.

Jakie są przyczyny nerwicy przełyku?

Nerwica przełyku jest zaburzeniem polegającym na występowaniu nieprawidłowych skurczów i objawów, które dotyczą górnego odcinka przewodu pokarmowego. Chociaż istnieje wiele potencjalnych przyczyn powstawania tej dolegliwości, wciąż nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, co jest jej bezpośrednią przyczyną. Wiadomo jednak, że czynników ryzyka nerwicy przełyku jest wiele i są one zazwyczaj związane z określonymi czynnikami psychologicznymi lub środowiskowymi.

Najczęstszymi przyczynami nerwicy przełyku są:

 • stres i lęk;
 • sytuacje stresowe, w których pacjent nie ma kontroli nad wydarzeniami;
 • brak wsparcia ze strony otoczenia;
 • zaburzenia psychologiczne;
 • nawyki żywieniowe.

Może się również okazać, że nerwica przełyku ma podłoże genetyczne, a także wynika z nadmiernego spożycia alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych.

Nerwicę przełyku może również wywołać choroba organiczna, która zakłóca pracę przewodu pokarmowego. Choroby związane z przewodem pokarmowym, takie jak refluks czy choroba wrzodowa, mogą powodować skurcze i ból w okolicy przełyku. Inne schorzenia, takie jak astma, nadczynność tarczycy lub niedoczynność tarczycy, również mogą być przyczynami nerwicy przełyku.

Ponadto, niektóre leki, takie jak beta-blokery i leki przeciwdepresyjne, mogą powodować skurcze przełyku. Czynnikiem ryzyka tej dolegliwości są również zaburzenia odżywiania, takie jak bulimia lub anoreksja. W końcu, w wielu przypadkach przyczyną nerwicy przełyku jest zła dieta, zbyt duża ilość stresu lub złe nawyki życiowe.

Jak leczy się nerwicę przełyku?

Najważniejszym elementem leczenia nerwicy przełyku jest zmiana stylu życia. Pacjenci powinni unikać stresu i starać się odpoczywać i odpoczywać. Należy również regularnie ćwiczyć i zachować zdrowy tryb życia. Dieta powinna składać się z lekkostrawnych potraw, które nie będą denerwować żołądka i przełyku. W cięższych przypadkach bardzo ważne jest, aby pacjent unikał sytuacji stresowych i zmienił swój sposób myślenia. Psychoterapia i techniki relaksacyjne pomagają pacjentowi w radzeniu sobie z nerwicą przełyku. Techniki te mogą obejmować ćwiczenia oddechowe, relaksację mięśni i medytację.

W leczeniu nerwicy przełyku stosuje się również farmakoterapię. Leki są stosowane w celu złagodzenia objawów i zmniejszenia napięcia nerwowego. Przepisywane leki mogą obejmować inhibitorów pompy protonowej, leki przeciwdepresyjne, leki przeciwdrgawkowe i benzodiazepiny. Najczęściej stosowane leki to fluoksetyna, paroksetyna i sertralina. W cięższych przypadkach terapia lekowa może obejmować antydepresanty i leki przeciwpsychotyczne.

Aby skutecznie leczyć nerwicę przełyku, ważne jest, aby pacjent uważnie słuchał rad lekarza i stosował się do wszystkich zaleceń. Ważne jest, aby pacjent regularnie brał leki i poddawał się psychoterapii. Pomoc psychologiczna i farmakoterapia pozwalają pacjentowi lepiej radzić sobie z objawami nerwicy, a także zmieniają sposób myślenia pacjenta i pomagają mu w radzeniu sobie z emocjami.

Chorzy na nerwicę, gdy ich objawy ulegną nasileniu, mogą skorzystać z L4 online.

Czy nerwica przełyku może być niebezpieczna dla zdrowia?

Nerwica przełyku jest zaburzeniem, które może być bardzo uciążliwe dla pacjenta i wywoływać szereg dolegliwości. Czasami może ono jednak wiązać się z istotnymi konsekwencjami zdrowotnymi, dlatego też warto mieć na uwadze potencjalne zagrożenia. Odpowiedź na pytanie, czy nerwica przełyku może być niebezpieczna dla zdrowia, jest złożona i wymaga szerszego wyjaśnienia.

Najczęściej nerwica przełyku objawia się poprzez liczne dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Pacjenci odczuwają wtedy ból w okolicy przełyku, który może być spowodowany skurczami mięśni. Skurcze te mogą powodować uczucie duszności i czasami także uporczywe kaszlenie, a także zgagę. W skrajnych przypadkach zaobserwować można także obniżenie wagi ciała.

U pacjentów z nerwicą przełyku można zaobserwować także przewlekłe zmęczenie, stres, problemy z koncentracją i depresję. Wszystkie te objawy mogą mieć wpływ na stan ogólnego zdrowia pacjenta i go pogorszyć. Na szczęście, wszystkie te dolegliwości można leczyć dzięki specjalnej terapii, która może poprawić samopoczucie i zmniejszyć ryzyko powikłań. Gdy dojdzie do nasilenia się choroby, pacjenci powinni dużo odpoczywać. W tym wypadku rozwiązaniem może być zwolnienie lekarskie online.

Nerwica przełyku może być schorzeniem bardzo uciążliwym. Aby pozbyć się uczucia ucisku i problemów z przełykaniem, chory powinien udać się do specjalisty, ponieważ objawy te nie znikną samoistnie.

Zobacz również

49.99 zł

E-recepta

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

89.99 zł

L4 online

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

49.99 zł

Tabletka “dzień po”

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz

28.99 zł

Tabletki Antykoncepcyjne

Konsultacja Lekarska

Zamów teraz